Vyrobte si oregánový olej, alebo čo všetko dokáže dobrá myseľ

Back to Blog

Vyrobte si oregánový olej, alebo čo všetko dokáže dobrá myseľ

Dobromysl pre ľahký nádych a myšlienky krásne jak krídla lúčych motýľov,)

Z HISTÓRIE OREGÁNA

Oregano dostalo názov podľa gréckeho oros, hora, a ganos, v preklade ako radosť a potešenie. V antike sa táto bylinka užívala proti otravám bolehlavom, makom alebo jesienkou. Grécky lekár Dioskurides, z ktorého kníh čerpali všetci slávni európski bylinkári, ho opísal v prvom storočí, no Hippokratés ho používal na urýchlenie pôrodu a na liečbu hemoroidov už v 4. storočí p. n. l.

Rastliny tohto rodu (Origanum) požívali veľkú úctu aj v starovekom Egypte, kde boli vplietané do korún a vavrínových vencov počas náboženských rituálov. Už starí Egypťania používali pamajorán ako dezinfekčný prostriedok.

Do Európy ho priviezli arabskí lekári, ktorí ním liečili migrénu a zmierňovali nervozitu. V starších dobách bývalo zvykom vysádzať pamajorán na hroby, aby duše mŕtvych odpočívali v pokoji.

ZBER – AKO A KEDY ZBIERAŤ OREGANO?

Pamajorán sa často zamieňa s Majoránom záhradným, ktorý u nás divo nerastie. Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch.V júli a auguste sa trhajú alebo strihajú čerstvé vrchné časti stoniek (do 10cm) spolu s kvetmi, ideálne tesne pred rozkvitnutím a zberané krátko pred poludním, kedy obsahujú najviac silíc a účinných látok, ktoré po otvorení kvetu a pôsobením slnečného žiarenia vyprchajú.
Vňať sušíme v tieni vo zväzočkoch alebo riedko rozloženú na site. Pri sušení v umelých podmienkach by nemala teplota presiahnuť 35 °C. Vysušená vňať by mala mať tmavo zelenú farbu. Hnedé lístky naznačujú znehodnotenú bylinu. 

PESTOVANIE OREGANA – TIPY

Vysievame v apríli až júni na konečné stanovište, semená mierne zakryjeme zeminou a uchovávame zvlhčené. Môžeme predpestovať aj doma za oknom. Klíči 16 – 22 dní pri teplotách 16 – 20 ° C. Neskôr presádzame do sponu 25 x 20-25 cm. Pamajorán má rád slnečné stanovište, inak je nenáročný a odoláva aj silným mrazom. Dobre sa mu darí na skalkách. Rozkonárené rastliny možno množiť koreňovými výbežkami aj odrezkami. Pamajorán tiež skvele láka včely.

Duchovné a duševné pôsobenie:
Dobrá myseľ čistí ducha, pomáha, aby človek odpustil všetkým.

ČO OBSAHUJE OREGANO?

Obsahuje až 0,5 % silice, cyrnol, karvakrol, triesloviny  a horčiny. Silica (Oleum origani vulgaris) obsahuje až 16 % tymolu.

Esenciálne oleje: napríklad karvakrol, thymol alebo borneol, ďalej pinen, eugenon, limonen, ocimen…

Flavonoidy: naringin, luteolin-7-glucosid, diosmetin-7-glucosid, apigenin-7-glucosid

Kyselina rozmarínová, terpenoidy, triesloviny, horčíny

Minerály: Vápnik, horčík, draslík, železo, mangán

Vitamíny: A, B1, E, K a niacínň

UPOZORNENIE:
Silica sa nesmie užívať vnútorne, lebo vo vysokých dávkach sa prejavuje neurotoxicky a vyvoláva kŕče!

Množstvo užívania pamajoránu by malo byť len v nevyhnutnej a minimálnej miere a to aj pri kojení, pretože táto bylina vo väčšom množstve blokuje účinok hormónu progesterónu a napríklad v raných fázach tehotenstva môže byť rizikovým faktorom pre potrat.

Hoci má dezinfekčné účinky, na vnútorné použitie treba byť opatrný, veľké množstvo môže byť rizikom aj pre anémiu.

ÚČINKY A POUŽITIE OREGANA

Je potvrdená  schopnosť tymolu a karvakrolu pôsobiť proti kŕčom, baktériam a plesniam, čo sa využíva najmä v liečbe pľúcnych a tráviacich chorôb. Pôsobídezinfekčne, uľahčuje odkašliavanie, účinkuje protizápalovo, blahodárne pôsobí najmä pri suchom a kŕčovitom kašli pru zápale hrdla aj priedušiek.Taktiež sa používa ako stomachikum ( liek podporujúci chuť do jedla) a choleretikum(zvyšuje vylučovanie žlče) napríklad pri nechutenstve, hnačke či zápche, tiež pri  zmierňovaní bolesti žalúdka a čriev. Ukľudňuje nervy pri podráždenosti, nespavosti, epilepsii a precitlivenosti. Pár kvapiek silice na vankúši navodí príjemný spánok.
Pamajorán reguluje menštruáciu, znižuje reumatické bolesti, pôsobí potopudne a močopudneprehlbuje silu srdcového sťahu, takže ju možno ako pomocnú drogu použiť pri angíne pectoris či pri srdcovej ischémii.
Zvonku sa používa ako kúpeľ, vo forme obkladov pri liečbe kožných vyrážok (lišajov, svrbiacich exémov…), k príprave kloktadiel užívaných pri ochoreniach ústnej dutiny, pri zápaloch ďasien a k príprave obkladov pri zápalovom zdurení uzlín. Pri kašli dobre pôsobí inhalovanie.

VLASTNOSTI OREGANA

Sekretolytikum, Spazmolytikum, Stomachikum, Karminatívum, Diuretikum, Diaforetikum, Antiseptikum, Derivans, Sedatívum, Balneologikum, Aromatikum, Gargarizmatikum, Nervínum, Antihydrotikum, Antodontalgikum, Stimulans, Emenagogum, Emetikum, Antispazmotikum, Antitusikum, Antireumatikum, Antiparazitikum, Anthelmintikum, Vermifugum, Tenicidum, Vermicidum, Antihemoroidálium, Antiflogistikum, Antidysmenoroikum, Amarum, Roborans, Neurotonikum, Antiastmatikum, Expektorans, Cholagogum, Choleretikum

DÁVKOVANIE PRODUKTOV S OBSAHOM OREGANA

  • Nálev z pamajoránu je vhodný na dlhodobé užívanie „na opravenie čriev“. Čajová lyžička sušenej drogy sa zaleje štvrť litrom vriacej vody a nechá sa štvrťhodinu vylúhovať. Pijú sa tri šálky denne. Do očistného kúpeľa sa môže pridať až liter tohto nálevu, ktorý sa môže používať aj na inhalovanie.
  • Oreganový pleťový olej je veľmi príjemný čistiaci kozmetický prípravok. Päť čajových lyžičiek čerstvej vňate sa zaleje decilitrom oleja a nechá sa cez noc stáť v uzavretom pohári. Vhodné oleje sú napríklad mandľový, orechový, arašidový alebo sezamový. Potom sa obsah scedí a naleje do fľaše so zabrúseným hrdlom. Uchováva sa v chlade a tme a užíva sa podľa potreby.
  • Tinktúra z pamajoránu je určená na vnútorné aj vonkajšie použitie. Čerstvá vňať sa vloží do dobre uzatvárateľného pohára, v pomere 1:3 sa zaleje 40% liehom a uzatvorí. Nechá sa 6 týždňov na teplom mieste mimo slnečného žiarenia, scedí sa a naleje do tmavej fľaše. Zvyčajné dávkovanie je 10-20 kvapiek trikrát denne.
  • Oreganové víno sa pripraví z litra prírodného bieleho vína a 60 gramov čerstvých kvetov. Nechá sa týždeň macerovať na tmavom mieste a potom sa zleje. Skladuje sa v chladničke a užíva sa jeden pohárik po večeri.
  • Čaj z oregana. Vezmite lyžičku oregana a zalejte dvomi dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať asi 10 minút. Pite dvakrát za deň pri zdravotných problémoch.
  • Kloktadlo alebo horúci obklad.20-30 g vňate pamajoránu zalejeme 200 ml vriacou vodou a necháme 15 – 20 min. vylúhovať v prikrytej nekovovej nádobe.
  • Pre ženy Významný renesančný lekár Pietro Andrea Mattioli odporúčal požívanie usušeného pamajoránu roztlčeného na jemný prášok a zmiešaného s medom. Vyháňa to čiernu melancholickú vlhkosť a krv a vracia ženám správnu menštruáciu. Dokonca sa odporúča ženám, ktorým by mohla hroziť predčasná menopauza.
  • Pamajoránový med Pamajorán zarobený s medom na spôsob medovinového nápoja vyčistí a otvára priedušky a mierni kašeľ.
  • Na bradavice a plesne na nohách aj nechtoch sa používa rozriedený esenciálny olej z oregana v základovom rastlinnom oleji. Lokálne na malé miesta na pokožke sa aplikuje silnejší koncentrát na hĺbkové liečenie vonkajších problémov kože. Túto liečbu odporúčame kombinovať s očistou vnútorných tráviacich orgánov.

RECEPT NA OREGÁNOVÝ OLEJ: Ako si doma vyrobiť oregánový olej

Príprava: Zmiešajte vysušenú podrvenú oregánovú vňať v pomere 1:1 so slnečnicovým (sezamovým, hroznovým alebo iným) za studena lisovaným olejom a  nechajte stáť 6 týždňov na slnku (zahriatie oleja pomáha lepšie uvoľniť účinné látky oregana). Potom olej sceďte a uskladnite na tmavom a suchom mieste do 25 °C

Dávkovanie: Užívame 1-2 čajové lyžičky denne po dobu max 6 týždňov (záleží aj podľa diagnózy a želaného účinku), potom si dáme 2 týždne prestávku, alebo prestriedame s inými bylinami. Spotrebujeme ideálne do 1 roka.

Comments (2)

  • Marta Makarový Reply

    Dobrý deň,
    zaujala ma Váša stránka. Chcem dostávať Vaše novinky na e-mail.
    S pozdravom
    MM

    16. apríla 2023 at 14:17

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X