ŠTÚDIA: Badián je hviezda medzi koreninami

Back to Blog

ŠTÚDIA: Badián je hviezda medzi koreninami

Badián v sebe kombinuje chuť sladkého drievka a anízu a neodmysliteľne patrí do ázijskej kuchyne. Spoznajte jeho antivírusové účinky a blahodárne pôsobenie na trávenie, imunitu, nervový aj dýchací systém.

Botanika a história badiánu

Anízovník pravý (Illicium verum) je stredne veľký vždyzelený strom z čeľade Illiciaceae pochádzajúci zo severovýchodného Vietnamu a juhozápadnej Číny. Netreba si ho zamieňať s anízom vonným ( Pimpinella anisum ), čo je bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae).

Zvýšenú opatrnosť je potrebné venovať pri výbere kvalitného zdroja suroviny z dôvodu existencie vysoko toxických variant, ktorých plody sú len mierne odlišné! Reč je o japonskom badiáne (I. anisatum L.) a jedovatom badiáne (I. lanceolatum A. C. Smith), ktoré obsahujú niekoľko neurotoxických seskviterpénov. Illicium anisatum má menšie plody, ktoré nevytvárajú pravidelnú hviezdicu kvôli strate niektorých plodolistov. Ovocné folikuly tiež nie sú v strede také tučné a majú špicatejší vrchol. Zvyčajne majú viac ako 8 folikulov a voňajú slabšie. Semená Illicium anisatum sú ploché alebo takmer sférické. Japonský badián obsahuje neurotoxín anisatín, ktorý pri požití môže spôsobiť zápal obličiek , močových ciest a tráviacich orgánov.

Oddelenie: Magnóliorasty (Magnoliophyta)
Trieda: Dvojklíčnolistové (Magnoliopsida)
Rad: Austrobejliotvaré (Austrobaileyales)
Čeľaď: Schizandrovité (Schisandraceae)
Rod: illicium
Druh: I. Verum
Bionomický názov: Illicium verum hook .f

Druhový názov Illicium pochádza z latinčiny illicio, čo znamená „nalákať“ alebo „zviesť“. Verum znamená „pravý“. Zdá sa, že názov „badián“ pochádza cez francúzskeho badiane od zjavne popisného čínskeho názvu pre 八角 Ba Jiao Hui Xian, lit. „osem rohov“. V angličtine sa používa pre badián názov star anise, tj. hviezdicovitý aníz.

Badián svojou vôňou veľmi pripomína aníz. Plody sa zberajú nezrelé, keď sa používajú na žuvanie, zrelé plody sa používajú na extrakciu esenciálneho oleja a sušia sa na použitie v odvaroch a práškoch [20]. .Plody sú lesklé hnedé alebo červenkasté a kvôli ich výraznej vôni sa používajú vo varení, parfumérstve, prírodnej kozmetike aj likérnictve. Badián má popredné miesto v svetoznámej čínskej zmesi “piatich korenín” a tradične ho obsahuje aj množstvo indických masala zmesí do varenia aj na prípravu čaju.

Čo obsahuje a aké má badián liečivé účinky

Badián obsahuje veľa biologicky aktívnych látok ako sú vitamíny, mikro a makro prvky, esenciálny olej, živice, polysacharidy, triesloviny, terpény. Plody tejto rastliny sú zdrojom vitamínov A, C a PP, vitamínov skupiny B. Z minerálov, ktoré obsahujú spomenieme draslík, horčík, vápnik, zinok, meď, mangán, sodík, fosfor, železo a selén.

Vo vedeckých štúdiách už bolo identifikovaných mnoho zlúčenín vrátane esenciálnych olejov, trieslovín, seskviterpénov, glukozidov, lignanov, flavonoidov, triterpenoidov, steroidov, fenolov, saponínov alkaloidov a ďalších zložiek.

Plod badiánu obsahuje cca 10% esenciálneho oleja, ktorý pozostáva prevažne z trans-anetolu (85 – 90%), α-pinénu, limónu, β-hellandrénu, α-terpineolu, farnesolu a safrolu [13, 14] . Esenciálne oleje z badiánu preukázali výraznú antivírusovú aktivitu proti vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV) [12], vírusu herpes simplex typu 1 (HSV-1) [13], vírusu herpes simplex typu 2 (HSV-2) [14] a proti vírusu hovädzieho herpesu 1 (BHV-1) [15].

Okrem toho je hlavným zdrojom kyseliny šikimovej, medziproduktu používaného pri výrobe oseltamiviru pre známy liek proti chrípke – Tamiflu. Kyselina shikimová sa používala tiež pri príprave vakcíny proti vtáčej a prasacej chrípke. Kyselina šikimová v kombinácii s významným antioxidantom quercetínom pomáha posilniť imunitný systém a chrániť ho pred vznikom vírusových ochorení. Ďalej plod obsahuje tiež kyselinu linolovú a palmitovú [15,16,17,] , anisaldehyd, fenikulín a ďalšie.

Kyselinu šikimovú je možné získať z badiánu už za 5 minút varením vo vode pri teplote 120 ° C alebo vyššej. [5] Za oveľa účinnejšiu a aktívnejšiu sa však považuje hydro-alkoholická extrakcia v 50% alkohole. [9] V štúdii in vitro na myšiach vykazoval hydro-alkoholický extrakt vysoké antioxidačné vlastnosti a silný anti-ulcerogénny účinok v porovnaní s famotínom, referenčným liekom. [10]

Flavonoidy, ako sú quercetín a kaempherol, sú tiež aktívnymi zložkami zodpovednými za utlmenie CNS a považujú sa za anxiolytiká, tj. odstraňujúce úzkosť bez toho, aby zasahovali do motorickej koordinácie. [24, 29, 30]. K ich účinkom patrí stimulácia mozgu, sedačné a antidepresívne činnosti, ako aj zvýšenie prietoku krvi mozgom.

Moderné vedecké štúdie preukázali, že badiánové extrakty a jeho účinné látky majú široké farmakologické účinky:

kvety badianu
  • antivírusové [12,13,14,15]
  • antimirkobiálne [5,9]
  • antioxidačné [5,9, 10]
  • anxiolytické [18]
  • insekticídne [8]
  • antihelmintické
  • sekretolytické
  • protizápalové
  • gastroprotektívne
  • antimykotické [5,9]
  • sedatívne [4, 17, 19]
  • expektoračné
  • spazmolytické
  • estrogénne
  • analgetické [16]
  • antibakteriálne – penicilínu podobné [16]
  • anti-ulcerogénne [10]

Badián v čínskej medicíne

Badián sa už dlho používa v tradičnej čínskej medicíne a v potravinách vďaka jeho schopnosti rozptýliť chlad, regulovať tok energie Qi a zmierniť bolesti. )

Použitie badiánu v homeopatii

Zo semena sa pripravuje tiež homeopatický liek [3] ktorý sa podáva pri bolestiach hlavy, zvonení v ušiach, pálení nosa, kýchaní, suchých perách, vredoch na jazyku, hustom a lepkavom hlienu v krku, nevoľnosti, kyslosti, plynnatosti, kolikách, slabom spánku…

Badián a dýchanie

Používa ako stimulant a expektorant, na zvýšenie libida. Bežne sa používa na ochutenie zmesí proti kašľu a pastiliek na cmúľanie pri záchvatoch kašľa. [20]. Badián je užitočný aj pri spazmodických bolestiach, paralýze tváre, astme, bronchitíde. [ 3, 4].

Badián a trávenie

Badián môže zlepšiť chuť do jedla a normalizovať proces trávenia, zvýšiť peristaltiku čriev a zmierniť kŕče. Je to skvelý liek na rôzne zažívacie ťažkosti, vrátane koliky, bezpečný aj pre deti [21].Užíva sa vnútorne pri liečbe bolesti brucha, zažívacích ťažkostí a ťažkostí ako je lumbago [16, 20] aj ako čaj na liečbu reumatizmu. [3, 4]. V Číne sa tiež často žuje v malom množstve po jedle, aby sa podporilo trávenie a osladil dych, čo naznačuje aj jeho vhodnosť použitia pri halitorise [4, 20].

Badián a účinky na imunitu

Je známy tým, že pomáha zvyšovať odolnosť organizmu a budovanie imunity, priaznivo pôsobí na endokrinný a nervový systém.

Účinky badiánu pre ženy

U žien môže podporiť produkciu estrogénu, normalizovať cyklus, znižovať bolesti počas menštruácie a PMS. Niektoré ľudové lieky odporúčali použitie badiánu na uľahčenie pôrodu a na zvýšenie libida, ako aj na zmiernenie klimakterických ťažkostí. [6] Extrakt z badiánu môže pomôcť aj pri liečbe vaginálnych mykóz vďaka jeho antimikotickým vlastnostiam. Napokon, zápar z badiánu ale aj feniklu, sladkého drievka či anízu je ľudovým liekom na podporu tvorby materského mlieka.

Badián a očista obličiek

Pri jeho užívaní môžete pociťovať tiež mierny diuretický účinok.  Badián môže tiež pomôcť pri liečbe infekcií močových ciest spôsobených rôznymi baktériami. [26]

Zdroje vedeckých štúdií a použitá literatúra

[1] Star anise (Illicium verum): Chemical compounds, antiviral properties, and clinical relevance

[2] Illicium verum: a review on its botany, traditional use, chemistry and pharmacology

[3] Nadkarni KM, The Indian material medica, Vol 1, 2, Popular Prakashan, Mumbai, 2002, pp 675-676.

[4] Warrier PK, Nambiar VPK, Ramankutty C, Indian medicinal plants. A compendium of 500 species, Orientlongman ltd,Madras, 1996, pp 206-209.

[5] Biological activities and chemical constituents of Illicium verum hook fruits (Chinese star anise)

[8] Chemical composition and biological activity of star anise Illicium verum extracts against maize weevil, Sitophilus zeamais adults

[9] In-Vitro Antibacterial and Antifungal Effects of High Levels of Chinese Star Anise

[10] Illicium verum Extracts Anti-Gastro Ulcerogenic Potential on Experimentally Rat Models

[11] Determination of Essential Oil Components of Star Anise (Illicium verum) Using Simultaneous Hydrodistillation-Static Headspace Liquid-Phase Microextraction-Gas Chromatography Mass Spectrometry

[12] Two new compounds and anti-HIV active constituents from Illicium verum

[13] Screening for Antiviral Activities of Isolated Compounds from Essential Oils

[14] Inhibitory effect of essential oils against herpes simplex virus type 2

[15] Evaluation of Antiviral Activity of Selected Anise Oil as An Essential Oil Against Bovine Herpes Virus Type -1 In vitro

[16]Yeung. Him-Che. Handbook of Chinese Herbs and Formulas. Institute of Chinese Medicine, Los Angeles 1985

[17] Lust. J. The Herb Book. Bantam books 1983 ISBN 0-553-23827-2

[18]Kuroda K, Inoue N, Ito Y, Kubota K, Sugimoto A, Kakuda T, et al. Sedative effects of the jasmine tea odor and (R)-(-)- linalool,
one of its major odor components, on autonomic nerve activity and mood states.
Eur J Appl Physiol Occup Physiol 2005; 95: 107-114.

[19] Usher. G. A Dictionary of Plants Used by Man. Constable 1974 ISBN 0094579202

[20] Bown. D. Encyclopaedia of Herbs and their Uses. Dorling Kindersley, London. 1995 ISBN 0-7513-020-31

[21] Chevallier. A. The Encyclopedia of Medicinal Plants Dorling Kindersley. London 1996 ISBN 9-780751-303148

[22] Assessment of antimycotoxigenic and antioxidant activity of star anise (Illicium verumin vitro

[23] Anxiolytic-like effect of Illicium verum fruit oil, trans-anethole and related compounds in mice

[24] Investigation of the antioxidant activity of Illicium verum extracts

[25] Central nervous system activity of Illicium verum fruit extracts

[26] Monitoring in vitro antibacterial efficacy of 26 Indian spices against multidrug resistant urinary tract infecting bacteria

[27] Essential Oils and Antifungal Activity

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X