DÚŠKA MATERINA (Thymus Serpyllum)

Back to Blog

DÚŠKA MATERINA (Thymus Serpyllum)

VÝSKYT

Jedna z najobľúbenejších byliniek, materina dúška, má krásny vzhľad a prenikavú tymiánovú vôňu. V prírode sa vyskytuje hojne, nájdeme ju najmä na slnečných miestach, suchších lúkach či skalnatých podložiach, v podhoriach, na okrajoch ciest a niekedy sú usadené na kopčekoch mravenísk. Vyskytuje sa viac botanických odrôd dúšky, no sú si veľmi podobné vzhľadom aj účinkom.

ČAS ZBERU

Zbierame od mája do augusta počas kvitnutia.

ČO ZBIERAŤ

Zbierame nadzemné mladé kvitnúce časti, ideálne s nožnicami, aby sme zabránili vytrhávaniu rastliny s koreňmi, čo by mohlo poškodiť rastlinku pre jej ďalší rast.

POUŽITIE

Podobne ako jej príbuzný tymián, materina dúška je výrazne antiseptická, pri prieduškových ochoreniach dokáže liečiť aj chronické stavy. Napomáha odhlieňovať a tlmiť silný kašeľ. Voňavý dúškový čajík s medom pomáha zmierňovať napätie a bolesti hlavy. Dúška je výborným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach a vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov aj pri
vylučovaní parazitov z tela. Je veľa možností, ako túto voňavú a účinnú bylinku spracovať, napr. do chutných liečivých sirupov, sušenú na čajík alebo ako koreninu do jedla, vo forme tinktúry ju môžeme užívať vnútorne aj zvonka. Vyskúšajte si tiež urobiť voňavý vankúšik, ktorý uvoľňuje a pomáha navodiť príjemný spánok.


PRODUKTY s obsahom dúšky a tymiánu

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X