Kalendár bylinkára: Zber jarných bylín – Marec, Apríl

Back to Blog

Kalendár bylinkára: Zber jarných bylín – Marec, Apríl

Tento článok je prvým zo série nášho bylinkového kalendára, ktorý Vás postupne prevedie bylinkovým rokom. Aké bylinky sa dajú u nás zbierať v mesiacoch Marec a Apríl? Naučte sa ich rozpoznávať a pred zberom sa vždy poučte o ich účinkoch a spracovaní, aby ste vedeli lepšie odhadnúť, koľko skutočne potrebujete a využijete.

MEDVEDÍ CESNAK (Allium ursinum)

VÝSKYT: Prvá zelená bylina so silnými očistnými účinkami sa skrýva v presvetlených listnatých lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy.
ČAS ZBERU: V južnejších teplých oblastiach vykukuje zo zeme už v polke marca a dá sa zbierať počas celého apríla.
ČO ZBIERAŤ: Zbiera sa nadzemná vňať, najvýživnejšie aj najchutnejšie sú skoré (cca 5cm) lístky. Neskôr koncom apríla a v máji, v čase kvitnutia, obsahujú listy príliš veľa chlorofylu a zároveň začína rásť tiež jedovatá konvalinka.
POUŽITIE: Medvedí cesnak neodporúčame sušiť! Jej sila sa ukrýva v čerstvej šťave. Pod vlhkou handričkou v uzavretej nádobe Vám v chladničke vydrží týždeň, dá sa tiež zamraziť, alebo odšťaviť, či zakonzervovať vo forme chutného pesta.

Viac o medveďom cesnaku, jeho účinkoch, použití a spracovaní nájdete v našom článku Ak dnes pôjdete zbierať medvedí cesnak

ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ (Urtica dioica)

VÝSKYT: Žihľavu sa nájde na každej prírodnej záhrade, pri dedinských plotoch, násypoch, rumoviskách, pri potokoch aj v krovitých porastoch na okraji lesov.
ČAS ZBERU: Rastie už od polovice marca a zbierať sa dá takmer celý rok. Najvýživnejšie a najčistejšie rastliny na jarnú očistu nazbierame hlavne v Apríli, neskôr už rastlina obsahuje viac dusičnanov, ktoré vyťahuje z pôdy.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame mladú vňať cca 15cm, neskôr po dozretí rastliny sa dajú tiež zbierať a konzumovať semienka.
POUŽITIE: Mladá žihľava dodáva telu po zime množstvo minerálov a podporuje ho v očiste. Ideálne je spracovanie vo forme smoothie s ovocím s vitamínom C, ktoré podporuje vstrebávanie živín. Kúra so žihľavou by nemala trvať viac ako 2 týždne bez prestávky. Žihľava je skvelá aj na umývanie vlasov, či na masáž, alebo skôr vyšľahanie pokožky pri reumatických bolestiach a prekrvenie:)

Viac info o žihľave nájdete v našom herbári na blogu: Z nášho herbára: ŽIHĽAVA

PODBEĽ LIEČIVÝ / LEKÁRSKY (Tussilago farfara)

VÝSKYT: Podbeľ nájdete na hlinitých ťažkých pôdach, nezatrávnených plochách, násypoch, priekopách, ruinách, rúbaniskách, ale aj pri potokoch a popri cestách.
ČAS ZBERU: Je to prvý žltý kvet jari, ktorý vykvitne ešte pred narcismi skoro v marci.
ČO ZBIERAŤ: V marci a apríli zbierame kvety, neskôr až do konca mája aj listy.
POUŽITIE: Kvety podbeľa by sa nemali používať čerstvé. Sušia sa najlepšie v sušičke pri 35-40 stupňoch, pretože pri voľnom sušení sa často premenia na páperie. Oveľa silnejšie účinky na dýchacie cesty aj trávenie majú však listy, ktoré sú skvelé aj vo forme obkladu pri opuchoch a svalových bolestiach. Navyše, obsahujú menej alergénov. Pikoškou na záver bude, že Maria Treben listy z podbeľa odporúča na fajčenie pri bronchitíde a chronickom kašli.

PĽÚCNIK LEKÁRSKY (Pulmonaria officinalis)

VÝSKYT: Pľúcnik nájdete v listnatých aj zmiešaných lesoch a hájoch, aj kríkoch. Obľubuje kyprú, humusovú, vlhkú ale priepustnú hlinito-piesočnatú pôdu.
ČAS ZBERU: Kvitne koncom marca až do mája ružovými a modrofialovými kvetmi.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame kvitnúcu vňať a neskôr veľké dorastené listy. Keďže je u nás rožšírených viac druhov, vždy si pri zbere kvitnúcej vňate všímame charakteristický znak, a to biele fľaky na listoch, ktoré jednoznačne určujú druh pľúcnika lekárskeho.
POUŽITIE: Sušíme do čajovej zmesi na dýchacie ťažkosti, dráždivý kašeľ, zachrípnutie aj bolesti v hrdle. Mladé listy môžeme zamiešať do jarného šalátu, alebo smoothie. Skvelý na regeneráciu sliznice dýchacích ciest je aj za studena pripravený macerát, ktorý zachováva vysoký obsah hojivých saponínov.

PRVOSIENKA JARNÁ (Primula veris)

VÝSKYT: Prvosienku nájdete najmä v suchomilných listnatých a zmiešaných lesoch, v krovinách,na horských lúkach a poľanách. Vďačne rastie na kyprých, vápnitých pôdach s dostatkom slnka. Občasne ju možno nájsť aj pri potokoch či ihličnatých lesoch.
ČAS ZBERU: Kvitne začiatkom apríla a v máji. Prvosienka vyššia kvitne o čosi skôr a má široko roztvorené, bledožlté kvietky.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame žĺtkovo žlté, omamne voňavé kvety, ktoré neužívame nikdy samostatne. Mladé lístky sú tiež výborné do jarných šalátov.
POUŽITIE: Kvety pridávame do prieduškových čajových zmesí, pretože podobne ako pľúcnik obsahujú vysoké množstvo saponínov, ktoré pomáhajú riediť hlieny a regenerovať sliznicu. Kvety sú skvelé tiež do inhalačných bylinných kúpeľov, na posilnenie srdca a zmiernenie nervových bolestí hlavy.

Viac o prvosienke, jej druhoch a správnej identifikácii aj použitiu píšeme v našom herbári na blogu: Prvosienka jarná (Primula veris)

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X