Ako spoznať kvalitný šípkový a ružový olej?

Back to Blog

Ako spoznať kvalitný šípkový a ružový olej?

Podľa čoho si vybrať šípkový olej


Dalo by sa ľahko predpokladať, že všetky šípkové oleje sú rovnaké. Všetky hydratujú pokožku a sú lisované zo semien šípok – plodov ruží.

V skutočnosti to nie je úplne tak. Existuje niekoľko druhov produktov, ktoré pochádzajú z rôznych druhov ruží. Rovnako ako sa dve rôzne druhy ruží môžu líšiť v ich vzhľade, tiež sa líši sila a účinky ich olejov na pokožku.

Dva najbežnejšie druhy šípkového oleja používané v prírodnej starostlivosti o pleť, sa získavajú zo semien z druhov ruží nazývaných Rosa Canina (ruža psia) a Rosa Rubiginosa (ruža hrdzavá). Obidve majú odlišné zloženie základných mastných kyselín a živín, a preto majú na pokožku iný vplyv.

RUŽA PSIA (Rosa Canina)


Známa tiež ako „Dog Rose“, teda ruža psia, je pôvodom z Európy, severozápadnej Afriky a Ázie. Olej z tejto ruže je známy svojimi hydratačnými vlastnosťami a schopnosťou pomôcť s regeneráciou a opravou pokožky. Obsahuje vitamíny A, D a E a až 71% esenciálnych mastných kyselín.

Je to bohatý zdroj Omega 3, 6 a 9, z ktorých všetky pomáhajú podporovať zdravú regeneráciu pokožky v základnej vrstve epidermy. Má vyššie hladiny Omega 6 a 9 ako Rosa Rubiginosa, ale celkovo je obsah esenciálnej mastnej kyseliny nižší. Na pleti môže pôsobiť hustejším dojmom a z dôvodu pomerov mastných kyselín nie je úplne vhodný na pokožku so sklonom k zápalom, ekzémom a vyššej mastnote.

RUŽA HRDZAVÁ (Rosa Rubiginosa)

BIO panenský Šípkový olej (Rosa “MUSK” Rubiginosa)

12,90 18,90  s DPH

Tento panenský, za studena lisovaný olej zo semien organického plodu Ruže hrdzavej (Rosa Mosqueta Rubiginiosa) sa získava z divoko rastúcich ruží v Chile. Pochádza z prvého lisovania, a preto obsahuje vysoké množstvo betakaroténu. Považuje sa za jeden z najlepších prírodných prostriedkov na zmiernenie príznakov starnutia pleti. Ľahko sa vstrebáva, hĺbkovo regeneruje, podporuje  zjemnenie jaziev, strií,…

Vymazať

Táto ruža, známa tiež ako „Rosa Mosqueta“, pochádza z južných Ánd v Čile. Obsah esenciálnych mastných kyselín oleja z ruže hrdzavej je vyšší, približne 78%.

Rovnako ako Rosa Canina je Rosa Rubiginosa bohatým zdrojom vitamínov a minerálov podporujúcich pokožku, ktoré pomáhajú predchádzať oxidačnému poškodeniu. Jeho zloženie obsahuje vitamíny A, C a beta-karotén, spolu s esenciálnymi mastnými kyselinami Omega 3, 6 a 9. Pre pokožku náchylnú na akné odporúčame olej z ruže hrdzavej, pretože má nižší obsah Omega 9.

Ktorá ruža vás omladí?

Hlavným atribútom, vďaka ktorému sa Rosa Rubiginosa odlišuje od Rosa Canina, je jej obsah kyseliny retinovej. Vďaka tejto prírodnej aktívnej látke odrodu Rosa Rubiginosa poznajú všetky ženy, ktoré sa orientujú v kozmetike s omladzujúcim efektom. Zásluhy má aj pri obnove a regenerácii tkanív jaziev a vyblednutí jemných línií a vrások. Je to prírodný derivát vitamínu A, ktorý sa zúčastňuje v procese regenerácie pokožky. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek šípkový olej, skúste nájsť ten, ktorý výrobca získal z etických a trvalo udržateľných zdrojov a pri pestovaní nepoužil syntetické pesticídy.

Ako vonia šípkový olej?

Šípkové oleje sú síce z ruží, ale nečakajte, že budú po ružiach voňať. Silice, prchavé vonné látky, sa totižto nachádzajú v ružových lupeňoch počas kvitnutia rastliny. Ak chcete, aby Váš šípkový olej voňal, pridajte doň pár kvapiek esenciálneho oleja z ruže. Vôňa šípkového oleja pripomína jadernú vôňu semien, z ktorých je lisovaný. Je to veľmi jemná vôňa typická pre rastlinné oleje s náznakmi vône po karotenoidoch.

Podľa čoho vybrať ružový olej


Ružový olej môže byť vskutku rozporuplný pojem, ktorým predajcovia pomenúvajú rôzne produkty z ruží.
V tomto článku budeme rozoberať voňavý ružový esenciálny olej OTTO, ktorý sa extrahuje parnou destiláciou z lupeňov liečivých druhov ruže. Väčšinou ich však nenájdete v okrasných záhradách, tam majú svoje miesto hybridné a veľkokveté odrody. Šlachtia sa pre krásu kvetu, stavbu stonky a odolnosť, no na úkor obsahu cenných látok špecifických pre ružový olej (napríklad ruža veľkolistá).

Podstatný je aj spôsob výroby a to, o aký druh oleja sa jedná. Dnes môžeme nájsť aj v špecializovaných obchodoch produkty s názvom ružový olej, v skutočnosti však nemusia mať v sebe ani mikrokvapku ružového esenciálneho oleja, pokiaľ sú vyrobené napríklad jednoduchou maceráciou ružových lupeňov v rastlinnom oleji.

RUŽA DAMAŠSKÁ (Rosa Damascena)


Kráľovná kvetov, ktorá ešte stále rastie divoko v Bulharskom údoliu ruží, kde dosahuje svoj maximálny potenciál obsahu účinných látok. Dnes ju však už vieme efektívne pestovať aj na BIO a organických farmách – záhradách. Robíme to pre jej lupene, z ktorých získavame ružový olej.

Na jeden kilogram ružového esenciálneho oleja je totiž potrebné nazbierať okolo štyroch ton ružových lupeňov Táto nesmierna sila ružovej esencie je predmetom rôznych vedeckých výskumov.

Najviac terapeutických účinkov sa pripisuje práve Ruži damašskej


Ruža pri arometerapii spoľahlivo zaženie vaše “blues” do kúta a môžete sa bezpečne ponoriť do omamného a hebkého oparu nežnosti, prijatia a lásky ❤️

V starodávnej medicíne používala pri bolestiach brucha a hrudníka, na posilnenie srdca, liečbu menštruačného krvácania, tráviacich problémov a zníženie zápalových procesov v tele. Severoamerické indiánske kmene používali odvar z koreňa rastliny R. damascena ako liek na zmiernenie kašľa u detí. 

Najčistejší ružový olej OTTO – bulharské zlato


Prečo zlato? Na výrobu jedného litra čistého ružového oleja, potrebujete až 5 ton ružových lupeňov z ruže damašskej, ktorá kvitne len raz za rok. Hovoríme o OTTO extrakte, tj. produkte parnej destilácie, pri ktorom sa získava oveľa menej oleja, ako pri výrobe ABSOLUTU, ktorý je aj lacnejší. Pri absolute sa však používajú organické rozpúšťadlá ako hexan a následne etanol, a preto môžu zvyšky týchto látok, obsiahnute v absolute, pôsobiť dráždivo pre citlivú pokožku.

Organický Bulharský ružový olej (Rose Otto) je jeden z najdrahších a najvzácnejších esenciálnych olejov na svete. Cena 10ml ogranického otto oleja sa pohybuje okolo 270€ a jeho sila je tak výrazná, že jedna kvapka má podobné účinky, ako diazepam.

Ruži sa pripisujú omladzujúce účinky, pretože dokáže udržať pokožku dlhšie zdravú, vypnutú a mlado vyzerajúcu. Ruža totiž regeneruje vnútorné procesy v bunkách a pomáha im udržať pamäť . Schopnosť tvoriť kolagén, totiž bunky časom strácajú. Okrem toho je to skvelé antidepresívum a vo vyšších dávkach pôsobí až sedatívne.

Tento olej s výrazne ženskou polaritou, pomáha pri rade ženských ťažkostí od nepravidelné či bolestivé menštruácie až po prechodové problémy, pôsobí pri úzkosti a depresiách. Harmonizuje emócie a srdcovú činnosť, podporuje ženskosť a hĺbku materstva a dokáže celej rodine navodiť pocit pokoja a pohody. Ružový olej uvoľňuje kŕče dýchacích ciest, čriev, aj svalov.

Organická RUŽA Damašská 3% OTTO v jojobovom oleji, 10ml VONIAVA

18,90  s DPH

Organický Bulharský ružový olej (Rose Otto) je jeden z najdrahších a najvzácnejších esenciálnych olejov na svete. Cena 10ml ogranického otto oleja sa pohybuje okolo 170€ a jeho sila je tak výrazná, že jedna kvapka má podobné účinky, ako diazepam. Preto sme tento olej rozriedili v kvalitnom bio jojobovom oleji a naliali do fľaštičky s kvapátkom,…

Spotrebujte do: 2026-04-30

Ruža stolistá (Rosa centifolia)


Ruža stolistá je známa tým, že extrakt z nej sa použil aj v ikonickom parféme Chanel 5. Jej vôňa je však sama o sebe dostatočne očarujúca a omamná, takže my by sme ju neprznili žiadnymi aditívami 😉

V čom vyniká oproti ruži damašskej, je obsah antivirotických a antibikrobiálnych látok. Už v Starom Ríme sa používala napr. po uhryznutí psom ako prevencia alebo liečba besnoty. Dnešné výskumy tieto silné dezinfekčné účinky potvrdili a rozšírili po použitie proti mykózam.

Hoci má upokojujúci účinok a pomáha pri slabých neurózach, nervozite a nespavosti, v aromaterapii je menej žiadaná ako ruža damašská.

Účinné látky obsiahnuté v ružových kvetoch zlepšujú krvný obeh v pleti, čím podporujú jej výživu a pôsobia proti starnutiu, tiež posilňujú kapiláry a sťahujú póry. Hoja kožné zápaly i akné, ale prospievajú aj pleti suchej. Vzácnou ružovú silicu doma získať nemôžeme, ale je možné ružové okvetné lístky naložiť do za studena listovaného oleja (napríklad mandľového alebo sezamového), alebo si vyrobiť osviežujúcu ružovú pleťovú vodu, ktorá jemne čistí pokožku od nečistôt, potu a mazu.

Zároveň takúto vodu môžeme piť a užívať jej blahodarné antioxidačné a dezinfekčné účinky.
Milovníci sladkých vôd si môžu vyrobiť aj ružový sirup, alebo s ňou môžeme nakladať ako s bylinou a spraviť si ružový odvar na podporu imunity:
2-3 lyžičky lupeňov vložte do 3/4 litra vody, povarte 3 minúty a sceďte.
Popíjajte počas dňa do 17 hodiny.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X