Veľký sprievodca kanabinoidmi: CBD, THC, CBN, CBG a ďalšie – ako fungujú?

Back to Blog

Veľký sprievodca kanabinoidmi: CBD, THC, CBN, CBG a ďalšie – ako fungujú?

Chcete si vedieť sami správne vybrať spomedzi obrovskej ponuky konopných extraktov? Preskúmajte základné účinné látky konopy a zistíte sami, aké zloženie by mal mať produkt, ktorý potrebujete.

Na trhu sa totiž posledný rok objavilo množstvo produktov s jediným marketingovým mottom: naše je to najlepšie! Sama mám v chladničke z tohto slovenského boomu mauzóleum cbd vzoriek od firiem, ktoré pod vidinou rýchleho zisku vznikli zo dňa na deň a stali sa samozvaní odborníci na všetko. Namiesto boja proti podvodníkom mi príde užitočnejšie a vznešenejšie venovať sa vzdelávaniu tých, ktorí su pripravení skúmať a urobiť si svoj názor sami.

Čítajte ďalej a dozviete sa niekoľko zaujímavých faktov o endokanabinoidnom systéme tela, fytokanabinoidoch v konope, aromatických terpénoch a ich úlohe v účinkoch konopných produktov.


Čo sú kanabinoidy?

Rastlina konopy obsahuje viac ako 400 jedinečných druhov chemických zlúčenín s najmenej 85 rôznymi typmi kanabinoidov (endokanabinoidov). Ani jedno z nich však nie je slávne THC ani čoraz populárnejšie CBD. Tieto látky vznikajú až následným spracovaním. Kanabinoidy sú typom chemickej zlúčeniny, ktorú produkuje rastlina konope. Vedci sa domnievajú, že tieto fytokanabinoidy zohrávajú úlohu pri poskytovaní ochrany rastliny pred predátormi, škodcami a UV žiarením. Každá odroda rastliny obsahuje jedinečnú kombináciu a pomer kanabinoidov, ako aj terpénov a iných zlúčenín.

Ľudské telo tiež produkuje kanabinoidy známe ako endokanabinoidy. Endokanabinoidy v tele regulujú životné funkcie, ako je nálada, imunitná odpoveď, spánok a kontrola bolesti.

Kanabinoidy a ich vplyv na ľudský mozog

Každý typ kanabinoidu ovplyvňuje ľudský mozog inak. Aby ste pochopili, ako kanabinoidy interagujú s ľudským mozgom, musíte najprv vedieť, ako funguje endokanabinoidný systém.

Ľudský endokanabinoidný systém

Endokanabinoidný systém (ECS) je komplexná sieť receptorov, signálnych molekúl a metabolických enzýmov, o ktorých väčšina ľudí nevie. Súbor výskumov ukazuje, že ECS má významný vplyv na ľudské zdravie a pohodu, pričom plní základnú funkciu v ľudskom tele: obnovenie homeostázy prostredníctvom fyziologických a regulačných mechanizmov. ECS sa skladá z kanabinoidných receptorov, endokanabinoidov a metabolických enzýmov. Tieto receptory môžu viazať endokanabinoidy aj kanabinoidy.

Vaše telo neustále monitoruje dôležité funkcie, ako je rýchlosť srdca, teplota a hladiny hormónov. Keď telo zistí, že je niečo v nerovnováhe, použije endokanabinoidný systém na nápravu nerovnováhy. Dá sa teda povedať, že je endokanabinoidný systém je niečo ako samovyvažujúci a vlastný sebauzdravovací systém tela.

Receptory kanabinoidov 1 a 2

Vybrané tkanivá v našom tele obsahujú aspoň dva známe typy kanabinoidných receptorov známe ako CB1 a CB2.

  • CB1 sa spája s centrálnym nervovým systémom a ovplyvňuje nervy mozgu a miechy. Je spojený s psychoaktívnymi, neuromodulačnými a analgetickými účinkami v dôsledku jeho aktivácie lipidom nazývaným tetrahydrokanabinol (THC). CB1 je väčšinou exprimovaný v mozgu, adipocytoch (tukové bunky), hepatocytoch (pečeňové bunky) a muskuloskeletálnych tkanivách.
  • CB2 sa pripája k periférnemu nervovému systému (nervy nachádzajúce sa vo vašich končatinách), špecializovaným bunkám imunitného systému a tráviacemu systému. Je spojený s protizápalovými a imunomodulačnými účinkami, ale nemá psychoaktívne účinky. CB2 je exprimovaný v telesných bunkách, ktoré kontrolujú imunitnú funkciu a (potenciálne) centrálny nervový systém (CNS). Okrem toho výskum naznačuje, že sekundárne metabolity z fytonutrientov v potravinách rastlinného pôvodu zvyšujú aktivitu receptorov CB2 a spôsobujú zdravé zápalové reakcie.
  • Vedci sa domnievajú, že môže existovať aj tretí, zatiaľ neobjavený kanabinoidný receptor.

Niektoré kanabinoidy a endokanabinoidy sa môžu viazať buď CB1 alebo CB2, ale často uprednostňujú jeden pred druhým. Ich reakcie sa líšia podľa toho, na ktorý receptor sa viažu, ako aj podľa toho, aké iné kanabinoidy sa viažu na ďalšie receptory súčasne.

Účinky endokanabinoidného systému

Výkonný endokanabinoidný systém reguluje mnoho životne dôležitých funkcií, vrátane:

  • Pamäť
  • Metabolizmus
  • Chuť do jedla
  • Nálada
  • Relaxácia
  • Spánok
  • Bolesť a emocionálna pamäť
  • Imunita a zápal
  • Regulácia teploty
  • Plodnosť/reprodukcia
  • Embryonálny vývoj
  • Neuroplasticita a neuroprotekcia
  • Apoptóza a karcinogenéza

Telo dokáže šikovne aktivovať časti endokanabinoidného systému bez ovplyvnenia iných častí. Povedzme napríklad, že vaše telo si všimne, že sa niečo deje s vaším imunitným systémom. Spustí správnu reakciu bez ovplyvnenia tráviaceho alebo reprodukčného systému.

Rozklad endokanabinoidov

Telo potom vyhodnotí, že endokanabinoidy vykonali svoju prácu. Ako odpoveď uvoľňuje špeciálne enzýmy, ktoré rozkladajú prebytočné endokanabinoidy. Vďaka tomuto regulačnému systému udržuje telo v rovnováhe.

Príliš málo endokanabinoidov – čo sa vtedy deje?

Vedci zistili, že problémy s telesným endokanabinoidným systémom spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií. Pamätajte, že endokanabinoidný systém pomáha vyrovnávať ostatné systémy tela, keď nefungujú správne. Dáva zmysel, že problémy s vyvažovacím systémom by problémy zhoršili a spôsobili by ďalšie problémy. Vedci sa napríklad domnievajú, že syndróm dráždivého čreva, migrény a fibromyalgia pochádzajú z nesprávneho fungovania endokanabinoidného systému.

Podpora endokanabinoidného systému kanabinoidmi

Lekári predpisujú konopné extrakty, aby napravili nedostatky v endokanabinoidnom systéme pacienta. Legalizácia lekárskej konopy uľahčuje výskumným pracovníkom hlbší pohľad na úlohu rôznych typov kanabinoidov. Čím lepšie vedci pochopia, ako kanabinoidy interagujú s endokanabinoidným systémom tela, tým presnejšiu liečbu môžu predpísať pre určité stavy. S ďalším výskumom budú môcť vedieť, ktorá odroda obsahuje najlepšie kanabinoidy na nápravu Vášho jedinečného zdravotného stavu.

Entourage Effect kanabinoidov

Konope obsahuje možno 100 alebo viac rôznych druhov kanabinoidov. To dokonca nezahŕňa stovky ďalších látok nachádzajúcich sa v rastline. Je to kombinácia týchto rôznych chemických zlúčenín, ktoré spôsobujú rôzne účinky. Aj preto má konope také liečebné využitie. Vedci označujú kombináciu aktívnych látok a ich účinkov ako Entourage Effect, čo by sme mohli preložiť ako synergický sprievodný efekt.

Čo je Entourage Effect?

Endokanabinoidy a kanabinoidy sa viažu buď na CB1 alebo CB2 receptor v tele, aby priniesli nejaký účinok. Pomer rôznych typov kanabinoidov a iných látok, ako sú terpény, ktoré sa viažu na receptory, vytvára úplne jedinečný účinok. Tento účinok je odlišný od účinku, ktorý vytvára ktorákoľvek z látok samotná, čo vedci označujú ako Entourage Effect. Entourage Effect umožňuje konope liečiť širokú škálu zdravotných stavov.

Kombinácia látok sa od odrody k odrode tak výrazne mení, že spôsobuje, že každá odroda prináša úplne individuálne účinky. Preto je vždy vhodné si na základe svojej diagnózy zvoliť taký produkt, aby obsahoval zloženie kanabinoidov a terpénov, ktoré naozaj môžu daný problém vyriešiť. V skratke, keď vám jeden konopný produkt veľmi dobre rieši tráviace ťažkosti, neznamená to, že Vám musí pomôcť aj na vylepšenie spánku. Pre správne zvolenie produktu a kombinácie je preto vhodné sa buď dovzdelať, alebo požiadať o konzultáciu niekoho, kto sa skutočne do problematiky vyzná a nie je len dobrým obchodníkom.

Odkiaľ sa berú kanabinoidy?

Rastliny konope voľne neprodukujú kanabinoidy. Produkujú kanabinoidné kyseliny, ktoré majú svoje vlastné špeciálne vlastnosti, ktoré sa za správnych podmienok menia na kanabinoidy. Kanabinoidné kyseliny sa transformujú na kanabinoidy prostredníctvom procesu nazývaného dekarboxylácia.

Dekarboxylácia sa týka procesu odstránenia nadbytočného karboxylového kruhu pripojeného k ich reťazcu na molekulárnej úrovni. Môže sa to stať oxidáciou, pomaly v priebehu času alebo zahrievaním kvetu, dekarboxyláciou. To je dôvod, prečo ľudia fajčia alebo vaporizujú konopu, aby dekarboxylovali kyselinu kanabinoidovú a mohli využívať účinky kanabinoidov.

VEĽKÝ PREHĽAD KANABINOIDOV a ich kyselín

Vedci sa nevedia zhodnúť na počte kanabinoidov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rastlinách konope. Pohybuje sa od približne 60 rôznych typov kanabinoidov až po 100+ typov. Tu pokryjeme niekoľko bežných typov kanabinoidov a ich kanabinoidných kyselín, ktoré sa nachádzajú v moderných odrodách konopy.

1. Δ9–tetrahydrokanabinol THC

Vzorec THC: C21H30O2
Molekulová hmotnosť: 314,2246 g/mol
Bod varu: 157 °C (315 °F)

Kyselina Delta-9-tetrahydrokanabinolová (THCA)

Vzorec THCA: C22H30O4
Molekulová hmotnosť: 358,4733 g/mol
Bod varu: 105 °C (220 °F)

THC je kanabinoid nachádzajúci sa v konope, ktorý spôsobuje psychoaktívne účinky. Avšak, tieto účinky nemá jeho kyselinová forma THCA. Aby sa používatelia dostali do zmeneného stavu vedomia, musia premeniť THCA na THC prostredníctvom dekarboxylácie.

Avšak aj samotné THCA má mnoho zaujímavých účinkov. THCA je najčastejšie sa vyskytujúci kanabinoid v rastline Cannabis Indica. Je to silný neuroprotektant s výhodami pre pacientov trpiacich Parkinsonovou chorobou, roztrúsenou sklerózou (MS) a Alzheimerovou chorobou. THCA má tiež na telo protizápalové účinky. Môže pomôcť pri liečbe záchvatov a záchvatových porúch, ako je epilepsia a artritída. Vedci zistili, že THCA má tiež antiproliferačné vlastnosti. Dokáže potlačiť rast buniek, čo mu dáva veľký potenciál pri zastavení rastu rakovinových nádorov.

Klinická štúdia poznamenala, že THC (delta-9-THC) je jedným z najviac skúmaných kanabinoidov proti bolesti. Skupina medicínskej konopy z roku 2018 analyzovala pacientov s migrénou, bolesťami hlavy, artritídou a chronickou bolesťou a zistila, že 41,2 až 59,5 % bolo schopných nahradiť svoje lieky od bolesti kanabisom.

Delta-8-tetrahydrokanabinol (Δ-8-THC)

Vzorec Delta-8-THC: C21H30O2
Molekulová hmotnosť: 314,4617 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: NA

Delta-8-THC je z konope odvodený bratranec „bežného“ Delta-9-THC. Zistilo sa, že zmierňuje bolesť, zápal a nevoľnosť. Predpokladá sa, že delta-8-THC je asi len polovicu až dve tretiny tak opojný ako Delta-9-THC, ale má menšie riziko vyvolania úzkosti alebo paranoje. Je to kanabinoid s antiemetickými, anxiolytickými, chuťovo stimulujúcimi, analgetickými a neuroprotektívnymi vlastnosťami.


2. Tetrahydrokanabivarín alebo THCV

Kyselina tetrahydrokanabivarínová (THCVA)

THCV je ďalším z bežných typov kanabinoidov a vyskytuje sa predovšetkým v kmeňoch konopy siatej (Cannabis Sativa). Je známe tým, že môže podporovať koncentráciu a zvyšovať energiu. Tiež má schopnosť potlačiť chuť do jedla.

Odrody Sativa obsahujúce THC a THCV majú vďaka THCV typické povznášajúce účinky bez rizika úzkosti. Znižuje úzkosť tam, kde ju môže spôsobiť THC a štúdie ukazujú, že môže znížiť prevalenciu záchvatov paniky. Kmene s THCV dobre fungujú na liečbu úzkostných porúch, ako je PTSD. Pôsobí tiež ako neuroprotektant na spomalenie degenerácie buniek. Takže pacienti s SM, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou to považujú za prospešné. THCV tiež pôsobí sľubne pri liečbe diabetes typu 2 a závislosti od nikotínu.


3. Kanabidiol alebo CBD

Vzorec CBD: C21H30O2
Molekulová hmotnosť: 314,2246 g/mol
Bod varu: 180 °C (356 °F)

Kyselina kanabidiolová (CBDA)

Vzorec CBDA: C22H30O4
Molekulová hmotnosť: 358,2144 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: 120+ °C (248 °F)

CBD je v medicínskom použití jeden z najviac skúmaných a používaných kanabinoidov dnešnej doby. Jeho účinky sú širokospektrálne a jeho obsah v rastlinách je veľmi vysoký. CBD môže zastaviť epileptický záchvat, liečiť závažné neurologické poruchy, ako je Alzheimer, roztrúsená skleróza, parkinsonova choroba. CBD tiež znižuje hladinu cukru v krvi a používa sa pri liečbe cukrovky.

CBD ďalej pôsobí protizápalovo a môže zmierňovať bolesti spôsobené najmä zápalom. Môže tiež zmierniť stres, napätie a poruchy spánku, má antispazmodické, neuroprotektívne, antidiabetické, antipsoriatické a ďalšie účinky. Molekula tiež dokáže premeniť biely tuk na hnedý a zlepšiť profil kolagénu. Vďaka svojim rozmanitým vlastnostiam je ideálny na udržiavanie a podporu každej časti ľudského tela od problémov s pokožkou až po náladu.

Počas výskumu THCA a CBDA vedci zistili, že majú podobné vlastnosti ako nesteroidné protizápalové lieky, ako je acetaminofén a ibuprofén. Všetky tieto látky inhibujú receptor COX-2 v tele, ktorý spôsobuje zápal.

CBDA funguje ešte lepšie ako kanabidiol pri liečbe nevoľnosti, vracania a úzkosti. To platí najmä pre pacientov s rakovinou, ktorí dostávajú chemoterapiu. Tiež sa môže pochváliť silnými antikonvulzívnymi účinkami. CBDA má tiež väčšiu biologickú dostupnosť ako kanabidiol. To znamená, že ho telo ľahšie strávi a metabolizuje, takže má väčšie účinky.


4. Kanabidivarín alebo CBDV

Kyselina kanabidivarínová (CBDVA)

CBDV sa správa veľmi podobne ako CBD, ale o tomto kanabinoidnom type je známych oveľa menej informácií. Skúma sa u detí a dospievajúcich s poruchou autistického spektra a u dospelých so záchvatmi. CBDV môže tiež znížiť zápal a nevoľnosť a je predmetom výskumu svalovej dystrofie a iných porúch.


5. Kanabichromen CBC

Vzorec CBC : C21H30O2
Molekulová hmotnosť: 314,2246 g/mol
Teplota varu: 220 ° C (428 ° F)

Kanabichromenová kyselina (CBCA)

Vzorec CBCA : C22H30O4
Molekulová hmotnosť: 358,2144 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: 120+ °C (248 °F)

Nedávne štúdie ukazujú, že CBCA zmenšuje rakovinové nádory u potkanov a pomáha predchádzať šíreniu rakoviny po celom tele. CBCA je jednou z troch zlúčenín syntetizovaných rastlinou z CBG-A. CBC-A je protizápalová, mierne protiplesňová a silne antibakteriálna.

CBC sa tvorí po CBCA dekarboxylácii. Nevyvoláva psychoaktívny účinok, ale ponúka niekoľko medicínskych výhod. Zistilo sa, že CBC zvyšuje hladiny mozgovej „blaženej“ molekuly anandamidu a hovorí sa, že je to najlepší nepsychoaktívny kanabinoid na zlepšenie nálady. Ukázalo sa, že je asi desaťkrát účinnejší ako CBD pri liečbe úzkosti a stresu.

Vykazuje tiež účinnosť pri liečbe zápalu, úľave od bolesti, ako aj schopnosť uvoľniť napäté alebo kŕčovité svaly. Pôsobí proti vírusom a nádorom. CBC podporuje rast mozgových buniek a ponúka neuroprotekciu pre pacientov trpiacich problémami nervovej sústavy, ako je Alzheimerova choroba. Môže tiež podporovať rast kostného tkaniva, zastaviť rast rakovinových buniek a ďalšie.


6. Cannabichromevarin CBCV

Kyselina cannabichromevarinová (CBCVA)

CBCV je veľmi podobná CBC, avšak zatiaľ neexistuje veľa štúdií o jej účinkoch. Výskumníci sa domnievajú, že bude mať vlastnosti podobné CBC kvôli svojej podobnej štruktúre, ale nemusí to tak byť.


7. Kanabigerol alebo CBG

Vzorec CBG: C21H32O2
Molekulová hmotnosť: 316,485 g/mol
Bod varu: Nie je k dispozícii

Kyselina kanabigerolová (CBGA)

Vzorec CBGA: C22H32O4
Molekulová hmotnosť: 360,48708 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: NA

CBGA je najdôležitejšia z kanabinoidných kyselín. Kyselina kanabigerolová je považovaná za „matku“ všetkých kanabinoidov, pretože ju rastlina premieňa na všetky ostatné kanabinoidy vrátane THCA, CBDA, CBDC a CBG. Okrem svojich prirodzených liečivých vlastností ako kanabinoidná kyselina je priamou materskou zlúčeninou CBG, vzácnej neuroregeneračnej liečivej zlúčeniny.

Dekarboxylovaná forma CBGA, CBG, nemá žiadne psychoaktívne účinky a v konope sa prirodzene vyskytuje len málo. Vyskytuje sa častejšie u odrôd konopy s vysokým obsahom CBD a nízkym obsahom THC, ako je konopa siata.

Vedci vyšľachtili rastliny konope s vyšším množstvom CBG kvôli medicínskym účinkom CBG. Má protizápalové účinky, pôsobí proti nevoľnosti a môže zmierňovať zápal aj bolesť. CBG stimuluje rast kostí, je antibakteriálny a bojuje proti nespavosti.

CBG tiež zmierňuje úzkosť spôsobenú THC. Ukázalo sa, že funguje ako neuroprotektant a stimuluje rast nových mozgových buniek, a to aj u starších ľudí; Takže sa skúma jeho použitie pri mnohých poruchách vrátane roztrúsenej sklerózy, Parkinsonovej choroby a rakoviny.


8. Cannabichromevarin CBGV

Kyselina kanabigerovarínová (CBGVA)

Je v záujme vedcov preskúmať bližšie účinky CBGV aj jej kyselinovej formy CBGVA. Výskum ukazuje, že aj CBGV pomáha zmierniť bolesť a zápal ako mnohé iné kanabinoidy. Inhibuje tiež rast rakovinových buniek.

CBGV robí niečo, čo iné kanabinoidy nie. Pomáha pacientom s chronickými stavmi suchej pokožky, ktoré sú pre CBGV úplne jedinečné.


9. Kanabinol CBN

Vzorec CBN: C21H26O2
Molekulová hmotnosť: 310,1933 g/mol
Bod varu: 185 °C (365 °F)

Kyselina kanabinolová (CBN-A)

Vzorec CBN-A: C22H31O4
Molekulová hmotnosť: 359,48 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: NA

Kyselina kanabinolová je materská zlúčenina, ktorá sa dekarboxyluje na CBN. Je zvláštne, že v rastline sa z CBN-A získava len veľmi málo CBN a v rastline nevidíme príliš veľa CBN-A; väčšina CBN pochádza z oxidácie THC. CBN-A je protizápalový a pravdepodobne antibiologický.

Rastliny konope prirodzene nesyntetizujú kanabinol ani CBN. Kanabinol je produkt oxidácie THC. Normálne sa tvorí, keď je THC vystavené kyslíku a teplu. Vysoká hladina CBN často odráža kvalitu konopy, ktorá je buď stará alebo bola vystavená značnému teplu. Je známe, že CBN je veľmi mierne psychoaktívny a silnejšie sedatívny ako ostatné známe kanabinoidy. Vzorky s významným obsahom CBN (približujúcim sa 1 % hmotnosti) ako také môžu byť užitočné pri liečbe nespavosti, najmä ak sa užíva spolu s THC a/alebo terpénmi, ktoré podporujú spánok, ako je linalool a myrcén. CBN je tiež trochu účinný ako antiemetikum a antikonvulzívum.

Má tiež antibiotické, protizáchvatové, antikonvulzívne, protizápalové a imunitu posilňujúce vlastnosti. Lekári predpisujú CBN na pomoc pacientom s Chronovou chorobou a artritídou. Môže to byť tiež sľubná liečba glaukómu, pretože rozširuje krvné cievy a znižuje tlak vo vnútri očí.


10. Kanabicyklol CBL

Vzorec CBL: C21H3002
Molekulová hmotnosť: 314,2246 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: NA

Kyselina kanabicyklolová (CBL-A)

Vzorec CBL-A: C22H3004
Molekulová hmotnosť: 358,2144 g/mol
Ideálna teplota dekarboxylátu: NA

O CBL-A je známe len veľmi málo, keďže rastlina ho produkuje veľmi málo. Je zvláštne, že je to najstabilnejšia z kanabinoidných kyselín voči teplu, odolná voči dekarboxylácii. Výsledkom je, že pri zahrievaní poskytuje veľmi málo CBL. Kyselina kanabicyklol je protizápalová aj protinádorová.

CBL je degradačný produkt – vystavením svetlu sa kanabichromen premieňa na CBL. Jeho medicínske vlastnosti nie sú známe, pretože sa javí v takých nepatrných koncentráciách v porovnaní s inými kanabinoidmi.


Väčšina kanabinoidov vás nezhúli

Jediný kanabinoid, o ktorom je známe, že dostáva užívateľov do stavov zmeného vedomia, je THC/THCA. Keď sa THC naviaže na receptor CB1, vyvolá to blažený, euforický efekt, ktorý používatelia nazývajú zhúlením.

Človek si tvorí aj vlastný endokanabinoid, ktorý sa viaže na rovnaký receptor. Nazýva sa anandamid a názov pochádza zo sanskrtského slova ananda, čo znamená vnútorná blaženosť. Dôvodom, prečo vás THC dostane do výšin a anandamid nie, je enzým FAAH. Enzým FAAH rozkladá nadbytočný anandamid a iné prirodzene produkované endokanabinoidy. Nemôže však rozkladať THC. THC zostáva vo vašom systéme dlhšie, takže sa môže znova a znova viazať na receptory CB1.

Terpény

Okrem kanabinoidov produkuje konope terpény. Tieto aromatické látky majú okrem jedinečnej vône aj špecifické účinky. Kombinácia terpénov s kanabinoidmi môže tiež zvýšiť celkové účinky.

Linalool

Vzorec: C10H18O
Molekulová hmotnosť: 154,1358 g/mol
Bod varu: 198 °C (388 °F)
Tlak pár: 0,17 mmHg (25 °C)

Linalool je jednoduchý terpénový alkohol, pravdepodobne najlepšie známy pre príjemnú kvetinovú vôňu, ktorú dáva levanduľovým rastlinám. Je tiež známy ako β-linalool, licareol a linalylalkohol. Linalool bol izolovaný v niekoľkých stovkách rôznych rastlín vrátane levandule, citrusov, vavrínov, brezy, koriandra a ružového dreva. Linalool sa používa už niekoľko tisícročí ako prostriedok na spanie. Linalool je kritickým prekurzorom tvorby vitamínu E. Používa sa na liečbu psychóz a úzkosti a ako antiepileptikum. Poskytuje tiež úľavu od bolesti a používa sa ako analgetikum. Jeho vôňa je účinným insekticídom proti ovocným muškám, blchám a švábom.

Terpinolén

Vzorec: C10H16
Molekulová hmotnosť: 136,23404 g/mol
Teplota varu: 185 ° C (365 ° F)
Tlak pár: 0,74 mm Hg pri 25˚C

Terpinolén je monoterpén, súčasť terpinénovej podrodiny terpénov. Táto rodina štyroch izomérov je známa tým, že je antioxidačná, imunomodulačná a antibiologická (protinádorová, antibakteriálna, antifungálna). Už stovky rokov sa používa aj pri liečbe nespavosti. Terpinolén sa nachádza v oregane, majoráne, kmíne, orgováne, niektorých citrusových kôrach a ihličnanoch.

Fytol

Vzorec: C20H40O
Molekulová hmotnosť: 296,531 g/mol
Teplota varu: 204 ° C (399,2 ° F)
Tlak pár: NA

Keď sa molekula chlorofylu degraduje, rozpadne sa na dve časti. „Chvostová“ časť je Fytol, olejový diterpén. Používa sa pri syntéze vitamínov E a K a je známe, že má antioxidačné vlastnosti.

β-myrcén

Vzorec: C10H16
Molekulová hmotnosť: 136,1252 g/mol
Bod varu: 168 °C (334 °F)
Tlak pár: 7,00 mmHg (20 °C)

β-Myrcén je monoterpén a z rôznych dôvodov jeden z najdôležitejších terpénov. Je prekurzorom aj pri tvorbe iných terpénov. β-Myrcen sa nachádza v čerstvej forme manga, chmeľu, bobkových listov, eukalyptu, citrónovej trávy a mnohých ďalších rastlín. β-Myrcén je známy ako protinádorový, protizápalový a používa sa pri liečbe kŕčov. Používa sa tiež na liečbu nespavosti a bolesti. Má tiež niektoré veľmi špeciálne vlastnosti, vrátane znižovania rezistencie prechodu cez krvnú bariéru mozgu, čo umožňuje sebe a mnohým ďalším látkam ľahšie a rýchlejšie preniknúť do mozgu. V prípade kanabinoidov, ako je THC, umožňuje jeho rýchlejšie pôsobenie. Ešte unikátnejšie je, že β-myrcén zvyšuje maximálnu úroveň nasýtenia receptora CB1, čo umožňuje vyšší maximálny psychoaktívny účinok. U väčšiny ľudí bude mať konzumácia čerstvého manga 45 minút pred vdýchnutím konope za následok rýchlejší nástup psychickej aktivity a väčšiu intenzitu. P-myrcén sa môže použiť rovnakým spôsobom na zlepšenie absorpcie širokou škálou chemických zlúčenín.

Menej známy je fakt, že vysoké hladiny β-myrcénu v konope (zvyčajne nad 0,5 %) vedú k efektu „ponorenia sa do gauča“ klasických kmeňov Cannabis Indica; Kmene sativy bežne obsahujú menej ako 0,5% β-myrcénu.

Citronelol

Vzorec: C10H20O
Molekulová hmotnosť: 156,27 g/mol
Bod varu: 225 °C (437 °F)
Tlak pár: 0,02 mmHg (25 ° C)

Citronellol je monoterpenoid, príbuzný geraniolu a nachádza sa v muškátoch, ruži a niektorých citrusových kôrach. Používa sa ako prírodný repelent proti komárom už viac ako 2000 rokov a na ochranu látky pred moľami. Ako mnohé iné terpenoidy je antibiologický, protizápalový, imunoregulačný. Ako antibakteriálny je dobre známy tým, že je agresívne protinádorový. Rovnako ako mnoho iných terpenoidov má veľmi nízku toxicitu, má vysokú úroveň GRAS stavu a vysokú LD50 2650 mg/kG telesnej hmotnosti.

Karyofylénoxid

Vzorec: C15H24O
Molekulová hmotnosť: 220,35046 g/mol
Bod varu: 257 °C (495 °F)
Tlak pár: NA

Karyofylénoxid je oxidačný produkt beta-karyofylénu. Je dobre známy pre svoju antibiologickú aktivitu proti plesniam a nádorom. Je tiež antioxidačný. Môže hrať úlohu pri zlepšovaní vstrebávania CBD/CBC v receptore CB2.

α-Pinene

Vzorec: C10H16
Molekulová hmotnosť: 136,1252 g/mol
Teplota varu: 155 ° C (311 ° F)
Tlak pár: Nie je k dispozícii

α-Pinén je jedným zo základných monoterpénov a je fyziologicky dôležitý pre rastliny a zvieratá a pre naše životné prostredie. α-Pinén má tendenciu reagovať s inými látkami a vytvárať rôzne ďalšie terpény (ako D-limonén) a iné zlúčeniny. P inén sa po stáročia používa ako bronchodilatátor pri liečbe astmy; Všimli ste si niekedy, ako sa vám pri turistike cez borovicový les v teplom lete otvárajú pľúca? α-Pinén je tiež protizápalový. Nachádza sa okrem iného v ihličnatých stromoch, pomarančových šupkách a je známy pre svoj ostrý sladký zápach. α-Pinén je hlavnou zložkou terpentínu.

Limonén

Vzorec: C10H16
Molekulová hmotnosť: 136,1252 g/mol
Teplota varu: 176 ° C (349 ° F)
Tlak pár: 1,50 mmHg (25 ° C)

D-limonén je veľmi dôležitý cyklický terpén so silnou citrusovou vôňou a horkou chuťou. D-limonén sa používal predovšetkým v medicíne, potravinách a parfumoch až do niekoľkých desaťročí, kedy sa stal známejším ako hlavná aktívna zložka citrusového čističa. Má veľmi nízku toxicitu a ľudia naň sú len zriedka alergickí. V medicíne je Limonene najlepšie známy na liečbu žalúdočného refluxu a ako protiplesňové činidlo. Vďaka svojej schopnosti prenikať do proteínov je ideálny na liečbu plesní nechtov na nohách. Limonén je tiež užitočný pri liečbe depresie a úzkosti. Limonén tiež pomáha pri vstrebávaní iných terpenoidov a látok cez kožu, sliznice a tráviaci trakt. Ukázalo sa tiež, že je účinný protinádorový a zároveň je imunostimulantom. Limonén je jednou z dvoch hlavných zlúčenín vytvorených z α-pinénu.

β-karyofylén

Vzorec: C15H24
Molekulová hmotnosť: 204,1878 g/mol
Bod varu: 160 °C (320 °F)
Tlak pár: 0,01 mmHg (25 °C)

Beta-karyofylén je seskviterpén, ktorý sa nachádza v mnohých rastlinách vrátane thajskej bazalky, klinčekov a čierneho korenia a má bohatú korenistú vôňu. Výskum ukázal, že β-karyofylén má afinitu k endokanabinoidnému receptoru CB2. O β – karyofyléne je známe, že je antiseptický, antibakteriálny, protiplesňový, protinádorový a protizápalový. Vysoký podiel beta-kariofylénu môžeme nájsť v amazonskej živici Copaiba Balzam, o ktorej viac píšeme TU.

Humulén

Vzorec: C15H24
Molekulová hmotnosť: 204,1878 g/mol
Bod varu: 198 °C (388 °F)
Tlak pár: 0,01 mmHg (25 °C)

Humulén je seskviterpén známy aj ako α-humulén a α–karyofylén; izomér β-karyofylénu. Humulén sa nachádza okrem iného v chmeli, odordách cannabis sativa a vietnamskom koriandri. Humulén dodáva pivu „chmeľovú“ vôňu. Je protinádorový, antibakteriálny, protizápalový a anorektický (potláča chuť do jedla). Bežne sa mieša s β-karyofylénom a používa sa ako hlavný liek na zápaly a je dobre známy čínskej medicíne.

Získajte viac informácií o kanabinoidoch

Na našom blogu môžete nájst mnoho inšpiratívnych článkov k téme zdravia a prírodnej liečby. Informácie v tomto článku budú tiež priebežne aktualizované.

Upozornenie:

Predtým, ako začnete používať akúkoľvek liečbu alebo terapiu, poraďte sa s vašim lekárom. Projekt Herbárium má pozitívny postoj k naturopatickým a holistickým postupom udržiavania a zlepšovania zdravia a ponúka vo veľkej miere vedecké a odborné informácie, avšak netvrdí, že jeho produkty uzdravujú akékoľvek ochorenia. Všetky informácie uvedené v tomto článku majú výlučne informatívny charakter a nenavádzajú čitateľa na užívanie omamných látok.

Zdroje vedeckých štúdií

Cannabidiol exerts anti-convulsant effects in animal models of temporal lobe and partial seizures

The marijuana component cannabidiol inhibits beta-amyloid-induced tau protein hyperphosphorylation through Wnt/beta-catenin pathway rescue in PC12 cells

The Antitumor Activity of Plant-Derived Non-Psychoactive Cannabinoids

Cannabis use among patients at a comprehensive cancer center in a state with legalized medicinal and recreational use

Cannabidivarin (CBDV) suppresses pentylenetetrazole (PTZ)-induced increases in epilepsy-related gene expression

Nonpsychotropic plant cannabinoids, cannabidivarin (CBDV) and cannabidiol (CBD), activate and desensitize transient receptor potential vanilloid 1 (TRPV1) channels in vitro: potential for the treatment of neuronal hyperexcitability

Evaluation of the potential of the phytocannabinoids, cannabidivarin (CBDV) and Δ(9) -tetrahydrocannabivarin (THCV), to produce CB1 receptor inverse agonism symptoms of nausea in rats

The Health Effects of Cannabis and Cannabinoids

Marijuana as medicine? The science beyond the controversy: Alison Mac, Janet Joy

Current evidence of cannabinoid-based analgesia obtained in preclinical and human experimental settings

Endocannabinoid signaling in the brain

Reduction in endocannabinoid tone is a homeostatic mechanism for specific inhibitory synapses

Cannabidiolic acid as a selective cyclooxygenase-2 inhibitory component in cannabis

A Cannabigerol Derivative Suppresses Immune Responses and Protects Mice from Experimental Autoimmune Encephalomyelitis

Benefits of VCE-003.2, a cannabigerol quinone derivative, against inflammation-driven neuronal deterioration in experimental Parkinson’s disease: possible involvement of different binding sites at the PPARγ receptor

Colon carcinogenesis is inhibited by the TRPM8 antagonist cannabigerol, a Cannabis-derived non-psychotropic cannabinoid

Cannabinoid CB1 receptor inverse agonists and neutral antagonists: Effects on food intake, food-reinforced behavior and food aversions

Cannabinoids in the management of difficult to treat pain

Patterns of medicinal cannabis use, strain analysis, and substitution effect among patients with migraine, headache, arthritis, and chronic pain in a medicinal cannabis cohort

Sativex for the management of multiple sclerosis symptoms

Neuroprotective Properties of Cannabigerol in Huntington’s Disease: Studies in R6/2 Mice and 3-Nitropropionate-lesioned Mice

In Vitro Model of Neuroinflammation: Efficacy of Cannabigerol, a Non-Psychoactive Cannabinoid

Antioxidant and Neuroprotective Effects Induced by Cannabidiol and Cannabigerol in Rat CTX-TNA2 Astrocytes and Isolated Cortexes

Can Cannabinoids Help In Combatting Viral Infections?

CBG, CBD, Δ9-THC, CBN, CBGA, CBDA and Δ9-THCA as antioxidant agents and their intervention abilities in antioxidant action

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X