Pŕhľava dvojdomá / žihľava (Urtica dioica)

Back to Blog

Pŕhľava dvojdomá / žihľava (Urtica dioica)

Druh: U nás sa vyskytujú najmä 2 druhy: Pŕhľava Dvojdomá  (Urtica dioica) a Pŕhľava Malá (Urtica urens). Neregistrujeme však výrazne odlišné účinky a zbierame obe. Historicky sa pre tú istú rastlinu používa tiež názov žihľava.

Zber: Táto rastlina je liečivá od koreňa, cez stonku, listy až po kvet a semienka. Na jarnú očistu však používame hlavne čerstvé mladé vrcholky vňate, ktoré zbierame už od apríla v znamení listu pri ubúdajúcom mesiaci

Obsahové látky:
VITAMÍNY: veľké množstvo vitamínu C dôležitý na budovanie imunity, vitamín B6 dôležitý pre kožu a vitamín A, K
MINERÁLY: vápnik, draslík, horčík (na správne fungovanie kostí, kĺbov aj svalstva), sodík, železo (na bohatú krv)
KYSELINY: kyselina kremičitá (detoxikačné účinky), kyselina octová, kyselina mravčia
TRIESLOVINY regulujú hustotu krvi
CHLOROFYL pôsobí ako tonikum, podporuje celkový metabolizmus a činnosť žliaz, podporuje tvorbu červených krviniek a problémy s chudokrvnosťou – je stavbou podobný hemoglobínu

Účinné látky:
GLUKOKINÍN vyvoláva zníženie hladiny cukru v krvi
FYTOCINÍN zastavuje rast nežiadúcich mikroorganizmov
HISTAMÍN a ACETYLCHOLÍN – “pŕhlivé” látky s významnou úlohou v obehovej a tráviacej sústave ako nosiče nervových impulzov
SEROTONÍN
SEKRETÍN spôsobuje vylučovanie štiav v žalúdku, črevách, pankrease a žlčníku

Vlastnosti: Diuretikum, Hemostatikum, Dezinficiens, Derivans, Antisklerotikum, Anthelmintikum, Uretikum, Antibiotické pôsobenie, Antihydrotikum, Dezodorans, Antihemoroidálium, Antidiabetikum, Metabolikum, Hemokatarktikum, Antibakteriálne pôsobenie, Adstringens, Expektorans

Aké má účinky pŕhľava?

Je jedna z najlepších liečivých bylín na čistenie krvi. Taktiež pomáha pri problémoch s pankreasom, má schopnosť znižovať kyslosť organizmu, dokáže znížiť hladinu cukru, pomáha pri zápale močových ciest, pri chorobách pečene a žlčníka, sleziny, dýchacích ciest, kŕčoch žalúdka, poruchách trávenia, výrazne odvádza vodu z organizmu, znižuje náchylnosť na prechladnutie a pomáha pri dne a reumatizme. Očista organizmu má priaznivý účinok aj na vlasy, pleť a pokožku.

 

Použitie pŕhľavy:

Na jarnú očistu je najlepšie požívať vrchné mladé výhonky žihľavy, rozmixované v smoothie napríklad s jablkom, alebo hruškou. Na minerály a vitamíny bohatý nápoj si pripravíme jednoduchým zaliatím nasekanej vňate pramenitou studenou vodou -tzv. macerát necháme odstáť aspoň 4 hodiny alebo aj celú noc. Správnym spracovaním spolu s mladými listami púpavy a jablkom, sa dá vytvoriť výborný detoxikačný šalát.

Raňajky v prírode: Ak narazíte na žihľavu na potulke jarnou prírodou, chyťte vrcholky do jednej ruky a druhou stiahnite pŕhľavé chĺpky smerom od stonky ku vrcholku. Chĺpky priľahnú a stratia pŕhlivú schopnosť. Poriadne lístok ešte povykrúcajte a požmolte medzi prstami a môžete sa schuti a bez obávh zahryznúť.

Pŕhľavová kúra:

Očistná a posilňujúca kúra žihľavou by nemala trvať dlhšie ako 2 týždne, po ktorých odporúčame aspoň 2-týždňovú prestávku. Pŕhľava síce obsahuje množstvo minerálov a vitamínov, zároveň má však výraznú močopudnú, odvodňovaciu schopnosť a po dlhšom užívaní by mohla odplavovať aj pre telo užitočné látky.

Čaj na prečistenie: Dve 10cm čerstvé vrcholky vňate žihľavy zaparte horúcou 0,5l vodou a nechajte 10min. lúhovať. Sceďte a pite niekoľkokrát denne po dobu 2 týždňov.

Pŕhľava je jednou z najlepších bylín v starostlivosti o vlasy. Odporúčame vyskúšať napríklad jej kombináciu s brezou a lopúchom v prípravku Bylinkové tonikum na VLASY.


PRODUKTY s obsahom žihľavy

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X