ŠTÚDIA: Vilcacora (Mačací pazúr) posilňuje imunitu a bola testovaná aj na COVID

Back to Blog

ŠTÚDIA: Vilcacora (Mačací pazúr) posilňuje imunitu a bola testovaná aj na COVID

Moja osobná skúsenosť s Vilcacora

V dobe, keď mnohých nás jeden z vírusov pritlačil k stene, či už kvôli zdravotnej alebo finančnej neistote, sa občas na internete vyplaví informácia o zázračných účinkoch nejakého prípravku. Na svoje si isto prídu obchodníci i liečitelia, častokrát s rôznym zámerom, ktorý danú informáciu môžu značne prekrútiť v prospech osobný.

Verím však v silu kritického myslenia, aj v to, že na svete je stále dostatok ľudí, ktorí svoj život zasvätili skúmaniu a prepojeniu týchto dvoch svetov: plantae i sapiens, ktoré sa nie len tak náhodou spoločne vo vzájomnej symbióze vyvíjajú stáročia bok po boku. Verím tomu, že ľudia, ktorí sa poctivo venujú výrobe a spracovávaniu týchto rastlín, si túto prepojenosť uvedomujú a náležite s úctou sa správajú k rastlinám, aj zemi, ktorá ich živí. Verím tiež tomu, že čo zasejeme, to si aj pozbierame.

Avšak, poďme k veci.

Rada by som týmto článkom informovala veľmi objektívne s použitím čisto vedeckých a odborných zdrojov o rastline z Amazónie, ktorá sa už od čias Inkov používa na liečenie viróz a poukázala na jej liečebný potenciál.

Zároveň však jedným dychom dodávam, že tak, ako každý organizmus je v niečom jedinečný, môže aj jedinečne reagovať na dané účinné látky, tj. to, čo zaberá mne, nemusí zabrať môjmu susedovi. V tomto prípade skúsenostná “medicína” končí a treba sa pozrieť na skutočné výsledky vedeckých analýz. Príroda nám vďakabohu ešte stále ponúka širokú škálu rôznych jedinečných rastlín. Napríklad aj taká indická echinacea / Andrographis sa už pár mesiacov používa úspešne na liečenie prvých príznakov Covidu v Thajských nemocniciach. Skvelo sa osvedčila aj Palina ročná, známa v Amerike svojou silnou antiparazitickou schopnosťou liečiť maláriu, aids aj boreliózu, ďalej medicinálne huby, ako napríklad Reishi a podpora tela užívaním prírodného Vitamínu C.

Osobne ale stále viac a viac vnímam dôležitosť práce súvisle všetkých stupňoch bytosti, čo celkom prakticky odzrkadľujú princípy celostnej medicíny. Tá sa s človekom nebaví, len ako s pacientom a nezaujímajú ho iba symptómy, ktoré treba liečiť. Je viac než zrejmé, že naše nastavenie mysle, naše zvyky a charakter, ktorý si rokmi pestujeme, má taký istý vplyv na našu obranyschopnosť, ako zdravé a pestované telo.

FAKTY, FAKTY, FAKTY

A teraz nasledujú už len holé fakty bez osobných, emočných a ezoterických dodatkov :) Prajem príjemné čítanie, ktoré môžete zakončiť samoštúdiom preklikaním cez odkazy na štúdie na konci článku. Dnes bude reč o tomto zázraku z Amazónie, predstavujem Vám Mačací pazúr:

Botanika rastliny Vilcacora

Z botanického rodu Uncaria sú známe najmä tieto druhy: U. gambir, U.hynchophylla, U. synensis, U. guianensis a U. Tomentosa. V článku sa budem venovať práve tej poslednej, Uncarii Tomentose, pochádzajúcej z Peru.

Uncaria tomentosa, mačací pazúr, uňa de gato, či Vilcacora.

To sú názvy definujúce jednu konkrétnu rastlinu, ktorej češi hovoria svojsky, ředmihák plstnatý. Jedná sa o lianu z amazonského pralesa, ktorá sa vďaka svojim pazúrikom vyšplhá aj do výšky 20m. Liana rastie vo výške 250 – 1250 m nad morom a je pôvodná rastlina Amazonského dažďového pralesa a ostatných tropických oblastí Južnej a strednej Ameriky, vrátane Peru, Kolumbie, Ekvádora, Guyany, Trinidadu, Venezuely, Surinamu, Kostariky, Guatemaly a Panamy. Rastie však pomaly a dospieva až po 20-tich rokoch. Vnútorná časť koreňov a stoniek sa pre liečivé účinky zbiera od tretieho do ôsmeho roku života liany.

Je dôležité sa zmieniť aj o rastline s podobným triviálnym názvom uňa de gato, ktorá rastie v Mexiku a Latinskej Amerike. Jedná sa totižto o úplne inú rastlinu, a to rod Rubiaceae, pričom niektoré druhy vykazujú toxické účinky a zámena by teda mohla viesť k úplne iným výsledkom.

História a tradičné použitie rastliny Vilcacora

Jej liečivé účinky objavili už pred mnohými rokmi indiáni z kmeňa Ashanikov a dodnes ho považujú za posvätnú rastlinu aj kmene Aguarunam, Cashibo, Conibo a Shipibo. Tí tradične užívajú nápoj z kôry tejto rastliny minimálne posledných 2000 rokov na liečenie astmy, vírusových a bakteriálnych infekcií, zápalov močového systému, artritídy, reumatizmu a bolesti kostí. Užívajú ho tiež ženy na rekonvalescenciu po pôrode, na očistu obličiek, na hojenie hlbokých rán, pri nepravidelnej menštruácii, a zoznam by ešte ďalej pokračoval cez liečbu žalúdočných vredov, nádorov, cukrovky, horúčky, gastritídy, cirhózy, srdcových záchvatov, pri vysokom krvnom tlaku, riziku mŕtvice a srdcového infarktu… Dokonca zo silného odvaru z kôry pripravujú prírodný antikoncepčný nápoj, ktorý môže udržiavať sterilitu ženy až tri roky. (11)

Mačací pazúr sa objavil v Európe na začiatku 90-tych rokov vďaka rakúskemu výskumníkovi Klausovi Keplingerovi, ktorý sa naučil používať Vilcacoru v kmeni Ashanikov a neskôr izoloval štyri oxindolové alkaloidy, ktoré sa ukázali ako “vhodné na nešpecifikovanú stimuláciu imunologického systému”. Podľa Keplingerovho výskumu sa ukázalo, že tieto alkaloidy majú výrazný zosilňujúci účinok na fagocytózu (schopnosť bielych krviniek a makrofágov napadnúť, pohltiť a stráviť škodlivé mikroorganizmy, cudzie látky a zvyšky). V patente sa tiež uvádza, že tieto alkaloidy môžu zvýšiť funkciu imunitného systému o 50% už v relatívne malých množstvách. (16)

Ukázalo sa tiež, že Vilcacora zvyšuje produkciu leukocytov a konkrétne T4 lymfocytov, a tým blokuje rozvoj mnohých vírusových ochorení. (6,7)

Predbežné štúdie naznačujú, že bylina má schopnosť zastaviť vírusové infekcie v počiatočných štádiách, pomôcť AIDS pacientom bojovať proti infekciám a viditeľne znížiť veľkosť niektorých kožných nádorov a cýst. (8)

DR. Brent Davis, použil na označenie Vilcacory výraz „Otvárajúci cestu“ (z angl. Opener of the way) ako odkaz na jej schopnosť detoxikovať črevný trakt a liečiť rôzne poruchy žalúdka a čriev. (Cat’s Claw News, máj / jún, 1995)

Čo obsahuje Vilcacora

  • Za najdôležitejšie účinné látky sa považujú oxindolové alkaloidy (Známych je viac než 60 druhov v rode uncaria, dôležitý z nich je najmä izopteropodín s imunostimulačnými účinkami),
  • glykozidy kyseliny chinovej s protizápalovými a protivírusovými účinkami, podporujú imunitný systém a chránia telo pred vírusmi a rakovinou spôsobenou vírusmi
  • fytosteroly prevažne ß-sitosterol (80%), stigmasterol a kampesterol s protizápalovými účinkami
  • katechínové taníny na hojenie rán, najmä mokvavých
  • polyfenoly: proantokyanidíny, ktoré zlepšujú pružnosť cievnych kapilár
  • flavonoidy ako účinné antioxidanty
  • karboxylové alkylestery podporujúce regeneráciu buniek, imunostimulačný, protizápalový a protirakovinový účinok

Preukázané účinky Vilcacora

Uncaria tomentosa obsahuje látky s

  • adaptogénnymi
  • antimikrobiálnymi (3)
  • antioxidačnými (5)
  • antivírusovými
  • protizápalovými účinkami (5)
  • Tiež môže brzdiť rozvoj rakovinových buniek
  • pozitívne pôsobí na centrálny nervový systém
  • pomáha pri liečbe obehových chorôb
  • znižuje hladinu cholesterolu a pôsobí detoxikačne
  • chráni sliznice tráviaceho traktu a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
  • má dobrý vplyv na peristaltiku čriev a žlčníkových ciest (6,7)

Najnovšie štúdie z októbra a novembra 2020 dokonca preukazujú výrazné zníženie množenia vírusov SARS-CoV-2 v in-vitro štúdii pri použití hydroalkoholického extraktu z vilcacory a poukazujú na obsah aktívnych látok, ktoré majú potenciál inhibovať hlavnú proteázu 3CL tohto vírusu. (1,2) Pozorne si všimnite, že účinné látky alkaloidy sa aj v tejto štúdii extrahujú práve použitím vysoko percentného alkoholu, podáva sa teda určitá forma tinktúry.

Vilcacora môže byť tiež schopná spomaliť niektoré procesy, ktoré spôsobujú zápal, regenerovať DNA a môže znížiť niektoré vedľajšie účinky chemoterapie. Väčšina z týchto účinkov sa však pozoruje v laboratórnych štúdiách, uvádza sa iba niekoľko malých štúdií na ľuďoch. (14)

V tradičnej čínskej medicíne sa mačací pazúr používa ako sedatívum a spazmolytikum. Čínska bylinná zmes Gou-teng, ktorá obsahuje iný druh U.rhynchophylla, sa používa ako sedatívum, antikonvulzívny (protikŕčový) a antihypertenzívny (znižujúci krvný tlak) liek.

Upozornenie na užívanie

Na záver zhrniem skupiny ľudí, ktorí by sa mali pred užívaním extraktu z vilcacory poradiť so svojim doktorom, resp. zvážiť dávkovanie a správne použitie:

  • ak ste hemofilik, alebo beriete lieky na riedenie krvi (warfarín a podobne – vilcacora môže zvýšit riziko vzniku modrín a krvácania)
  • ak užívate antiretrovírusové lieky (vilcacora zvyšuje sérovú koncentráciu atazanaviru, ritonaviru a sachinaviru, a preto môže zvyšovať ich vedľajšie účinky)
  • ak užívate lieky na srdce či nízky krvný tlak
  • ak ste tehotná, alebo kojíte
  • ak ste dieťa mladšie ako 3 roky
  • ak ste pred operáciou
  • ak dostávate vakcíny, séra, imunoglobulín, extrakty z inzulínu alebo týmusu
  • ak máte autoimunitné ochorenie
  • ak trpíte roztrúsenou sklerózou alebo tuberkulózou
  • nesprávne dávkovanie a nevhodnosť užívania sa môžu prejaviť bolesťami hlavy, závratmi a zvracaním (12, 13,14)

Zhrnutie na záver

Na úvodnom obrázku je fotografia kvetu Vilcacory provokatívne porovnaná so zobrazením covid vírusu.
Článok však chce zvedavému čitateľovi pomôcť objektívne nahliadnuť na danú rastlinu, aby si spravil názor sám. Autor v žiadnom prípade netvrdí, že by týmto oznámením našiel liek na celosvetovú pandémiu, ani nenabáda čitateľa ku kúpe produktov. Podnecuje však záujem o dostupné vedecké informácie a vyvoláva diskusiu v spojení vedy a prírodnej medicíny. To všetko na základe všímavého oka a poznatkov z homeopatických preparátov, kde sa často krát podobné lieči podobným.

Poznáte to, dobrých odkazov nikdy nie je dosť, tak pre inšpiráciu vložím sem aspon tie, z ktorých som čerpala a ktoré mi do oka padli, a tiež niečo na ďalšie a ďalšie štúdium pre informáciechtivých:) Článok budem priebežne formovať a dopĺňať o ďalšie poznatky.


ŠTÚDIE

  • (1) The hydroalcoholic extract of Uncaria tomentosa (Cat’s claw) inhibits the replication of novel coronavirus (SARS-CoV-2) in vitro
  • (2) Investigating Potential Inhibitory Effect of Uncaria tomentosa (Cat’s Claw) against the Main Protease 3CL pro of SARS-CoV-2 by Molecular Modeling
  • (3) Antimicrobial activity of uncaria tomentosa (Willd) DC
  • (4) Phytochemical and biological study of Uncaria tomentosa
  • (5) Anti-inflammatory and antioxidant activities of cat’s claw (Uncaria tomentosa and Uncaria guianensis) are independent of their alkaloid content
  • (6) Steinberg, Phillip N., C.N.C., “Cat’s Claw Update (Uncaria Tomentosa): That Wondrous Herb from the Peruvian Rain Forest,” Townsend Letter for Doctors, August/September, 1995.
  • (7) Steinberg, Phillip N., C.N.C., “Uncaria Tomentosa (Cat’s Claw) a Wondrous Herb from the Peruvian Rain Forest,” Townsend Letter for Doctors, May, 1994.
  • (8) Schwontkowski, Donna D.C., “Herbal Treasures from the Amazon, Part 1,” Healthy and Natural Journal, Oct., 1994 p.64-65.
  • (9)Uncaria guianensis (Aubl.) J.F. Gmel. extracts reduce bronchial hyper responsiveness and inflammation in a murine model of asthma
  • (10) Immunomodulating and antiviral activities of Uncaria tomentosa on human monocytes infected with Dengue Virus-2
  • (11) Leslie Taylor, ND.:The Healing power of Rainforest Herbs. A Guide to Understanding and Using Herbal Medicinals, 2005, p. 217-224
  • (12) Jalloh MA, Gregory PJ, Hein D, et al. Dietary supplement interactions with antiretrovirals: a systematic review. International Journal of STD & AIDS. 2017;28(1):4-15.
  • (13) Weiss J. Herb-drug interaction potential of anti-borreliae effective extracts from Uncaria tomentosa (Samento) and Otoba parvifolia (Banderol) assessed in vitro. Molecules. 2018;24(1):137.
  • (14) Cat´s claw – memorial sloan kettering cancer center
  • (15) Enhanced DNA repair, immune function and reduced toxicity of C-MED-100, a novel aqueous extract from Uncaria tomentosa
  • (16) Keplinger, U.M.: “Oxindole alkaloids having properties stimulating the immunologic system and preparation containing the same,” United States patent 4,844,901; July 4.1989
  • (17) Vilcacora [Uncaria tomentosa (Willd.) DC. and Uncaria guianensis (Aublet) Gmell.] – a review of published scientific literature
  • (18) Alkaloids of peruvian Uncara tomentosa
  • (19) Cat´s Claw, NCCIH, May 2020
  • Antibacterial activity of endophytic fungi from the medicinal plant Uncaria tomentosa (Willd.) DC
  • Kathi J. Kemper, MD, MPH: Cat´s Claw (Uncaria tomentosa)
  • Randomized double blind trial of an extract from the pentacyclic alkaloid-chemotype of Uncaria tomentosa for the treatment of rheumatoid arthritis
  • Medicinal uses, phytochemistry and pharmacology of the genus Uncaria
  • Assessment report on Uncaria tomentosa (Willd. ex Schult.) DC., cortex
  • Cat’s Claw: an herb from the Peruvian Amazon
  • Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
  • Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
  • Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
  • Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud – EsSalud, Lima, Perú,
  • Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,
  • Drogen, Pfeilgift und Indianermedizin, WOLTERS B.,Urs Freund Verlag, Greifenberg, Germany, 1994,
  • LIDIA OBREGÓN VILCHES L.,E., Uńa de Gato – Cat´s claw, Instituto de fitoterapia americano, 3era Edición, 1997,
  • Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995,
  • The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992
  • Uńa de Gato, LOPEZ VINATEA L.,A., Colegio de ingenieros del Perú, Iquitos, Perú, 2001
  • Uńa de Gato – Ensayos clinicos, DELGADO SILVA H., Hospital Apoyo Iquitos&Facultad de Farmacia y Bioquimica U.N.A.P., Iquitos, Perú, 2001
  • Uncaria 2001, 1era Reunión Internacional del Género Uncaria “Uńa de Gato”, Iquitos, Perú, 2001
  • Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
  • Robbers JE, Tyler VE. Tyler’s Herbs of choice : the therapeutic use of phytomedicinals. New York:Haworth Herbal Press, 1999:x, 287.
  • Keplinger K, Laus G, Wurm M, Dierich MP, Teppner H. Uncaria tomentosa (Willd.) DC.–ethnomedicinal use and new pharmacological, toxicological and botanical results. J Ethnopharmacol 1999; 64:23-34.
  • Reinhard KH. Uncaria tomentosa (Willd.) D.C.: cat’s claw, una de gato, or saventaro [In Process Citation]. J Altern Complement Med 1999; 5:143-51.
  • Moss R. Cat’s Claw: New treatment from Amazon. Vol. 1998: The cancer chronicles, 1998.
  • Steinberg P. Cat’s claw. Healthy and Natural Journal 1996; 3:106.
  • Schwontkowski, Donna D.C., “Herbal Treasures from the Amazon, Part 1,” Healthy and Natural Journal, Oct., 1994 p.64-65.
  • Whitaker, Julian, M.D., “Take Una de Gato for All-Around Immunity,” Health & Healing,” May, 1995.
  • Mimaki Y, Toshimizu N, Tamada K, Sashida Y. Anti-convulsion effects of choto-san and chotoko (Uncaria uncis cam Ramlus) in mice and identification of the active principles. Yakugaku Zasshi 1997; 117:1011-21.
  • Kuramochi T, Chu J, Suga T. Gou-teng (from Uncaria rhynchophylla Miquel)- induced endotheliumdependent and -independent relaxations in the isolated rat aorta. Life Sci 1994; 54:2061-9.
  • Liu J, Mori A. Antioxidant and free radical scavenging activities of Gastrodia elata Bl. and Uncaria rhynchophylla (Miq.) Jacks. Neuropharmacology 1992; 31:1287-98.
  • Horie S, Yano S, Aimi N, Sakai S, Watanabe K. Effects of hirsutine, an antihypertensive indole alkaloid from Uncaria rhynchophylla, on intracellular calcium in rat thoracic aorta. Life Sci 1992; 50:491-8. Zhu Y. Negative chronotropic effect of isorhynchophylline and its mechanism. Chung-Kuo Chung Yao TsaChih 1993; 18:745-7.
  • Mok J, Chang P, Lee K, Kam T, Goh S. Cardiovascular responses in the normotensive rat produced by intravenous injections of gambrin isolated fom Uncaria callophylla B1. ex Korth. J Ethnopharmacology 1992; 36:219-23.
  • Aquino R, De Simone F, Vincieri FF, Pizza C, Gacs-Baitz E. New polyhydroxylated triterpenes from Uncaria tomentosa. Journal of Natural Products 1990; 53:559-64.
  • Senatore A, Cataldo A, Iaccarino FP, Elberti MG. Phytochemical and biological study of Uncaria tomentosa. Bollettino – Societa Italiana Biologia Sperimentale 1989; 65:517-20.
  • Wirth C, Wagner H. Pharmacologically active procyanidines from the bark of Uncaria tomentosa. Phytomedicine 1997; 4:265-66.
  • Aquino R, De Simone F, Pizza C, Conti C, Stein ML. Plant metabolites. Structure and in vitro antiviral activity of quinovic acid glycosides from Uncaria tomentosa and Guettarda platypoda. Journal of Natural Products 1989; 52:679-85.
  • Cerri R. New quinovic acid glycosides from Uncaria tomentosa. J Natural Prod 1988; 151:257-61.
  • vanGinkel A. Identification of the alkaloids and flavonoids from Uncaria tomentosa bark by TLC in quality control. Phytother Res 1996; 10:S18-S19.
  • Kathi J. Kemper, MD, MPH Cat’s Claw Page 12 Longwood Herbal Task Force: http://www.mcp.edu/herbal/default.htm Revised July 29, 1999
  • Matta Sd, Monarche F, Ferrari F, Marini-Bettol G. Alkaloids and procyanidins of an Uncaria Sp. from Peru. Farmaco 1976; 31:527-35.
  • Phillipson J, Hemingway S. Chromatographic and spectroscopic methods for the identification of alkaloids from herbarium samples of the genus Uncaria. J Chromatogr 1975; 105:163-78.
  • Hemingway S, Phillipson J. N-oxides isolated during the alkaloid screening of Uncaria species. J Pharm Pharmacol 1972; Dec:169P-170.
  • Laus G, Brossner D, Kelplinger K. Alkaloids of Peruvian Uncaria tomentosa. Phytochemistry 1997; 45:855-60.
  • Stuppner H, Sturm S, Konwalinka G. Capillary electrophoretic analysis of oxindole alkaloids from Uncaria tomentosa. J Chromatography 1992; 609:375-80.
  • Kam T, Lee K, Goh S. Alkaloid distribution in Malaysian uncaria. Phytochemistry 1992; 31:2031-34.
  • Harada M, Ozaki Y, Sato M. Ganglion blocking effect of indole alkaloids contained in Uncaria genus and Amsonia genus and related synthetic compounds on the rat superior cervical ganglion in situ. Chem Pharm Bull (Tokyo) 1974; 22:1372-7.
  • Wagner H, Kreutzkamp B, Jurcic K. The alkaloids of Uncaria tomentosa and their phagocytosisstimulating action. Planta Med 1985:419-23. Nagamoto N. Planta Medica 1988; 43:305-7.
  • Field F, Born E, Mathur S. Effect of micellar beta-sitosterol on cholesterol metabolism in CaCo-2 cells. J Lipid Res 1997; 38:348-60.
  • Aquino R, De Feo V, De Simone F, Pizza C, Cirino G. Plant metabolites. New compounds and antiinflammatory activity of Uncaria tomentosa. Journal of Natural Products 1991; 54:453-9.
  • Yepez A, deUgaz O, Alvarez C, et al. Quinovic acid glycosides from Uncaria gauanensis. Phytochemistry 1991; 30:1635-7.
  • Huang KC. The pharmacology of Chinese herbs. Boca Raton: CRC Press, 1999.
  • Wang Z. Quantitative determination of the alkaloids of Uncaria rhynchophylla by calcium chromatogbUraphy. Chin Tradit Herbal Drugs 1989; 20:11-?
  • Hemingway S, Phillipson J. Proceedings: alkaloids from S. American species of Uncaria (Rubiaceae). J Pharm Pharmacol 1974; Dec:113P.
  • Endo K, Oshima Y, Kikuchi H, Koshihara Y, Hikino H. Hypotensive principles of Uncaria hooks. Planta Medica 1983; 49:188-90.
  • Aisaka K, Hattori Y, Kihara T, Ishihara T, Endo K, Hikino H. Hyptensive action of 3 alpha dihydrocadambine, an indole alkaloid glycoside of Uncaria hooks. Planta Med 1985; 5:424-7.
  • Keplinger K. Cytostatic, contraceptive and antiinflammatory agent from Uncaria tomentosa roots. PatentPct Int Appl Wo-82. Vol. 01, 1982:27.
  • Duke JA. Green Pharmacy. Emmaus, PA: Rodale Press, 1997:507.
  • Sheng Y, Pero RW, Amiri A, Bryngelsson C. Induction of apoptosis and inhibition of proliferation in human tumor cells treated with extracts of Uncaria tomentosa. Anticancer Res 1998; 18:3363-8.
  • Anonymous. Cat’s Claw. Vol. 1998: Center for Alternative Medicine Research at University of Texas, 1998.
  • Rizzi R, Re F, Bianci A, et al. Mutagenic and antimutagenic activities of Uncaria tomentosa and its extracts. J Ethnopharmacology 1993; 38:63-77.
  • Desmarchelier C, Mongelli E, Coussio J, Ciccia G. Evaluation of the in vitro antioxidant activity in extracts of Uncaria tomentosa. Phytother Res 1997; 11:254-56.
  • Santa Maria A, Lopez A, Diaz MM, et al. Evaluation of the toxicity of Uncaria tomentosa by bioassays in vitro. Journal of Ethnopharmacology 1997; 57:183-7.
  • Hilepo JN, Bellucci AG, Mossey RT. Acute renal failure caused by ‘cat’s claw’ herbal remedy in a patient with systemic lupus erythematosus [letter]. Nephron 1997; 77:361.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X