NAC – čo vieme o antioxidante n-acetylcysteín

Back to Blog
NAC - antioxidant

NAC – čo vieme o antioxidante n-acetylcysteín

N-acetylcysteín (NAC) je silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť naše pľúca, mozog a srdce. Bojuje proti infekciám a zápalom. Zvyšuje hladinu glutatiónu a tým chráni bunky pred oxidačným stresom. 

NAC je vysoko absorbovateľná doplnková forma cysteínu. Cysteín je aminokyselina, t.j. jedna z molekúl, ktoré tvoria proteíny. Naše telo si ho dokáže vyrobiť samé z iných aminokyselín: metionínu a serínu, ak nechýbajú.  Cysteín nájdete v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, ako je hovädzie mäso, kuracie mäso, vajcia a celozrnné výrobky.

N-acetylcysteín (NAC) vaše telo ho prirodzene neprodukuje a nenachádza sa ani v potravinách, ale stále hrá dôležitú úlohu. Rovnako ako cysteín sa NAC viaže s aminokyselinami L-glutamátom a glycínom a vytvára glutatión, silný antioxidant. Glutatión je životne dôležitý pre mnohé funkcie, ako je syntéza DNA, pomáha určitým enzýmom, podporuje imunitný systém a ďalšie.

Doplnky NAC môžu pomôcť vyplniť medzery vo vašej hladine prirodzeného cysteínu a zabezpečiť, aby telo dostávalo to, čo potrebuje.

SAG – s-acetyl-l-glutatión

SAG pozostáva z troch aminokyselín: kyseliny glutámovej, cysteínu a glycínu a je najsilnejším antioxidantom. Hoci ho produkujú všetky bunky v tele, glutatión zohráva obzvlášť dôležitú úlohu v pečeni. Vďaka tomu chráni červené krvinky (v mitochondriách) pred oxidačným poškodením tým, že odstraňuje reaktívne formy kyslíka (voľné radikály), ktoré neustále vznikajú pri metabolizme červených krviniek.

Táto starodávna molekula pomáhala počas vývoja života na zemi všetkým organizmom odolávať stresu z okolitého prostredia, ktorý v nich vyvolával spomínaný oxidatívny stres (hormézia). Príroda to totiž vymyslela tak, že vybavila organizmy antioxidačnými systémami, ktoré dokážu naše telo a bunky obnovovať a na dennej báze vyrovnávať ich nedostatky a poškodenia.

SAG je oproti bežne dostupnej forme glutatiónu oveľa efektívnejší. Je špecifický v tom, že má na seba naviazanú s-acetylovú skupinu a ukazuje sa, že práve táto forma je v niektorých parametroch lepšia, než intravenózny GSH, ktorý Vám pustia rovno do žily.

Akonáhle začnete glutatión v tejto forme dopĺňať, tak sa v prvej fáze stane to, že sa bude zvyšovať vaša pečeňová detoxikačná kapacita, keďže budú posilňované jej jednotlivé fázy. Následne dôjde k zvýšenému odbúravaniu toxínov, ako sú xenobiotiká a pod. a celkovo sa zlepší zdravie pečene. Pomôžete tak k rovnováhe meridiánu pečene, vďaka čomu sa začnete cítiť lepšie a budete mať viac energie.

Vyššie hladiny glutatiónu v bunkách sa preto spájajú s vyššou produkciou bunkovej energie a lepším zdravím buniek. Glutatión zohráva dôležitú úlohu aj pri fungovaní imunitného systému a detoxikácii. S pribúdajúcim vekom sa znižuje vlastná produkcia glutatiónu, ako aj jeho produkcia v dôsledku nesprávnej stravy, nadmernej konzumácie alkoholu, stresu, infekcií, toxínov a znečistenia životného prostredia. V dôsledku nedostatku glutatiónu v tele sme náchylnejší na infekcie a choroby, pretože nie sme schopní účinne detoxikovať.

Nízke hladiny glutatiónu sú spojené s množstvom chorôb ako aterosklerotické problémy, poškodenia pečene, zvýšené riziko rakoviny, ale aj poruchy imunitynervového systému ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Nedostatok glutatiónu tiež vedie k vzniku diabetu a ďalším metabolickým poruchám, ochoreniam tráviaceho traktu a pľúc či osteoporóze.

N-acetylcysteín je vedľajším produktom glutatiónu a je používaný na liečbu stavov, akými sú astma a cystická fibróza. Ako inhalant pomáha riediť hlien a taktiež znižuje zápal. 

Pestrec mariánsky je ďalším zdrojom, ako prirodzene zvýšiť hladinu glutatiónu. [zdroj] Silymarín sa nachádza vo vysokých koncentráciách v extrakte z pestreca mariánskeho a je dobre známy pre svoje antioxidačné vlastnosti.[zdroj]

NAC (N-acetylcysteín)

  • podpora očisty a detoxikačných procesov v bunkách
  • podpora zdravia pečene a očisty od ťažkých kovov
  • pri otrave hubami
  • podpora dýchania pri chronických ochoreniach dýchacích ciest
  • mukolytikum na riedenie hlienov, vykašliavanie a obmedzenie tvorby hlienov
  • podpora mozgu pri závislostiach

S-acetyl-L-glutatión

  • ochraňuje a regeneruje bunky pečene
  • zvyšuje pečeňovú detoxikačnú kapacitu
  • zvyšuje odbúravanie toxínov z tela
  • zvyšuje energiu v bunkách
  • odstraňuje voľné radikály
  • podporuje prirodzenú imunitu
  • pomáha predchádzať predčasnému starnutiu
  • zmierňuje následky stresu
  • najsilnejší prirodzený antioxidant v tele

Kľúčový rozdiel medzi NAC a glutatiónom je v tom, že NAC je bezprostredným prekurzorom glutatiónu, zatiaľ čo glutatión je antioxidačná zlúčenina, ktorá existuje v rastlinách, zvieratách, hubách, baktériách a niektorých archaeách a ktorá je tvorená aj v našom tele.

Aby si vaše telo vytvorilo aminokyselinu cysteín, potrebujete dostatočné množstvo folátu, vitamínu B6 a vitamínu B12. Tieto živiny nájdete vo fazuli, šošovici, špenáte, banánoch, lososovi a tuniakovi. Zatiaľ čo väčšina potravín bohatých na bielkoviny, ako je kuracie mäso, morka, jogurt, syr, vajcia, slnečnicové semienka a strukoviny, obsahuje cysteín, niektorí ľudia sa rozhodnú dopĺňať NAC, aby zvýšili príjem cysteínu. NAC je cenený predovšetkým pre svoju úlohu pri produkcii antioxidantov. Spolu s dvoma ďalšími aminokyselinami – glutamínom a glycínom – je NAC potrebný na tvorbu a doplnenie glutatiónu. 7 Pri konzumácii sa NAC absorbuje v gastrointestinálnom trakte, posiela sa do pečene a premieňa sa na cysteín. Pečeň využíva cysteín na produkciu glutatiónu, ktorý potom vstupuje do krvného obehu a dostane sa do celého tela. Glutatión je jedným z najdôležitejších antioxidantov v tele, ktorý pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a tkanivá vo vašom tele.

KONTRAINDIKÁCIE NAC

N-acetylcysteín sa považuje za bezpečný a dobre znášaný, ak sa vhodne používa. Pri nesprávnom použití môže u niektorých spôsobiť vedľajšie účinky.

  • Používanie N-acetylcysteínu sa všeobecne považuje za bezpečné počas tehotenstva a dojčenia. Aj napriek tomu sa poraďte so svojím lekárom, aby ste úplne pochopili riziká a prínosy N-acetylcysteínu vo vašom prípade a to, či doplnok skutočne potrebujete, alebo nie. [14]
  • Bezpečná a účinná perorálna dávka N-acetylcysteínu u detí nebola stanovená. Ak to neurčí lekár, N-acetylcysteínové doplnky by sa nemali používať u detí.
  • N-acetylcysteín môže spomaliť zrážanie krvi a nemali by sa mu vyhýbať ľudia s poruchami krvácania, ako je hemofília alebo Von Willebrandova choroba.
  • Opatrnosť je potrebná u ľudí s ochorením obličiek. Metabolizovaný NAC sa vylučuje obličkami a je známe, že v zriedkavých prípadoch spôsobuje obličkové kamene – dokonca aj u ľudí bez ochorenia obličiek.
  • N-acetylcysteín má málo známych liekových interakcií. Môže zosilniť účinky nitroglycerínu a izosorbid dinitrátu používaného na liečbu angíny pectoris, čo spôsobí bolesti hlavy, závraty, točenie hlavy a mdloby.
  • Pri prehnanej dávke sa môžu objaviť žalúdočné problémy ako napr. nevoľnosť, hnačka či zvracanie.
  • Konzultáciu s lekárom by ste pred užívaním mali viesť pri nasledujúcich ochoreniach: fenylketonuri, dvanástnikových a žalúdočných vredoch, pri pečeňových ochoreniach. 

DETOXIKÁCIA PROSTREDNÍCTVOM NAC

N-acetylcysteín je široko používaný v medicíne z niekoľkých dôvodov. V prvom rade sa podáva pri predávkovaní paracetamolom alebo otrave muchotrávkou zelenou  – NAC pomáha detoxikovať pečeň (od tejto a iných látok) a zabraňuje poškodeniu tohto orgánu. [1]
NAC je cenený pre stimuláciu syntézy GLUTATIÓNU, ktorý je najsilnejším vnútrobunkovým antioxidantom, ako aj základnou zložkou pri tvorbe lymfocytov, ktoré chránia telo pred baktériami, vírusmi a parazitmi. Je prítomný vo všetkých bunkách tela a najväčšie množstvo sa nachádza v pečeni a obličkách. Je to najdôležitejší faktor zodpovedný za detoxikáciu buniek. Keď chýba, pečeň sa stáva nekrotickou a bunky podliehajú apoptóze (programovanej smrti). Glutatión sa cyklicky regeneruje z cysteínu, glycínu a kyseliny glutámovej. V prípade závažnej otravy sa jeho resyntéza môže ukázať ako nedostatočná a práve vtedy sa používa NAC. [1,2]

DÝCHACÍ SYSTÉM A NAC

N-acetylcysteín je tiež mukolytikum, teda riedi hlien vytvorený v dýchacích cestách. Podporuje tiež vykašliavanie zvyškového hlienu a obmedzuje jeho tvorbu. To má veľký význam pri pľúcnych ochoreniach, ako je CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc) a chronická pneumónia alebo bronchitída, pri ktorých pacienti zápasia s neustálym kašľom a ťažkosťami s dýchaním. NAC zlepšuje kvalitu života takýchto pacientov tým, že podporou odstraňovania hlienov otvára dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie. [1,3,4]

V prípade CHOCHP zohráva NAC ďalšiu významnú úlohu – jeho antioxidačné vlastnosti môžu prispieť k zníženiu bronchiálnej hyperreaktivity z chronického zápalu, a tým zmierniť symptómy ochorenia alebo zastaviť jeho nábeh. [4,5,6]

Existujú predpoklady, že NAC môže podporovať aj fungovanie pacientov trpiacich astmou. Predbežné štúdie na zvieratách ukázali, že NAC inhibuje abnormálnu odpoveď dýchacích ciest pri astme zlepšením pľúcnej ventilácie. Na odporúčanie NAC na podporu liečby astmy je však potrebných viac dôkazov. [7]

Štúdia in vitro ukázala, že N-acetylcysteín zvyšuje antioxidačnú kapacitu, interferuje s replikáciou vírusu a potláča expresiu prozápalových cytokínov v bunkách infikovaných vírusmi chrípky alebo respiračným syncyciálnym vírusom. Štúdie in vivo ukázali, že vďaka modulovaniu imunity protizápalovému mechanizmu N-acetylcysteín znižuje mieru úmrtnosti myší infikovaných chrípkou. Sľubné výsledky in vitro a in vivo podnietili otvorenie výskumu u ľudí na liečbu COVID-19, vrátane ťažkej pneumónie a syndrómu akútnej respiračnej tiesne. [10]

Ďalšia štúdia na ľuďoch potvrdila, že perorálne podávanie NAC (1200 mg/deň) u pacientov s pneumóniou COVID-19 znižuje riziko mechanickej ventilácie a úmrtnosti. Výsledky štúdie vyžadujú potvrdenie klinickými štúdiami. [11]

NAC podávaný intravenózne, perorálne alebo inhalačne môže potlačiť replikáciu SARS-CoV-2 a môže zlepšiť výsledky, ak sa použije včas. Potenciálne terapeutické výhody NAC zahŕňajú extracelulárne vychytávanie ROS radikálov, doplnenie intracelulárneho GSH, potlačenie búrky cytokínov a ochranu T buniek, čím sa zmierni zápal a poškodenie tkaniva. Podávanie NAC v kombinácii s inými antivírusovými látkami môže dramaticky znížiť počet hospitalizácií, mechanickú ventiláciu a mortalitu, uvádza štúdia z roku 2020.  Na ochranu tých, ktorí nedostali SARS-Cov-2, by mohlo byť perorálne podanie NAC účinným na moduláciu ich imunitného systému proti potenciálnej infekcii. Len čo sa objavia nástupné príznaky, ako je horúčka alebo suchý kašeľ, je možné užiť perorálne NAC (1 200 mg 2x denne), ktorý zmierni príznaky a urýchli zotavenie z vírusovej infekcie.[12]

ZÁVISLOSTI A NAC

Pokračuje výskum účinkov NAC na neurotransmitery a receptory v mozgu. Predpokladá sa, že NAC môže podporovať terapiu závislosti a podporovať regeneráciu mozgu po niektorých stimulantoch. [8]

V jednej štúdii na zvieratách pomohlo podávanie NAC znížiť poškodenie nervového systému spôsobené pravidelným príjmom metamfetamínu. Presnejšie povedané, NAC zabránil strate dopamínových transportérov.

V štúdiách na ľuďoch sa testovali účinky NAC na závislosť od marihuany, nikotínu a kokaínu. V každom z nich bolo zaznamenané zníženie spotreby návykovej látky u účastníkov, ktorí užívali NAC. Na väčšie štúdie si však treba počkať, pretože počet účastníkov vyššie uvedených experimentov bol príliš malý na to, aby bolo možné vyvodiť určité závery.

[1] Acetylcysteine https://en.wikipedia.org/wiki/Acetylcysteine

[2] Glutathione https://en.wikipedia.org/wiki/Glutathione

[3] N-Acetyl Cysteine (Nac) https://examine.com/supplements/n-acetylcysteine/

[4] A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241507/

[5] Chronická obštrukčná choroba pľúc https://sk.wikipedia.org/wiki/Chronick%C3%A1_ob%C5%A1truk%C4%8Dn%C3%A1_choroba_p%C4%BE%C3%BAc

[6] N-Acetyl Cysteine (Nac)  https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1018/n-acetyl-cysteine-nac

[7] Oral N‐acetylcysteine attenuates the rat pulmonary inflammatory response to antigen https://erj.ersjournals.com/content/21/3/394.long

[8] N-acetylcysteine in psychiatry: current therapeutic evidence and potential mechanisms of action  https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044191/

[9] Effects of N-acetyl-L-cysteine on the reduction of brain dopamine transporters in monkey treated with methamphetamine  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15542721/

[10] N-Acetylcysteine as Adjuvant Therapy for COVID-19 – A Perspective on the Current State of the Evidence https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8274825/

[11] N-acetyl-cysteine reduces the risk for mechanical ventilation and mortality in patients with COVID-19 pneumonia: a two-center retrospective cohort study https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34182881/

[12] N-Acetylcysteine to Combat COVID-19: An Evidence Review https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7649937/

[13] Therapeutic potential of N-acetyl cysteine (NAC) in preventing cytokine storm in COVID-19: review of current evidence https://www.europeanreview.org/article/25442

[14] Acetylcysteine Pregnancy and Breastfeeding Warnings https://www.drugs.com/pregnancy/acetylcysteine.html

[15] Adverse reactions associated with acetylcysteine https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19280424/

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka:

X