PRVOSIENKA JARNÁ (Primula veris)

Back to Blog

PRVOSIENKA JARNÁ (Primula veris)

Prvosienka je pre mňa symbolom jari. Nachádzam ju na okrajoch lesov s prichádzajúcimi dlhými dňami a teplejším slnkom, ktoré otvára jej omamne voňajúce kvety a privádza do šialenstva divoké včely aj motýle.

Čo je prvosienka? Identifikácia prvosienky v prírode

V prírode nájdeme o čosi skôr aj veľmi podobnú Prvosienku vyššiu. Listami sú veľmi podobné, PRVOSIENKA VYŠŠIA (Primula elatior) má však kvety slabožlté a široko otvorené, zatiaľ čo Prvosienka jarná ma kvety výrazne žlté a len mierne pootvorené. Oba druhy sú však účinkami rovnocenné a vhodné na zber.

Približne týžden predtým nachádzam v lese PRVOSIENKU BEZBYĽOVÚ, ktorú však nezbieram. Tiež nezbieram žiadne vyšľachtené záhradné druhy.

Vo vyšších polohách nájdeme aj ďalšie chránené druhy, ako napríklad PRVOSIENKA HOLÁ (Primula auricula), či PRVOSIENKA NAJMENŠIA (Primula minima), rastúce na vápencových skalách a horských lúkach s mäsitými listami.

KEDY ZBIERAŤ PRVOSIENKU?

KVET: Apríl – máj

Zbierame hlavičky kvetov s kúskom stonky (1cm) hneď po rozkvitnutí za slnečného počasia. Mladé lístky môžeme použiť čerstvé do jarných šalátov. Neodporúčam zber koreňov, jednak sa tým zničí porast a účinnosť kvetov je veľmi porovnateľná.

Prvosienku je treba vždy miešať s inými bylinami do zmesi, samotná je príliš omamná a môže vyvolať nevoľnosť až vracanie.

VLASTNOSTI A ÚČINKY PRVOSIENKY

OBSAHOVÉ LÁTKY:
Saponíny, najmä primulagenín A, kyselina echinocystová, primverogenín, glykozidy, falvonoidy, silice, vitamín C, kyselina kremičitá

Vlastnosti podľa Kresánka:
Expektorans, Metabolikum, Diuretikum, Antikonvulzívum, Kardiotonikum, Hypnotikum, Diaforetikum, Antineuralgikum, Sedatívum, Nervínum

POUŽITIE PRVOSIENKY

DÝCHANIE:
Pre vysoký obsah saponínov podporuje riedenie a vykašliavanie hlienov a pôsobí účinne pri zápale priedušiek, čiernom, suchom kašli, astme, chrípke aj prechladnutí.

NERVY:
Na zmierňovanie bolestí pri reumatizme, najmä v dôsledku pôsobenia kyseliny salicylovej, ako utišujúci prostriedok pri neurózach, nespa­vosti a epilepsii, migréne.

RECEPTY S PRVOSIENKOU

Prvosienkové víno na ukľudnenie podľa Trebenovej

Sklenenú fľašu naplníme po hrdlo čerstvými kvetmi prvosienky a zalejeme bielym vínom tak, aby boli všetky kvety ponorené. Fľašu uzavrieme a necháme dva týždne lúhovať na slnečnom mieste. Užívame pri srdcových bolestiach, nespavosti a nervovej slabosti – 1 lyžičku vína. Maximálna denná dávka predstavuje 3 lyžice prvosienkového vína.

Čajová zmes na zápal priedušiek podľa Dugasa

  • 5d (dielov) kvetu prvosienky
  • 5d kvetu divozelu
  • 5d kvetu podbeľa
  • 4d listu skorocelu
  • 4d vňate dúšky
  • 4d kvetu slezu
  • 4d koreňa ibiša
  • 3d kvetu bazy
  • 3d vňate pamajoránu

Dve lyžce zmesi zalejeme 1/2 l vriacej vody, môžeme pridať aj trochu feniklu alebo anízu. Necháme prikryté asi 15 minút vylúhovať. Precedíme, dobre osladíme medom a dochutíme citrónovou šťavou. Dáme do termosky a po celý deň po troške popíjame, poslednú dávku pred spaním.

Saponínový nápoj na odhlienenie pľúc

Keďže sú saponíny náchylné na vysoké teploty, skvelou voľbou pre podporu odhlienenia pľúc môže byť nápoj pripravený za studena maceráciou kvetov prvosienky, fialôk, pľúcnika a žihľavy vo vode po dobu aspoň 6 hodín, ideálne cez noc. Macerát ráno precedíme a zahrejeme na teplotu príjemnú na pitie. Ďalšie byliny s vysokým obsahom saponínov popisujeme v tomto článku.

Jarný šalát

Mladé lístky prvosienky môžeme pridať do šalátu, ktorý si nazbierame prechádzkou v prírode. Celý postup a ďalšie typy na jarné divé šalátovky nájdete v našom článku.

Prvosienkové kúpele

Na prípravu kúpeľov môžete použiť aj staršie byliny, ktoré ste nestihli spotrebovať do roka. Pripravíme si macerát v studenej vode – do aspoň 8ltr studenej vody dáme za studena macerovať 2 hrste prvosienok, macerujeme celý deň, večer zahrejeme a vlejeme do kúpeľa.

Inhalačná zmes s prvosienkou

Tri litre vody v hrnci privedieme k varu. Keď voda zovrie, pridáme 2 polievkové lyžice morskej soli, 1 lyžicu sušených prvosienok, 1 lyžicu rumančeka, zamiešame a necháme lúhovať pod pokrievkou 5 minút. Následne sa s hrncom skryjeme pod deku, alebo veľký uterák, otvoríme pokrievku a nad hrncom sa naparujeme aspoň 10 minút. Opakujeme podľa potreby aj ďalší deň, hotovú zmes môžeme opätovne zahriať a prihodiť trochu nových bylín aj soli.

Ako sa chrániť pred kliešťami a slnečným žiarením prírodnými prostriedkami?

Nie len bylinky a stromy sa prebúdzajú a vykúkajú spod lístia, ožili už aj naši kamaráti, ktorí, bez nás nevedia žiť:) Preto je dobré pred prechádzkou v lete natrieť sa niečím, čo našu bledú pokožku po zime ochráni pred slnkom. Ako som sa pripravila ja? Dočítate sa v článku: Keď Vás šteklia slnečné lúče. Ako si vyrobiť prírodný repelent z domácich a ľahko dostupných surovín píšem v članku Prírodný repelent môže nádherne voňať a fungovať zároveň

Lúky, lesy, ďakujem, toto Vám darujem…

Vždy, keď vchádzam do lesa viem, že prichádzam “na návštevu” do skvele fungujúceho ekosystému, z ktorého sa môžem veľa naučiť a odniesť nie len zberom, ale aj pozorovaním. Z tohto bohatstva čerpám pri zakladaní permakultúrnych priestorov pre život aj pri výrobe rôznych produktov dennej aj akútnej potreby.

Okrem tašky na bylinky beriem so sebou aj vrece na odpadky, ktorých najmä po lete vykukne na mňa spod lístia aj na tých najkrásnejších výhľadoch viac, ako zvládnem naložiť do batôžka. A tak s vďačnosťou za toto poznanie a cestu, ktorú som už zvládla, zanechávam za sebou priestor taký, aký by som chcela nabudúce nájsť a pozbieram odpadky po ľudských zvieratkách.. Toto je môj dar lesu.. Som proste zberačka.)


PRODUKTY s obsahom liečivej rastliny PRVOSIENKA

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X