Sacha Inchi – orech Inkov s najvyšším obsahom omega 3-6-9

Back to Blog
sacha inchi - orech

Sacha Inchi – orech Inkov s najvyšším obsahom omega 3-6-9

Sacha Inchi (Plukenetia Volubilis L.) je pôvodná rastlina z peruánskej Amazónie, ktorej sa hovorí aj “Orech Inkov”. Túto rastlinu v peruánskej Amazónii poznali domorodci už tisíce rokov a jej použitie v dobách pred Inkami je overená nájdenými pozostatkami v starodávnych hrobkách. Sacha v kečuánskom jazyku znamená “lesný, divoký” a inchi “podzemné olejnaté orechy”.

Drevnatá liana, dorastajúca 2 m má striedavo vajcovité listy so srdcovou bázou, kvety sú drobné a majú zeleno-bielu farbu. Plodom je tobolka tvaru hviezdy so 4-6 cípmi a rovnakým počtom tmavo hnedých až 2cm dlhých semien. V Peru sa Sacha Inchi (čítaj sača inči) nachádza v oblasti Madre de DIos, Huanuco, Oxapampa, San Martin, Rodriguez de Mendoza, Ucayali, Putumayo a v okolí Iquitos. V regióne Svätý Martin nájdete tieto stromy pozdĺž povodia Huallaga až po Yurimaguas, južnom povod Cumbaza a tiež v sektore Shanusi.

Semena Sacha Inchi sú pravým pokladom prírody – neobvykle bohatým zdrojom nenasycených mastných kyselin, nevyhnutných pre život a zdravie ľudí. Takéto množstvo nenájdete v žiadnych iných semenách olejnatých rastlín, pretože ich obsahuje až 93,7 %. Súčasné vedecké štúdie poukazujú na Sacha Inchi ako na najlepšie olejnaté semeno pre svoje zloženie a nutričnú kvalitu: olej má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín Omega 3 (viac ako 48 %) a Omega 6 (36 %). Stráviteľnosť je veľmi vysoká (nad 96%), antioxidanty vitamín A a alfa-tokoferol vitamín E. [3,5,10]

Obsah mastných kyselín:
48% kyseliny alfa-linoleovej (omega 3)
36% kyseliny linoleovej (omega 6)
9% kyseliny olejovej (omega 9)
3% kyseliny stearovej

Aminokyseliny:
Histidín, Izoleucín, Leucín, Lyzín, Methionín, Cysteín, Phenilanín, Tyrozín, Treonín, Triptofán, Valín

Tradičné použitie Sacha inchi

  • Posilňuje imunitný systém
  • podporuje zdravie očí – zaostrenie
  • Podieľa sa na správnom vývoji a fungovaní mozgu
  • Pôsobí blahodárne pri neurodegeneratívnych problémoch
  • Zefektívňuje pamäť, uvažovanie a inteligenciu
  • zmierňuje problémy s pozornosťou
  • Bojuje so stresom
  • Stabilizuje krvný tlak – znižuje vysoký tlak
  • Pomáha chrániť srdce
  • udržuje zdravie ciev
  • znižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi
  • Posilňuje kosti a tvorbu kostnej drene
  • podporuje flexibilitu kĺbov a silu úchopu
  • podporuje vstrebávanie vápnika
  • spomaľuje procesy starnutia organizmu a pokožky
  • pôsobí protizápalovo
  • podporuje zdravie pokožky
  • Obsahuje viac ako 92 % omega 3, 6 a 9

Benefity Sacha Inchi

Sacha inchi olej obsahuje Omega 3, ktorý tvorí dôležitú súčasť bunkovej membrány, predlžujú životnosť bunky, čo dodáva celému organizmu vyššiu kvalitu života a vitalitu. Mnohé štúdie potvrdzujú ich prospešné vlastnosti pre ľudské zdravie, najmä ich ochranné účinky proti ukladaniu tukov v cievach, čím zabraňuje vzniku aterosklerózy, tiež zmierňujú riziko vzniku trombocytov a a znižujú obsah cholesterolu v krvi. [11]

Mozog je jedným z orgánov s vysokou hladinou lipidov (tukov) a mastných kyselín podieľajúcich sa na štruktúre bunkových membrán. 50% mastných kyselín sú polynenasýtené šedé hmoty, jedna tretina je z rodiny omega-3 a prijímame ich v našej každodennej strave. Omega 3 a Omega 6 kyseliny prijaté zo stravy sa ukladajú v bunkových membránach.

Omega 3 je prekurzorom pre vývoj DHA, ktorý potrebuje matka pre vývoj mozgu plodu, ako aj dieťa počas prvých rokov života. Omega 3 mastné kyseliny zahŕňajú kyselinu “alfalinolénovú” a jej deriváty “eikosapentánová” (EPA) a “dokosahexaenová” (DHA) mastné kyseliny. Najdôležitejšou Omega-6 mastnou kyselinou je ARA, kyselina arachidónová (ARA). DHA (kyselina dokosahexaenová) je prevládajúca mastná kyselina v štruktúre mozgu a sietnice, predstavuje približne 40 % polynenasýtených mastných kyselín mozgu a 60 % našich očí. Je známe, že koncentrácie DHA v sietnici klesajú s vekom.

Tieto kyseliny sa zúčastňujú na takých procesoch, ako je regulácia zápalovej imunitnej odpovede, znižovaniu krvného tlaku [6], zníženie hladiny triacylglyceridov, prevencia neurodegeneratívnych a neuropsychiatrických porúch, udržiavanie pamäti a zrakových funkcií [7, 9].

Sacha inchi vs. rybí olej

Porovnali sme pre Vás hlavné zložky rybieho oleja a oleja zo sacha inchi:

Sacha Inchi obsahuje cca 47 % kyseliny linoleovej (ALA), prekurzora omega 3. Vďaka tomu môže telo vytvoriť Omega 3. Rybí olej z ančovičiek (sardely), ktorý sa považuje za najkvalitnejší, má od 22 % do 33 % omega 3.
ALA môže časom oxidovať a jej účinnosť premieňať sa na Omega 3 sa zníži. Preto je skvelým riešením kapsulácia výživových doplnkov zo sacha-inchi. Inštitút Linusa Paulinga uvádza, že u zdravého človeka sa približne 21 % ALA premení na EPA a 9 % na DHA. Pretože premena ALA na DHA je (podľa názoru vedy) výrazne obmedzená, potraviny obsahujúce ALA by sa nemali považovať za jediný spoľahlivý zdroj DHA. Ďalšími zdrojmi DHA sú morské riasy, a práve olej z rýb, ktoré žerú tieto riasy, tvorí približne 10 % DHA. Človek dokáže tvoriť DHA a ALA rovnako efektívne, ako ryby.

Sacha Inchi má 3,85% kyseliny palmitovej a 0,0% palmito-olejovej. Sardely majú 19,9 % kyseliny palmitovej a 10,5 % kyseliny palmitovej. Menší obsah týchto zložiek je pre ľudský organizmus lepší.

Sacha Inchi obsahuje 93,69 % nenasýtených mastných kyselín. Rybie oleje môžu obsahovať od 65 % do 77 % nenasýtených mastných kyselín. Vyššie percento nenasýtených mastných kyselín je zdraviu prospešnejšie.

Sacha Inchi obsahuje 6,4 % nasýtených mastných kyselín. Rybie oleje môžu obsahovať od 22 % do 35 % nasýtených mastných kyselín. Zdravšie je nižšie percento nasýtených mastných kyselín.

Vôňa a chuť Sacha Inchi je príjemná, podobná fazuli. Vôňa a chuť rybieho oleja nie je u niektorých ľudí dobre tolerovaná. Kvalita chovných staníc rýb je v dnešnej dobe už celkom otázna a zohnať kvalitný zdroj rybieho oleja býva energeticky aj finančne náročný.

SACHA INCHI PROTI NEURODEGENERATÍVNYM OCHORENIAM

Zloženie mastných plazmatických kyselín sa spájalo s depresiou u starších ľudí a pri schizofrénii sa uvádzalo, že znižuje obrat fosfolipidov. Pri rôznych typoch demencie, vrátane Alzheimerovej choroby, predstavuje nízka hladina omega-3 v plazmatickej membráne rizikový faktor, preto je užívanie omega kyselín u starších ľudí, veľkou výhodou pre udržanie ich kognitívnej aktivity. Štúdie ukázali, že ľudia s nízkymi hladinami Omega 3 a Omega 6 majú vyššiu pravdepodobnosť starnutia. Omega 3 môže znížiť kognitívny pokles u pacientov s miernou Alzheimerovou chorobou, zdá sa však, že to nestačí v prípadoch, keď je choroba pokročilejšia.

OMEGA 3 MÔŽE POMÔCŤ K NIŽŠEJ NÁCHYLNOSTI K ARYTMIÁM

Pri dostatočných hladinách omega 3 kyselín v tele sa znižuje pravdepodobnosť zápalov vnútornych vrstiev tepien, čo vedie k menšiemu sklonu k srdcovým blokom, t. j. menšiemu počtu infarktov a mozgových príhod.[11]

ZNÍŽTE HLADINU TUKU V KRVI

A hlavne možnosť, že sa ukladá na stenách ciev. Omega 3 bráni tvorbe krvných zrazenín, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov, zhlukovaniu krvných doštičiek v tepnách, tiež obmedzuje tvorbu tuku v tepnách. Cholesterol a triglyceridy (ktoré sú typom tuku konzumovaného v potrave alebo sú produkované pečeňou) sú dôležité na to, aby sa naše telo udržiavalo v dobrej kondícii, ale keď sú obe hladiny vysoké, môžu ľudí vystaviť riziku vzniku srdcových chorôb. alebo mŕtvice, pretože krv zvyšuje svoju viskozitu a stáva sa hustejšou, čo spôsobuje problémy v obehu. [11]

NEDOSTATOK OMEGA MÔŽE SPÔSOBIŤ ARYTMIU V SRDCOVÝCH SVALOCH

Nedostatočné hladiny omega kyselín v tele môžu spôsobiť vyššiu náchylnosť na arytmiu srdcového svalu, ktorá je častou príčinou smrti po infarkte.[11]

CHRÁNI PRED VÝSKYTOM RAKOVINY

najmä rakoviny hrubého čreva, prsníka a prostaty. Môže ďalej zmenšiť veľkosť nádorov a brániť rozvoju rakovinových buniek alebo zabrániť množeniu malígnych nádorov v iných častiach tela. Pri rakovine prsníka tieto kyseliny inhibujú pôsobenie estrogénov, ktoré spôsobujú vznik nádorov prsníka.

POUŽITIE SACHA INCHI PRI DERMATITÍDE

Nízka spotreba Omega 3 mastných kyselín v západnej strave môže súvisieť s nárastom alergických ochorení. Pomôcť môžete aj suchej pokožke, zmierneniu kožných vyrážok spôsobených psoriázou a ekzémom či atopickou dermatitídou.

Dermatologické vlastnosti oleja zo Sacha Inchi boli hodnotené v štúdii, ktorá zahŕňala dojčatá vo veku od 4 do 8 rokov s atopickou dermatitídou. Jedným z kľúčových príznakov tejto patológie je práve nerovnováha mastných kyselín. Štúda potvrdila významné zlepšenie zápalu a zmiernenie svrbenia počas dvoch mesiacoch používania rastlinného oleja zo sacha inchi. [4]

NEDOSTATOK VÁPNIKA

Osteoporóza sa prejavuje vo forme krehkých kostí, ktoré sú náchylnejšie k poškodeniu aj zlomeniu aj pri malom úraze. Je to spôsobené najmä nízkym príjmom potravín s obsahom vápnika. Omega 3 pomáha predchádzať osteoporóze pomocou dvojitého mechanizmu, a to tým, že zabraňuje vylučovanie vápnika močom a navyše zvyšuje jeho vstrebávanie.

REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA

Reumatoidná artritída je zápalové ochorenie, pri ktorom náš imunitný systém napáda kĺby a niekedy aj iné časti tela.

Plody Sacha Inchi

POUŽITIE SACHA INCHI

TRADIČNÉ LEKÁRSKE POUŽITIE SACHA INCHI


Odporúčaná dávka pre dospelých sú dve polievkové lyžice oleja sacha inchi denne a jedna lyžica pre deti.

V prípade konzumácie orieškov, by ste nemali presiahnuť dennú dávku, čo je sedem až osem kusov. Môžete ich pridať do šalátu, kaše, jesť alebo piť čisté. Nedochádza k interakcii s inými potravinami, takže ho môžete bez problémov konzumovať na raňajky, v džúsoch, natierať na chlieb, použiť do ovocných šalátov, na obed či večeru, neboli hlásené žiadne prípady alergie na tento plod.

V tehotenstve: Konzumácia nugetov alebo oleja počas tehotenstva pomáha znižovať riziko hypertenzie a je nevyhnutná pri vývoji neurónov v mozgu plodu.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A KONTRAINDIKÁCIE SACHA INCHI

V literatúre sa nenašli žiadne správy o kontraindikáciách použitia oleja sacha inchi a/alebo možných liekových interakciách.

Na potvrdenie ich bezpečnosti sú však potrebné klinické štúdie, ale ich bezpečné používanie je potvrdené tradičným používaním peruánskym ľudom už stovky rokov.

ŠTÚDIE

[1] Antioxidant and Antiproliferative Activities of Leaf Extracts from Plukenetia volubilis Linneo (Euphorbiaceae)

[2] Feasibility of Elder-Friendly Food Applications of Sacha Inchi According to Cooking Method: Focusing on Analysis of Antioxidative Activity and Brain Neuron Cell Viability

[3] Biological Activity of Sacha Inchi (Plukenetia volubilis Linneo) and Potential Uses in Human Health: A Review

[4] Musumeci S, Ricci A, Carello R, Panei P, Galli E. Preliminary blind study on the use of emollient products and detergents based on sacha inchi oil in children affected by mild-moderate atopic dermatitis. In: Proceedings of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology Conference; 2017 June 17-21, Helsinky, Finland: EAACI; 2017. pp. 165-6. 

[5] Bioactive Compounds from Plants Used in Peruvian Traditional Medicine

[6] Effects of fish oil supplementation on markers of the metabolic syndrome

[7] How does high DHA fish oil affect health? A systematic review of evidence

[8] Food sources and intake of n-6 and n-3 fatty acids in low-income countries with emphasis on infants, young children (6-24 months), and pregnant and lactating women

[9] DHA supplementation improved both memory and reaction time in healthy young adults: a randomized controlled trial

[10] Chemical characterization of Sacha Inchi (Plukenetia volubilis L.) oil

[11] Sacha inchi as potential source of essential fatty acids and tocopherols: multivariate study of nut and shell

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X