..ak dnes pôjdete zbierať Medvedí Cesnak

Back to Blog

..ak dnes pôjdete zbierať Medvedí Cesnak

Priatelia, ak dnes pôjdete zbierať MEDVEDI CESNAK (Allium ursinum), buďte slušní (!) a ohľaduplní a nazbierajte si len toľko, koľko viete hneď zúžitkovať. Je to jedna z prvých zelených bylín, na ktorých si po dlhej zime môžu pochutnať zvieratá – priami obyvatelia lesa. Preto vstupujte do lesa s vedomím, že ste na návšteve, pokorne a s úctou k všetkému živému.

Cesnak medvedí poskytuje vzácne vitamíny a minerálne látky, dezinfikuje tráviacu sústavu a zvyšuje chuť do jedla. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na znižovanie krvného tlaku, pri artérioskleróze, na poruchy trávenia, zníženie hladiny cukru v krvi a zvýšenie imunity. Zabíja črevné parazity, ako prírodné antibiotikum likviduje baktérie a poradí si aj s plesňami. Popdooruje činnosť žlčníka a pečene, potláča málokrvnosť. (Jaroslava Bednárová, Herbár alebo od alchemilky po žindavu, 2015)

Ako vyzerá môj zber medvedieho cesnaku?

Odporúčam trhať cca 5-7cm listy tak, aby ste neporušili korienky a nezničili porast. Pomôcť si môžete s nožnicami. Keď vidíte pučať kvety, sezóna zberu sa chýli ku koncu a listy začínajú strácať na očistnej sile. Preto je dobré zbierať čo najmladšie lístky.

Najlepšie je vedieť už pri zbere, na čo danú bylinu chceme použiť a s vdačnosťou natrhať si len toľko, koľko môžeme zužitkovať ideálne v čerstvom stave, pretože cesnak má svoje účinne látky obsiahnuté hlavne v šťave. Sušený je neúčinný a keď začína vyháňať kvety, listy strácajú účinné látky a naberajú hlavne na chlorofyle.

Koľko medvedieho cesnaku spotrebujem?

2 hrste medvedieho cesnaku uložím do uzatvárateľnej nádoby do chladničky a konzumujem s chlebom a maslom ráno týždeň-dva. Je treba ho poriadne požuť, vtedy je ľahší na trávenie a preto je fajn ho aj spracovať na pesto a poriadne pomlieť, alebo z neho vylisovať šťavu. Cesnak znižuje krvný tlak a preto pozor na jeho konzumáciu, ak to preženiete, môže vám prísť mdlo, na odpadnutie a môžu sa dostaviť aj nepríjemné žalúdočné kŕče.

RECEPT: Pesto z medvedieho cesnaku

  • 4 hrste listov medvedieho cesnaku
  • cca 80 ml olivového oleja
  • cca 80g tahini pasty
  • himalájska soľ
  • semienka z konopy a sezamu

Cesnakové listy nastrihám, alebo nameliem na mlynčeku na mäso a spolu s olivovým olejom, tahini a soľou poriadne rozmixujem. Dodám toľko oleja, aby bola konzistencia rozotierateľná a aby sa mi dobre plnili poháre bez tvorby vzduchových bublín. Nakoniec pridám rôzne semienka alebo nasekané oriešky podľa chuti. Natlačím do malých sklenených nádob a vrch zalejem olejom, čím predĺžim jeho životnosť. Uskladním v chladničke a používam ako nátierku, do šalátov aj do varenia.
TIP: Podobné pesto vyrábam na jar aj zo žihľavy.

RECEPT: Tinktúra z medvedieho cesnaku

2 hrste medvedieho cesnaku nasekám do zaváracieho pohára a zalejem alkoholom tak, aby zakryl cesnak a aby sa od dna nedvihol viac ako 1cm. Odložím na tmavé miesto, občas pretrepem. Najskôr po 3 týždňoch precedím vňať a nalejem do tmavých fľaštičiek s kvapátkom. Uskladním v chlade mimo slnečného žiarenia.

Pestovanie medvedieho cesnaku

Ak sa Vám zdá, že je toho málo, vykopte si zopár cibuliek s koreňmi a zasaďte do záhrady. Má rád vlhké tienisté miesto s jemne kyslou pôdou ideálne pod kríkmi či stromami. Ak také miesto nemáte, vezmite si trochu zeme z lesa, miesta, kde medvedí cesnak rástol.

Keď si niečo beriem, dávam aj späť

 Medvedí cesnak je jedna z prvých zelených rastlín, ktorá po odkvitnutí uhnije a vyživuje pôdu pre ďalší porast. Na medvedí cesnak čakajú zvieratá celú dlhú zimu po tom, čo žijú z tukových zásob a vyhrabávania korienkov. Ak pozornejšie prejdete cez cesnakové háje, nájdete miesta s výkalmi zvierat, často krát sú to srnky, ale aj prasiatka, s trochou šťastia aj tie medvedie:D

Ak máte doma malinké mrkvičky, ktoré sa Vám nechce čistiť, alebo iné prebytky zeleniny, či suchý chlebík, podeľte sa s lesom na oplátku… Isto sa poteší ak nenecháte po sebe spúšť a cestou späť pozbierate odpadky po našich ľudských prasiatkach.

Čo ešte môžem na jar v lese nájsť?

Ak by ste radi videli, aké ďalšie bylinky a divoké šaláty je možné zbierať v tomto období, sledujte fotografie a pozvánky na spoločné zbery bylín v udalostiach na tejto stránke, alebo vo fb skupine Herbárium – bylinný sprievodca na ceste za zdravím tela aj duše.

Čo ak stretnem v lese “kosačku”?

Ak je to vo vašich silách, skúste láskavo upovedomiť ľudí, ktorí chvátavo plnia bedničky cesnakom.. Pripomeňte im, že sú na návšteve, nech sa uvoľnia, oddýchnu, nadýchajú čerstvého vzduchu a myslia aj na to, čo po nich ostane a čo dávajú späť. Možno sa nestretnete hneď s pochopením, ale zasejete dôležité semienko ohľaduplnosti a neostanete sa nečinne prizerať.
Ak na to zatiaľ nemáte odvahu, môžete nenápadne inšpirovať Vašich známych zdieľaním tohto článku..

Ďakujem za každého vnímavého návštevníka lesa a odvážneho milovníka prírody <3

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X