Kalendár bylinkára: Zber bylín – Máj
ALCHEMILKA OBYČAJNÁ (Alchemilla vulgaris)
VÝSKYT: Alchemilke sa darí na mierne vlhkých či vlhkých pôdach dobre zásobených živinami, ako sú hnojené lúky, pasienky, vlhké lúky, okraje lesov, priekopy.
ČAS ZBERU: Kvitne a zbiera sa od mája do septembra.
ČO ZBIERAŤ: Zbierajú sa celé nadzemné časti – vňate. Husté súkvetia drobných žltozelených kvetov sa objavujú na konci jari a začiatkom leta a môžu sa zbierať spolu s listami. Suší sa v prirodzeným teplom, počas sušenia je dobré ju prevracať, aby sa nezaparila.
POUŽITIE: Alchemilka je ľudovo nazývaná aj „ženský plášť“, pretože jej listy pripomínajú záhyby poskladaného plášťa či sukničky. Je výborná pomocníčka pri ženských ťažkostiach, ako napr. nepravidelnom cykle, bolestivej menštruácii, výtoku, zápale vaječníkov, a tiež pre ženy v prechode. Posilňuje maternicu a napomáha pri počatí, či pôrode. Užíva sa vnútorne vo forme čajov a tinktúry, alebo vo forme mastičky pri výtoku či svrbení. Pri mokvajúcich ekzémoch, kožných vriedkoch alebo ranách ju možno pomliaždiť v čerstvom stave a prikladať, alebo urobiť čaj a postihnuté miesto omývať. Táto vynikajúca bylinka nemá nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom použití, možno ju užívať samostatne alebo v zmesiach (napr. s rebríčkom, kapsičkou pastierskou, hluchavkou bielou).
BAZA ČIERNA (Sambucus nigra)
VÝSKYT: Baza čierna je jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich krov v Strednej Európe, nájdeme ju prakticky všade v listnatých a lužných lesoch na čistinkách, na okrajoch ciest, na rúbaniskách, pri domoch, na opustených miestach. Vysoké a bujné kríky zaujmú svojou krásou, bohatými bielymi súkvetiami a nezameniteľnou vôňou.
ČAS ZBERU: Od mája do júla sa zbierajú kvety, a čierne dozreté plody sa zberajú od augusta do septembra.
ČO ZBIERAŤ: Na začiatku leta zbierame omamne voňajúce smotanovo-biele súkvetia bez hrubšej stopky, na jeseň zas dozreté čierne plody, ktoré však neužívame v surovom stave, ale použijeme ich na sušenie či iné spracovanie, pri ktorom strácajú silný laxatívny účinok.
POUŽITIE: Už od pradávna má baza čierna hojné využitie nielen na terapeutické účely, ale aj v kuchyni. Kvety bazy vyvolávajú potenie, ničia chorobné baktérie a čistia priedušky od hlienov, čiže sú neoceniteľné pri chorobách z prechladnutia či chrípkach. Použité v mastiach (krém na popraskané ruky) pôsobia lokálne protizápalovo. Z čerstvých kvetov možno pripraviť osviežujúce sirupy, malinovky či dezerty, zo sušených zas výborný čajík, ktorý možno popíjať celý rok samostatne, alebo v zmesiach (výborne sa dopĺňa s echinaceou). Dobre dozreté plody bazy môžeme na jeseň spracovať do džemov, kompótov, alebo ich len usušiť do chutných čajových zmesí.
LASTOVIČNÍK VÄČŠÍ (Chelidonium majus)
VÝSKYT: Je to hojne rozšírená burina, darí sa jej na pôdach zásobených dusíkom, na slnečných až tienistých stanovištiach, na okrajoch ciest, pri múroch, plotoch, na rumoviskách.
ČAS ZBERU: Kvitne od apríla do októbra, zbiera sa ideálne na začiatku kvitnutia od apríla do júla.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame mladú vňať na začiatku kvitnutia, bez hrubších častí a spodných zožltnutých listov. Pri odtrhnutí byle roní rastlina jedovaté oranžovožlté mlieko, preto je vhodné ju zbierať v rukaviciach a predchádzať aj zasiahnutiu očí.
POUŽITIE: Tinktúru alebo čerstvo vytekajúce mlieko zo zlomenej byle môžeme použiť na potieranie bradavíc, pričom si dávame pozor, aby sme nezasiahli zdravú kožu naokolo. Tinktúra z lastovičníka, a tiež sušená vňať ako súčasť čajových zmesí, je považovaná za veľmi účinnú pri rôznych ochoreniach žlčníka a pečene. Pri lastovičníku je vždy potrebná opatrnosť a neodporúča sa prekračovať terapeutické dávky, či užívať ju dlhodobo.
DÚŠKA MATERINA (Thymus Serpyllum)
VÝSKYT: Jedna z najobľúbenejších byliniek, materina dúška, má krásny vzhľad a prenikavú tymiánovú vôňu. V prírode sa vyskytuje hojne, nájdeme ju najmä na slnečných miestach, suchších lúkach či skalnatých podložiach, v podhoriach, na okrajoch ciest a niekedy sú usadené na kopčekoch mravenísk. Vyskytuje sa viac botanických odrôd dúšky, no sú si veľmi podobné vzhľadom aj účinkom.
ČAS ZBERU: Zbierame od mája do augusta počas kvitnutia.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame nadzemné mladé kvitnúce časti, ideálne s nožnicami, aby sme zabránili vytrhávaniu rastliny s koreňmi, čo by mohlo poškodiť rastlinku pre jej ďalší rast.
POUŽITIE: Podobne ako jej príbuzný tymián, materina dúška je výrazne antiseptická, pri prieduškových ochoreniach dokáže liečiť aj chronické stavy. Napomáha odhlieňovať a tlmiť silný kašeľ. Voňavý dúškový čajík s medom pomáha zmierňovať napätie a bolesti hlavy. Dúška je výborným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach a vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov aj pri
vylučovaní parazitov z tela. Je veľa možností, ako túto voňavú a účinnú bylinku spracovať, napr. do chutných liečivých sirupov, sušenú na čajík alebo ako koreninu do jedla, vo forme tinktúry ju môžeme užívať vnútorne aj zvonka. Vyskúšajte si tiež urobiť voňavý vankúšik, ktorý uvoľňuje a pomáha navodiť príjemný spánok.
SKOROCEL KOPIJOVITÝ (Plantago lanceolata)
VÝSKYT: Táto známa užitočná bylinka je v našej prírode častá, nájdete ju na trávnatých miestach, na lúkach, poliach, aj v záhrade ako burinu, pretože sa rýchlo šíri náletmi semien. Odlišný tvar listov, no podobné účinky ako skorocel kopijovitý majú aj jeho príbuzní – skorocel prostredný (Plantago media) a skorocel väčší (Plantago major).
ČAS ZBERU: Listy od apríla až do augusta, semená v júni až auguste, koreň po celý rok.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame celé lístky, ktoré majú široké využitie v čerstvom aj sušenom stave. Konzumovať možno aj čerstvé semená, ktoré napomáhajú črevnej peristaltike. Koreň skorocela zbierame na čerstvé použitie.
POUŽITIE: Skorocel obsahuje antibakteriálne a protizápalové látky a preto je považovaný za účinný prostriedok na hojenie rán. Čerstvé listy podrvené na kašu prikladáme na pomaly sa hojace rany a chronické vredy. Tinktúry, čaje a čerstvé šťavy pomáhajú pri kataroch žalúdka a čriev, či syndróme dráždivého čreva, a podporujú tiež čistenie krvi. Čerstvú šťavu pripravíme tak, že väčšie množstvo listov rozmixujeme a šťavu prepasírujeme cez sitko. Čaje a sirupy pripravené z listov sú účinné pri kašli a zahlienení priedušiek. Aj pri bolestiach zubov sa skorocel osvedčí; tu sa odporúča žuť čerstvý koreň, alebo ho podrviť a prikladať na bolestivé miesto. Je to ozaj všestranne použiteľná a ľahko dostupná bylinka.
RUŽA ŠÍPOVÁ/PSIA (Rosa canina)
VÝSKYT: Jeden z najrozšírenejších kríkov, nájdeme ho všade, najmä však na slnečných otvorených miestach. Rôzne odrody okrasných ruží opakovane kvitnú od mája do septembra či októbra.
ČAS ZBERU: Z ruže šípkovej od mája do júna zbierame kvetné lupene, od augusta zbierame plody – šípky. Pri opakovane kvitnúcich ružiach záhradných zbierame lupene kvetov počas celej letnej sezóny.
ČO ZBIERAŤ: Kvetné lupene, plody.
POUŽITIE: V tomto období sú nám dostupné lupene kvetov, či už ruže šípovej, alebo aj ruží, ktoré pestujeme v záhrade. Kvety sú odpradávna používané v kozmetike pre svoju vôňu a omladzujúce účinky, ale aj v liečiteľstve pre svoje jemné liečivé účinky. Ružové lupene majú antiseptické a protizápalové účinky. Ružový čaj, tinktúra alebo sirup pomáha pri prieduškových ochoreniach, pri zápaloch hrdla, upokojuje nervovú sústavu a zlepšuje trávenie. Pre ženy je výborným pomocníkom pri menštruačných kŕčoch. Hydroláty či maceráty so svojim antiseptickým účinkom pomáhajú regenerovať pokožku a pleť. Ruža poskytuje hravé možnosti spracovania. Sušené lupene sú výborné
v čaji, čerstvé sa dajú macerovať v olejoch, a v neposlednom rade sú výborné aj pri výrobe domácich dezertov ako prísada či ozdoba.
ORGOVÁN OBYČAJNÝ (Syringa vulgaris)
VÝSKYT: Voňavý orgován sa na Slovensko rozšíril z juhovýchodu Európy, kde bol odpradávna súčasťou šľachtických záhrad a už vtedy hojne využívaný na kozmetické a terapeutické účely. Dnes ho na Slovensku nájdeme ako vysádzaný ker, v teplejších oblastiach dochádza aj k jeho samovoľnému šíreniu.
ČAS ZBERU: Orgován kvitne od mája na krátku dobu približne dvoch týždňov, počas ktorých zbierame kvety.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame lupene kvetov, ktoré oddeľujeme od stopky. Plod, listy a kôra orgovánu obsahuje látku syringín, ktorá pri styku s pokožkou môže vyvolať alergické reakcie.
POUŽITIE: Orgován je známy azda každému pre jeho nádhernú intenzívnu vôňu, ktorá ho predurčuje pre použitie v kozmetike a kuchyni. Aromatické lupene kvetov možno naložiť do sirupu, medu, cukru, možno nimi dochutiť a ozdobiť rôzne dezerty a nápoje. Čerstvé kvety macerované v kvalitnom oleji poslúžia ako olej na masáž svalov či boľavých kĺbov, alebo ako voňavý pleťový olej so sťahujúcim účinkom. Olej sa osvedčí aj pri migrénach a zmiernení napätia, keď si ním potrieme spánky. Sušené kvietky možno použiť ako čaj, ktorý podporí metabolizmus, pomôže pri tráviacich ťažkostiach a plynatosti, pri horúčkach, kde vyvoláva potenie, a pôsobí tiež výrazne antiparaziticky.
RÍBEZĽA ČIERNA (Ribes Nigrum)
VÝSKYT: Obľúbený ovocný krík sa pestuje v záhradách, pre lepšie opeľovanie a bohatú úrodu je dobré pestovať viac odrôd pri sebe.
ČAS ZBERU: Listy zbierame v máji, plody zas v lete.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame mladé svieže listy, ktoré sú oficiálne zaradené medzi liečivé drogy. Môžeme ich fermentovať a následne sušiť, alebo nasekané priamo sušiť v tenkej vrstve v tieni. Chutné plody zbierame a spracúvame na množstvo spôsobov.
POUŽITIE: Čierna ríbezľa patrí medzi chutné a mimoriadne zdravé drobné ovocie. Málokto však vie, že liečivé sú najmä mladé listy. Ich obsahové látky pomáhajú liečiť zápaly močových orgánov, choroby z nachladnutia a kašeľ. Podporujú tiež činnosť srdca, elasticitu ciev a krvotvorbu, čo ocenia najmä ženy pri menštruácii či ako podporu v tehotenstve. Môžeme si na nich pochutnať vo forme fermentovaného čaju, ktorý si zachováva typickú vôňu a intenzívnu chuť, alebo čerstvé či sušené samostatne, alebo v čajových zmesiach (napr. je výborný s malinovými, černicovými a jahodovými listami). Vitamínovou a minerálnou bombou sú aj plody, výrazne pomáhajú pri anémii a skorbute, a tiež podporujú elasticitu ciev. Dajú sa sušiť do čajových zmesí, alebo spracúvať do džemov, kompótov, štiav a vín.
VERONIKA LEKÁRSKA (Veronica officinalis)
VÝSKYT: Táto skromná bylinka obľubuje suchšie pôdy, rúbaniská, lesy a slnečné stráne, kde dokáže vytvárať súvislé porasty. Na našich lúkach aj skalnatých horách nájdeme veľké množstvá jej variant. Keďže sa pre liečivé účinky zbiera výlučne Veronika lekárska, dobre si zapamätate jej tvarovanie listov, upevnenie na stonke a zloženie kvetov.
ČAS ZBERU: Kvitnúcu vňať zbierame od mája do júla.
ČO ZBIERAŤ: Celú vňať na začiatku kvitnutia odstrihávame nožnicami, aby sme nepoškodili korene, a časť rastliny ponecháme. Sušíme zavesené v tieni na dobre vetranom mieste, alebo naložíme do tinktúry a užívame vnútorne aj zvonka.
POUŽITIE: Medzi jej popredné účinky patrí močopudnosť, preto je bylinka spoľahlivá pri ochoreniach močových ústrojov, nedostatočnej činnosti obličiek, dne a reume. Výrazne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, súčasne krv aj čistí. Zvonka možno veroniku použiť vo forme záparu ako dezinfekčný obklad na podporu hojenia rán, pri popáleninách a vredoch. Spomeniem aj účinky podporujúce vykašliavanie, takže je vhodná pri kašli, takisto aj pri zachrípnutí a zápale priedušiek. Napomáha tiež tráveniu a vylučovaniu škodlivín z tela, podporuje trávenie a najmä činnosť pankreasu. Čaj z tejto všestrannej bylinky je lahodný a možno ho užívať dlhodobo. Zaujímavosťou je, že vo Francúzsku je veľmi obľúbený a pijú ho podobne ako čierny či zelený čaj.
HLOH OBYČAJNÝ (Crataegus laevigata)
VÝSKYT: Rozličné druhy hlohu sa vyskytujú všade v severných miernych pásmach. Tento bežný krovinatý ker možno nájsť na okrajoch polí a ciest. Na jar bohato zakvitne krásnymi bielymi kvetmi, ktoré dokážu navodiť atmosféru zasneženej krajinky.
ČAS ZBERU: Kvitnúce vrcholky od mája do júna, červené dozreté malvice v septembri a októbri.
ČO ZBIERAŤ: Zbierame kvitnúce vrcholky konárikov, alebo len samotné kvety, v jeseni zbierame plody – malvice, ktoré naložíme do tinktúry, alebo sušíme na teplom mieste, podobne ako šípky. V gemmoterapii je možné využiť aj púčiky, z ktorých sa vyrába tinktúra.
POUŽITIE: Podľa skúsených bylinkárov je hloh neoceniteľný a všestranne účinný pre choré srdce. Posilňuje a prekrvuje srdcový sval, upokojuje búšenie a arytmiu, rozširuje vencovité tepny, pomáha pri angine pectoris. Taktiež zlepšuje krvný obeh a reguluje tlak krvi. Najlepšie účinky poskytujú tinktúry z kvetov a plodov, účinné sú však aj zápary z kvetov a odvary z plodov. Čerstvá šťava z rozmixovaných plodov je výborným prostriedkom pri hnačkách či pomalom trávení. Hloh pôsobí jemne a pomaly, jeho účinky sa prejavia s odstupom a pri dlhodobom užívaní. Osobám užívajúcim lieky na srdce odporúčame poradiť sa ohľadne užívania hlohu s lekárom.
PRASLIČKA ROĽNÁ (Equisetum arvense)
VÝSKYT: Praslička pochádza ešte z prehistorických čias, a za uplynulé tisícročia sa nezmenila. Vďaka silici, ktorá sa nachádza v stonke a listoch, je celá rastlina veľmi drsná. V minulosti ju ľudia používali na čistenie hrncov a panvíc, preto sa nazýva aj „kefka na fľaše“. Uprednostňuje vlhkú pôdu na priamom slnku, nájdeme ju na lúkach, pustých miestach, pri vodných priekopách a svahoch. Nezameňte si ju s prasličkou močiarnou (Equisetum palustre), ktorá obsahuje toxické alkaloidy. Prasličku močiarnu spoznáme aj podľa toho, že rastie pri močiaroch, má hrubé, tuhé a krátke stonky s výrazne vráskavými rebrami. Rozdiel je v rozvetvení stoniek aj v priereze.
ČAS ZBERU: Zbierame od mája do septembra v období, keď rastlinka celkom vyrastie a začne sa rozvetvovať do tvaru stromčeka. Svetlé stonky zozbierané skoro na jar sú toxické.
ČO ZBIERAŤ: Z tejto približne 80 cm rozkonárenej rastlinky zbierame prakticky celú rozvinutú nadzemnú časť, ktorú tvoria stonky a listy.
POUŽITIE: Praslička má veľmi silné protizápalové a sťahujúce účinky, vo forme obkladov účinne zastavuje krvácanie a podporuje hojenie spojivového tkaniva. Vo forme záparov či tinktúry pomáha zastavovať aj vnútorné krvácanie napr. pri hemoroidoch či vnútorných vredoch. Praslička má tiež silné močopudné účinky, je bohatá na kremík, vápnik a draslík, takže pomáha udržiavať v dobrej kondícii nadobličkové žľazy, pankreas, slezinu, obličky, pľúca, srdce, cievy a kosti. Čistí krv a pomáha vylučovať ťažké kovy z tela. Pre svoje remineralizačné účinky je vhodná pri stavoch únavy, pre športovcov pri nadmernom výkone, pre deti na zdravý rast a vývoj kostry, a taktiež pre dospelých ako prevencia osteoporózy a artrózy. Rastlinka má naozaj silné účinky, a preto je vhodné ju užívať krátkodobo a s mierou.
na pokračovanie…
Autorka: Bronislava Štubňová
Foto: Bronislava Štubňová / internet
LEAVE A COMMENT