VERONIKA ‘kuku’ REPKOVÁ je zakladateľka projektu Herbárium, celou dušou aj srdcom bylinkami obrastená, grafická aj permakultúrna dizajnérka, podporujúca ekologické projekty, farmársko-remeselnícke trhy, tvorivosť, sebestačnosť a blízkosť k prírode. 

Od masmédií k bylinkám

Veronika získala v r. 2011 magisterský titul v odbore Masmediálnych štúdií na FMK UCM v TT. Z tohto obdobia si zachováva a rozvíja svoje schopnosti grafického designéra, marketingového konzultanta a event manažéra. Svoje vedomosti z tvorby a publikácie mediálneho obsahu zhodnocuje v prezentovaní svojich aktivít na webe aj v tlačených médiách. 

Približne od roku 2010 začala svoj život aktívne spájať s témami potravinovej sebestačnosti, slobodnej práce a novej ekonomiky. Narodenie syna Šimona v r. 2012 nasmerovalo jej kroky do sveta bylín a podpory samoliečebnej schopnosti tela aj duše. Prišlo obdobie detoxu mysle, kúpelne, kuchyne aj lekárničky od syntetických produktov, ktoré postupne nahrádzala ručne vyrábaná kozmetika, čistiace prostriedky aj liečivé čaje, tinktúry a mastičky. 

Bylinárska prax a kvalitné suroviny

Po vyše 5-tich rokoch intenzívnej práce, štúdia a testovania účinkov rastlín, poznávaní prírody i reakcií tela, ju priviedli kroky k spolupráci s firmou Herbarius, vďaka ktorej od r. 2018 pomaly otvára dvere širšej verejnosti a rozširuje rady certifikovaných bylinných tinktúr a sirupov liekopisnej kvality o bylinné liečivé maste. Nasledujú krémy, repelenty, slnečné oleje, parfémy a ďalšie.

Väčšinu bylinného materiálu zbiera práve na svojich cestách pri potulkách nádhernými zákutiami slovenskej prírody. Má obľúbené lúky v okolí Piešťan, Zaježovej aj Jasenova, no ľubovník chodí zbierať hlavne do Ľubovne:) Zároveň sa v rámci jej permakultúrnej praxi rozrastajú aj bylinkové záhrady v rôznych častiach Slovenska ako spolupráca s včelármi, či nadšenými záhradkármi.

V roku 2018 zakladá značku Voniava, cez ktorú sa delí o kvalitné suroviny, ktoré sama používa pri výrobe produktov: organické esenciálne oleje, hydroláty, rastlinné oleje a ďalšie vysoko-kvalitné certifikované suroviny.

Od roka 2020 spolupracuje na rozvoji tetra-extrakčnej metódy a pracuje na vývoji produktov z plno-spektrálnych rastlinných produktov.

VZDELANIE

  • fytoterapeutickú prax získava samoštúdiom aj spoluprácou s dlhoročnými fytoterapeutmi, biochemikmi a vývojármi extrakčných technológií
  • poznanie utvrdzuje absolvovaním certifikovaných kurzov na online univerzite Centre of Excellence v kurzoch Master Herbalist Diploma, Medicinal Cannabis & CBD Oil Diploma, Psychotropic Plants Diploma, Medical Astrology in Herbalism Diploma
  • 2017-18 absolventka polročnej školy Homeopatie pod záštitou SAKH (Slovenskej Akadémie Klasickej Homeopatie).
  • V r. 2021 rozširuje svoje aromaterapeutické vedomosti štúdiom v celosvetovo uznávanom Tisserand Institute v oblasti bezpečnej aromaterapie a farmakokinetiky.
  • od r. 2021 sa venuje alchymistickej praxi ako študentka 3-ročnej Školy spagyrickej alchýmie v Akadémii čínskej metafyziky
  • od r. 2022 zveľaďuje svoje konzultačné a terapeutické schopnosti v kanadskej Škole evolučnej fytoterapie
  • od r. 2023 si dopĺňa svoje vedomosti v krátkych kurzoch rôznych zahraničných škôl v oblasti práce s Mikrobiómom v tele aj na pokožke

Publikácie a workshopy

V rokoch 2019-2021 pravidelne prispieva do časopisu Balans, píše blog na svojom webe a venuje sa vzdelávacej činnosti formou 3-hodinových praktických workshopov, ale aj víkendových pobytov, či týždňových kurzov. Občasne zorganizuje aj verejný zber a spoznávanie rastlín pre deti aj dospelých.

Počas roka ju môžete nájsť prednášať zdarma na kreatívnych a ekologických festivaloch, v lete usporadúva bylinkové pobyty v prírode v spojení s Jogou, najmä na strednom Slovensku pri Zaježovej a počas chladnejších mesiacov praktické workshopy v jogových a rozvojových centrách po celom Slovensku.

Jej zámerom je priblížiť ľuďom používanie bylín a čisto prírodných surovín v jednoduchých receptoch na výrobu produktov dennej spotreby, ktoré môžu jednoducho zopakovať doma. Verí, že sila bylinných sprievodcov sa znásobuje poznaním širších súvislostí a správnym načasovaním aj dávkovaním. Preto spája poznatky rôznych národov a kultúr a inšpiruje sa tradičnými lokálnymi postupmi a rokmi overenou praxou slovanských bylinkárov, ale aj čínskou medicínou, ayurvédou, psychosomatikou, s prvkami homeopatie a aromaterapie. Prácu s bylinami na všetkých úrovniach bytia dopĺňa štúdiom rastlinnej spagyrickej alchýmie.

Permakultúra a voda

Jej životné skúsenosti obohatil v rokoch 2015-2016 polročný pracovný pobyt v Indii, kde sa venovala ozdravovaniu pôdy a premene chemického poľnohospodárstva na organickú permakultúrnu farmu. V tom čase získala aj Permaculture Designer Certificate stážou na farme Aranya v Hyderabade, so zameraním na aridné oblasti a prácu s vodou na pozemku. Mala to šťastie byť na chvíľu učňom Narsanna Koppulu, ktorý svoje vedomosti získaval priamo od zakladateľa permakultúry, Billa Molisona

Keďže často cestuje a miesto pre svoju vlastnú záhradu ešte neobjavila, svoju permakultúrnu prax rozvíja na záhradách priateľov, známych aj neznámych, ktorí si ju najmä v jarných mesiacoch povolávajú na konzultácie i realizácie svojich rodinných záhrad aj statkov.

Tvorivosť a sebestačnosť

Veronika svojou skúsenosťou prišla na to, že človeka dlhodobo a skutočne napĺňa len tá činnosť, ktorá vychádza z úprimnej vnútornej motivácie a je naplnením poslania duše. Počas pôsobenia v Piešťanoch v rokoch 2013-2019 pravidelne organizuje farmársko-remeselnícke trhy Pieščanský rýnek, na ktorých dáva priestor ľuďom so šikovnými rukami a hlavami plné nápadov, aby prezentovali svoju vlastnoručnú tvorbu a našli svojich zákazníkov, pričom uprednostňuje začínajúcich tvorcov.
Naďalej túto službu, zriadenie handmade trhov, využíva pri spoluorganizovaní Festivalov a kultúrnych podujatí, ako sú napríklad Festival Svetla, či Stvorení pre zdravie v Ružinove.

Viac k jej projektom nájdete na týchto weboch:
https://www.herbariumprojekt.sk/
https://www.voniava.sk/
https://www.facebook.com/piescanskyrynek/
https://www.facebook.com/ekozahrada/

Prihláste sa k odberu newslettra

…a dostávajte 1x mesačne email s informáciami o nových udalostiach, trhoch, workshopoch, či plánovaných pobytoch, ale aj inšpirácie z blogu, či bylinkového obchodu.