Viete ako si doma jednoducho pripravť prírodné kvapky do nosa? Vybrali sme pre Vás overený recept z dielne projektu Herbárium, ktorý vám pomôže uvoľniť, vyčistiť a odhlieniť dýchacie cesty.

Tri čarovné ingrediencie

V jednoduchosti je krása aj sila. Všetky odporúčané prísady sú bežne dostupné a nájdete ich v najbližšom bioshope. Kvapky sa skladajú z vodnej a olejovej zložky.

Himalájska soľ

Táto soľ je bohatá na minerály a stopové prvky a v kvapkách spĺňa dezinfekčnú funkciu. Pripravíme si vodný roztok z himalájskej soli 1:20. Intenzitu môžeme vyskúšať a upraviť podľa potreby pre deti alebo dospelých. Ideálne je použiť prevarenú vodu, alebo vodu destilovanú, ktorá je zbavená mikroorganizmov a kvapky nám tak vydržia o čosi dlhšie. Môžeme tiež použiť vodu kvetovú, tzv. hydrolát, vedľajší produkt parnej destilácie esenciálnych olejov. Výborná na tento produkt je levanduľová, čajovníková alebo rozmarínová kvetová voda.

Konopný olej

Himalájska soľ pôsobí tiež vysušujúco, preto kvapky zmiešame v pomere 1:4 s konopným olejom, ktorý obohatíme o čisté organické esenciálne oleje. Na 20ml použijeme max. 2 kvapky. Odporúčam zvoliť esenciálny olej z tymiánu, čajovníka, eukalyptu, rozmarínu alebo citrónu.

Jemnejšou alternatívou použitia esenciálneho oleja je naloženie rozmarínu, pamajoránu, dúšky materinej, levandule či mäty a iných sušených sviežich bylín do rastlinného základového oleja (konopný, kokosový, mandľový, sezamový, hroznový, slnecnicový…) na cca 6 týždňov.

Tadá, čisto prírodné kvapky do nosa bez návykových látok sú na svete. Stačí, ak si ich rozrobíte do 10ml fľaštičky, pretože ich účinok pocítite okamžite a zrejme ich nebudete potrebovať viac ako 3 dni.

Použitie a účinky

Keďže v nich miešame vodnú a olejovú zložku bez použitia chemických stabilizátorov, držíme ich v chladničke a spotrebujeme do 3 mesiacov. Jedná sa však skutočne o cenovo dostupné suroviny, a tak si ich môžete pripraviť vždy čerstvé.

Pred použitím pretrepeme, aplikujeme po 1 kvapke do každej nosnej dierky s hlavou v zákone. Výborne sa osvedčujú najmä u detí, ktoré si nedokážu preplachovať nos slanou vodou.

Kvapky pôsobia dezinfekčne, protizápalovo a regeneračne na sliznice nosa a hltanu, pomáhajú uvoľňovať hlieny a spriechodniť dýchacie cesty.

Načúvajme prírode a rastlinám, stanú sa našimi učiteľmi a vďačne nás obohatia svojou múdrosťou;)

Pridaj komentár