Prírodné kvapky do nosa – vyskúšajte recept z našej dielne

Back to Blog

Prírodné kvapky do nosa – vyskúšajte recept z našej dielne

Viete ako si doma jednoducho pripravť prírodné kvapky do nosa? Vybrali sme pre Vás overený recept z dielne projektu Herbárium, ktorý vám pomôže uvoľniť, vyčistiť a odhlieniť dýchacie cesty.

Tri čarovné ingrediencie

V jednoduchosti je krása aj sila. Všetky odporúčané prísady sú bežne dostupné a nájdete ich v najbližšom bioshope. Kvapky sa skladajú z vodnej a olejovej zložky.

Himalájska soľ a hydrolát

Táto soľ je bohatá na minerály a stopové prvky a v kvapkách spĺňa dezinfekčnú funkciu. Pripravíme si vodný roztok z himalájskej soli 1:20. Intenzitu môžeme vyskúšať a upraviť podľa potreby pre deti alebo dospelých. Ideálne je použiť prevarenú vodu, alebo vodu destilovanú, ktorá je zbavená mikroorganizmov a kvapky nám tak vydržia o čosi dlhšie. Môžeme tiež použiť vodu kvetovú, tzv. hydrolát, vedľajší produkt parnej destilácie esenciálnych olejov. Výborná na tento produkt je levanduľová, čajovníková, rozmarínová, alebo ružová kvetová voda.

Konopný olej a organické esenciálne oleje

Himalájska soľ pôsobí tiež vysušujúco, preto kvapky zmiešame s konopným olejom(v pomere 4 diely slaného roztoku : 1 diel oleja), ktorý obohatíme o čisté organické esenciálne oleje. Na 20ml použijeme max. 2 kvapky. Odporúčam zvoliť esenciálny olej z tymiánu, čajovníka, eukalyptu, rozmarínu alebo citrónu.

Takúto zmes je potrebné vždy pred použitím pretrepať, aby sa olejová a vodná zložka rozmiešala. Intenzitu celej zmesi môžeme pred aplikáciou do nosa ochutnať na jazyku.. ak by bola zmes príliš silná, pridáme viac oleja.

Jemnejšou alternatívou použitia esenciálneho oleja je naloženie rozmarínu, pamajoránu, dúšky materinej, levandule či mäty a iných sušených sviežich bylín do rastlinného základového oleja (konopný, kokosový, mandľový, sezamový, hroznový, slnecnicový…) na cca 6 týždňov.

Tadá, čisto prírodné kvapky do nosa bez návykových látok sú na svete. Stačí, ak si ich rozrobíte do 10ml fľaštičky, pretože ich účinok pocítite okamžite a zrejme ich nebudete potrebovať viac ako 3 dni.

Použitie a účinky

Keďže v nich miešame vodnú a olejovú zložku bez použitia chemických stabilizátorov, držíme ich v chladničke a spotrebujeme do mesiaca. Jedná sa však skutočne o cenovo dostupné suroviny, a tak si ich môžete pripraviť vždy čerstvé.

Pred použitím pretrepeme, aplikujeme po 1 kvapke do každej nosnej dierky s hlavou v zákone, alebo použijeme sprejový aplikátor. Výborne sa osvedčujú najmä u detí, ktoré si nedokážu preplachovať nos slanou vodou. Ďalšou detskou alternatívou je namiešať si samotný olej a tým vytierať nosné dutiny. Väčšie deti to už zvládnu aj samé. Ja na to používam svoju Tymiánovú masť.

Kvapky pôsobia dezinfekčne, protizápalovo a regeneračne na sliznice nosa a hltanu, pomáhajú uvoľňovať hlieny a spriechodniť dýchacie cesty.

Načúvajme prírode a rastlinám, stanú sa našimi učiteľmi a vďačne nás obohatia svojou múdrosťou;)

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X