HENNA je len jedna – fakty, skúsenosti a fotorecept

Back to Blog

HENNA je len jedna – fakty, skúsenosti a fotorecept

Možno ste sa už stretli s slovíčkom henna, možno ste si ňou farbili vlasy, alebo ste si nechali dočasne potetovať svoje telo posvätnými indickými symbolmi a mandalami. Často krát sa však stretávam s tým, že sa za slovom Henna skrývajú obchodníci aj ďalšie produkty, ktoré už vo svojej podstate s ňou veľa spoločného nemajú. Preto som sa rozhodla sa s Vami podeliť o fakty, moje osobné 5-ročné skúsenosti s používaním henny a na záver pridávam aj fotorecept s postupom farbenia vlasov tak, ako to robievam už roky. Nakoniec snáď spoločne zistíme, že nie je henna ako henna.


ČO JE TO HENNA?

História a botanika

Henna (arab.) označuje rastlinu Lawsonia Inermis, ktorá sa považuje najmä v Indii a arabských krajinách za posvätný poloker. Mehndi (hindi) je zasa indické synonymum pre túto rastlinu, ktoré sa používa na označenie hotových zmesí na dočasné tetovanie pokožky.
Lawsonia pochádza zo severnej Afriky, západnej a južnej Ázie a severnej Austrálie, kde sa rozšírila v polosuchých zónach a v tropických oblastiach. Najväčšie množstvo farbív totiž produkuje pri teplotách medzi 35 a 45 ° C.  V našich zemepisných šírkach by neprežila. Ťažko znáša teploty pod 11°C a pri poklese pod 5°C, hynie. Farbivo je sústredené predovšetkým v listoch najviac potom v stopkách.
Henna je komerčne pestovaná v západnej Indii, Pakistane, Maroku, Jemene, Iráne, Afganistane, Somálsku, Sudáne a Líbyi.

Účinky a použitie henny

Regeneruje vlasovú pokožku, spevňuje korienky a obaľuje vlasy až po končeky. Pomáha pri problémoch s lupinami a je veľmi vhodná aj pri alergiách kože, mykózach či ekzémoch. Je prirodzene antibakteriálna a antiseptická. Už v starovekom Egypte slúžila na farbenie parochní a na mumifikačné účely, používala sa tiež ako afrodiziakum, či protijed.

Aktívne látky v henne

Prirodzene vyskytujúce aktívne lákty v  Lawsonii sú esenciálne oleje, 1,4-naftochinón, triesloviny, galónová kyselina, flavonoidy, lipidy, cukry,  manitol, xantóny, kumaríny , 2-3% živice, 5-10% triesloviny a až 2% Lawsonia.

AKO HENNA FUNGUJE?

Ako funguje farbivo v henne?

Farba, ktorú s pomocou henny získate, vždy závisí na vašej prirodzenej farbe vlasov. Čím tmavšie sú vaše vlasy, tým tmavšie henna chytá a obrátene. Vzhľadom na to, že molekula červeno-oranžového farbivá je viazaná na keratín, ktorý obklopuje pigmentové jadro vlasov, výsledná farba sa líši ako u každého vlasu a tak u každého človeka.  Henna nevytvorí na vašich vlasoch farebnú “prilbu”, ale prirodzene sa spojí s vašou vlastnou farbou vlasov.. tam, kde ich máte svetlejšie, bude henna svetlejšia. Vlasy zafarbené hennou vyzerajú často ako by presne také vyrástli.  Pigment je aktivovaný vodou a kyselinou citrónovou. Preto je ideálne hennu miešať s citrónovou šťavou, ale aj ibištekom.

Čo ak mám vlasy nafarbené chemickou farbou?

Hennovou farbu môžete úplne bezpečne aplikovať aj na farbené, odfarbené a melírované vlasy, ale používajte iba čistú práškovú zmes henny a bylín bez pridaných chemických stabilizátorov, farbív a konzevantov. Každopádne, aby henna správne fungovala a mala sa na čo chytiť, odporúčame ju nanášať aspoň 6 týždňov po poslednom chemickom farbení. Tiež je dobré sa pred kúpou henny poradiť, pretože henna chytá na každý vlas osobitne a reaguje na aktuálnu farbu vlasu tak, ako by ste dané farby zmiešali štetcom, priamo sa s ňou spojí, neprefarbí ju.

Existuje hnedá alebo čierna henna? 

NIE. Henna je len jedna:) Každopádne, je to kráľovná medzi rastlinami v užitočnosti pre krásne pevné vlasy, a preto si niektoré z jej sestier prepožičali jej meno.
Z prírodných bylinných farbiacich práškov môže hnedá alebo čierna henna obsahovať prášok z fazuľovitého kríka,  Indigovníka (Indigofera tinctoria) a jeho čierno-modré farbivo indigo. Čisté a kvalitné INDIGO neobsahuje žiadne chemické látky, metalické soli, ani iné pridané látky. Často dokáže úplne nahradiť tmavo hnedú, až čiernu chemickú farbu, ktorá takmer vždy obsahuje chemikáliu PPD (silný alergén). Indigo farbí vlasy od svetlo sivomodrej (na úplne bielych vlasoch), cez zelenú (na blond vlasoch), hnedú (z ryšavých, červených a stredne hnedých vlasoch), až po čiernu (z tmavo hnedých, prípadne gaštanových a tmavo červených vlasov).

A čo henna pre blondínky?

Nazýva sa tiež Henna bezfarebná, alebo natural. Je to však v skutočnosti rastlina Cassia Obovata, ktorá  má tiež veľmi výživné účinky na pokožku hlavy, posilnenie korienkov až po končeky. CASSIA farbí veľmi svetlé blond a šedivé vlasy do jemne zlatistej farby.
Zábal, čiže vlasová, nefarbiaca kôra, použiteľná aj pre blondínky, bez akéhokoľvek farbiaceho účinku (ak nie ste platinová blond, alebo zo 100% šedivá). Zmiešajte Cassiu s teplou vodou, a nechajte hodinku odstáť. V tomto prípade môžete pridať olej, napríklad avokádový a ricínový, pretože chcete primárne výživu, ako pre vlasy, tak pre pokožku. Naneste na umyté a ľahko vlhké vlasy, zabaľte do fólie a uteráka a nechajte pôsobiť cca 30 minút a umyte vlasy.

Prekryje mi henna šediny?

Áno, kvalitnou hennou a správnym postupom to dokážete aj sama doma.) Ak je Vaša prirodzená farba blond, môže Vám postačiť aj cassia, ako sme písali vyššie. Keď máte rada červené a ryšavé odtiene, šedivé vlasy jednoducho prekryjete čistou Hennou červenou.

Ak chcete vaše biele pramene presvedčiť na hnedú, či čiernu, pri prvom farbení bude zrejme nevyhnutné prejsť dvojfázovým procesom farbenia. Najprv Vaše odrasty zafixujete hennou – práve červená henna totiž dokáže natrvalo viazať do vlasov pigmenty. Následne pri druhom farbení použijete požadovanú zmes henny s indigom, ktorou docielite žiadaný tmavý tón. Druhé farbenie môžete realizovať hneď po vypláchnutí henny z vlasov. Na fixáciu indiga sa zvykne používať soľ.

Ako správne namiešať želaný odtieň?

Namiešať tú správnu farbu vyžaduje trochu alchýmie, veľa skúšania a možno aj odvahy. Ak však milujete farby jesennej prírody, každý odtieň henny Vás môže príjemne prekvapiť. Tu pridávam pre inšpiráciu 2 palety – jedna naznačuje sfarbenie kombinácie henny a indiga a druhá henny a cassie. Zároveň však vždy platí, že veľmi záleží na aktuálnom sfarbení vlasov, ktoré ideme hennovať.
Okrem týchto základných bylín sa tradične do henny pridávajú i ďalšie ayurvédske byliny a vy tiež môžete popustiť uzdu fantázii a experimentovať s rôznymi našimi bylinkami, či rozomletými sušenými plodmi. Henna Vašej pokožke ani vlasom nemôže ublížiť. Jediné, na čo si treba dať pozor, sú asi neželané odtiene zelenej, ktoré môže spôsobiť indigo (modrá) pri styku s blond (aj odfarbenými) vlasmi. Ak však ovládate základnú techniku miešania vodových farieb, budete vedieť veľmi dobre odhadnúť výsledný odtieň.
Vlasy čerstvo nafarbené hennou ešte niekoľko dní pracujú, farba sa ustáli cca po 3 dňoch (väčšinou jemne stmavne) a cca po 5 týždňoch stratí vymývaním svoje vysoké tóny. Keďže výsledná farba obsahuje aj tóny Vašich vlasov, nebude odrastanie až tak výrazné, ako pri chemickej farbe.

Ak by ste sa do štúdia tohoto vesmíru hennovania chceli ponoriť hlbšie, odporúčam tieto úžasne spracované voľne stiahnuteľné pdf knihy v angličtine:
Henna for hair [ENG]
 

Pozor na chemické prímesy v henne!

Henna hnedá a čierna môžu teda byť zmesi rôznych druhov bylín, ale môžu obsahovať aj chemické farbivá, tak si veľmi pozorne preštudujte obsah vášho balíčka a jeho pôvod. Mnoho komerčných henna prípravkov obsahuje prísadu natriumpikramat – fixačné činidlo syntetického pôvodu, ktoré urýchľuje aplikáciu farby. Dávajte si pozor tiež na:

  • PPD, ktorý je karcinogénny a môže spôsobiť závažné alergické reakcie a pôsobiť na nervovú sústavu
  • Amoniak, ktorý môže spôsobiť popáleniny a škodí pľúcam
  • Parabény, ktoré negatívne ovplyvňujú endokrinný systém a môžu byť karcinogénne
  • Resorcinol, ktorý tiež ovplyvňuje endokrinný systém a môže spôsobiť podráždenie pokožky

TIP: Ak sa rozhodnete hennu používať, vyskúšajte si ju najskôr na vlasoch zozbieraných z kefy, aby ste zistili, ako vami vybraný odtieň vyzerá na vašich vlasoch. Až potom ju aplikujte na celú hlavu.

FOTORECEPT:
Henna červená – tak, ako ju pripravujem ja

INGREDIENCIE:

100g henna červená (Lawsonia Inermis)

30g bylinný prášok na podporu červených odtieňov (lapacho, arónia, ibištek)

3PL výživných rastlinných olejov (Ľubovníkový, rakytníkový, ružový, konopný olej)

30kv organických esenciálnych olejov Voniava

Pomôcky:
* drevená varecha (henna by nemala prísť do styku s kovom)
* sáčok na hlavu
* gumené rukavice
* zavárací pohár <400ml

mde
  1. PRÁŠKOVÁ FÁZA
    Navážime si suroviny. Pre moje dlhé vlasy do pol chrbta mi v prípade kvalitnej čerstvej henny na farbenie a výživu stačí cca 100g. Do nej prisypávam cca 30g bylinných práškov, ktoré si miešam podľa toho, aký odtieň chcem dosiahnuť. V tejto zmesi som použila na červeno farbiace byliny a plody, ktoré som pomlela úplne na prášok a zaliala 250ml teplou vodou.
    Lapacho prirodzene obsahuje chinín, látku, ktorá dokáže stimulovať rast vlasov. Prípravky s chinínom napomáhajú zníženiu straty vlasov tým, že stimulujú krvný obeh v pokožke hlavy, čím podporujú obnovu pevnosti a hustoty vlasov. Tento účinok zabezpečí zníženú lámavosť vlasov a ich nový rast, čo vedie k silnejšej, zdravšej a krajšej hrive.
    Ibištek sa pridáva do zmesi s hennou pre dosiahnutie červeného až tmavo čerešňového odtieňa. Keďže odvar z ibišteka je jemne kyslastý, pridaním do henny jej pomáha rýchlejšie uvoľniť farbiace zložky.  Tento prášok dodáva vlasom objem, lesk a pomáha i pri chorobách vlasovej pokožky.
    Arónia  pridáva do henny svoju vínovú farbu, ale tiež množstvo vitamínu C pre budovanie kalogénu, ktorý je rozhodujúci pre rast vlasov. Vitamín C taktiež asistuje pri absorbcii prvkov, ktoré blokujú ich rast. Arónia tak tiež má pozitívny vplyv na vypadávanie vlasov a výživu vlasových folikulov. Obsahuje množstvo vitamínov, organických kyselín a karotenoidov.

    *TEPLOTA ZÁLIEVKY* Vyššia teplota (60-90°C) vytiahne z henny intenzívnejšie červené odtiene, ale jej regeneračná a výživné účinky sú nízke. Nižšia teplota (40-50°C) otvorí najmä hnedo-červené a tmavšie tóny a zachová výživné účinky. Ak je v zmesi indigo, teplota by nemala byť vyššia ako 50°C, pretože by mohla tmavé pigmenty zničiť. Ak chcete využiť naplno regeneračné účinky rastlinných práškov bez práce s pigmentami, zalejte si cassiu, či ayurvédske bylinky 20-30°C teplou vodou.

     

  2. VODNÁ FÁZA: Prášok čistej henny presypem do väčšieho zaváracieho pohára a zalejem pripraveným teplým (40°C) nápojom z červených bylín. Ak nepoužijem byliny s vit. C, ako je ibištek, amla alebo arónia, pridám tiež citrusový džús, alebo šťavu z citróna. Práve kyslé prostredie totiž uvoľní pigmenty z henny do masky a tie sa môžu naviazať na keratín vo vlase. Na moje dlhé vlasy potrebujem získať cca 400 ml hmoty. Avšak, teraz použijem len cca 200-250ml vody, pretože potrebujem pripraviť konzistenciu tuhšej pasty. Prilievam po malých dávkach, tak, aby sa všetok prášok spojil s tekutinou a dal sa vymiešať.
  3. ODPOČÍVACIA PIGMENTOVÁ FÁZA: Pastu nechám odstáť na minimálne 3 hodiny v teplote medzi 30-40 stupňov. Vtedy sa farbivo z henny uvoľňuje najrýchlejšie, pričom zachovám jej výživné vlastnosti a pasta je pripravená na použitie už za 3 hodiny. V zimných mesiacoch si pomôžem radiátorom, v lete ju môžem nechať v teplom kúpeli. Hennu môžem nechať stáť max. 6 hodín. Ak by som na ňu zabudla a nemala čas dokončiť tento proces, môžem ju odložiť do mrazničky, kde môže byť v bezpečí a plnej sile uložená na max 4 mesiace. Čo s hennou urobí teplota vody a čas skvele vysvetľuje toto pdf v angličtine.

    *TEPLOTA vs. ČAS* Vysoká teplota vytiahne pigmenty z henny hneď a s hennovaním by ste mali začať hneď, ako to bude možné, najneskôr do pol hodiny. Po 3 hodinách v henne zaliatej 90°C vodou už veľa pigmentu nezostane.
  4. OLEJOVÁ FÁZA: Nasleduje fáza miešania hennovej pasty s olejmi. Tie si opäť môžeme zvoliť z dvoch dôvodov – farbiacich a vyživovacích. Ja som si vybrala 2 rastlinné oleje, v ktorých sú macerované rastliny s červeným pigmentom, a to ľubovník (hypericín) a rakytník (karotén). K nim som pridala vzácny a veľmi výživný olej z ruže šípkovej a turčiansky konopný olej. Spolu som do svojej zmesi vliala asi 3 PL olejov. Každý olej má svoju hustotu, konzistenciu. A pridávame ju do hennovej pasty tak, aby sme vytvorili medovú konzistenciu. Ak by bolo oleja už dosť a pasta stále tuhá, dolejem trochu teplej vody. Vypracujem pastu takú, aby sa mi dobre nanášala na vlasy, ale aby nebola moc riedka, pretože by mohla veľmi rýchlo začať stekať. Na záver pridám zopár kvapiek čistých organických esenciálnych olejov Voniava. Na moje množstvo som použila po 10 kv. z levandule, čajovníka a cédra. Levanduľa upokojuje podráždenú pokožku, spolu s čajovníkom pôsobí antisepticky, ozdravuje vlasovú pokožku, vyháňa vlasových parazitov… Céder zmäkčuje pokožku a je tak dobrým sluhom pri boji s lupinami. Zároveň však olejmi môžeme prekryť zemitú, špecifickú vôňu henny, ktorá nemusí každému sadnúť.
  5. NANÁŠANIE: Pripravíme si rukavice a sáčok, ktorý použijeme na pokrytie hlavy. Najprv si natrieme časti tváre, okolo ktorých už začínajú rásť vlasy, pretože inak nám henna zafarbí aj pokožku. Tiež odporúčam výrazne nakrémovať uši aj miesto za ušami a temeno hlavy. Ideálna na tieto účely bude masť s bambuckým maslom a včelím voskom, ktorá neobsahuje vodnú zložku, nevsiakne tak rýchlo a vďaka včeliemu vosku zabráni vpíjaniu henny na miesta, kde ju nanesieme. Ja som použila svoju živicovú masť z myrhy, cédra, kopálu a santalu:)
    Najlepšie je si deň predtým vlasy umyť s jemným neolejovým šampónom a nepoužívať žiadne laky, balzamy, ani nič, čo by do vlasov vsiaklo a “zabralo miesto” hennovým pigmentom. Pred aplikáciou hennovej pasty si navlhčíme vlasy – chvíľu osprchujeme z každej strany teplou vodou a presušíme uterákom. Najlepšie sa mi pracuje s hennou v záklone nad vaňou. Neriskujem tak zašpinenie celej kúpeľne a po nanesení vaňu jednoducho osprchujem.
    Oblečiem si gumené rukavice a naberiem rukou pastu, ktorú začínam nanášať v sklonenej polohe nad vaňou ku končekom vlasov, zapracúvam ju ako pri použití šampónu jemným masírovaním. začínam vpredu, potom po bokoch, v zadu a končím na temene hlavy. Následne vlasy chytím tak, ako by som si chcela spraviť cop a stiahnem všetku prebytočnú hennu z hlavy cez celú dĺžku vlasov až po končeky.. Zbytok henny môžem tiež vmasírovať do dĺžky vlasov. Vytvorím si z nich na hlave drdol, ktorý ešte namažem poslednými zbytkami pasty. Takýto drdol zakryjem igelitovým sáčkom a prekryjem uterákom. Zbytky henny na pokožke stiahnem preč tampónom s masťou.
  6. ZRENIE: Farebné pigmenty sa do vlasov uvoľnia už po 1 hodine. Keďže chcem využiť aj regeneračné účinky henny, nechám si ju na hlave aspoň 3 hodiny. Následne si z vlasov vymyjem hennu bez použitia šampónu. Ak potrebujete viac hydratovať vlasy, použite kondicionér. Pre fixáciu farby je dôležité, aby ste vlasy aspoň 12 hodín, ideálne 2 dni neumývali šampónom. Farba sa bude ešte ďalšie dni až týždeň stabilizovať a tón výslednej farby býva väčšinou trochu tmavší, ako deň po zafarbení.

     

    Toto sú moje vlasy pred a po aplikácii henny podľa presne toho istého návodu, ktorý ste práve dočítali. Moje prirodzené vlasy sú také orieškovo-hnedé. Používam hennu už dlhodobo, no odkedy som žila pol roka v Indii, som sa tohto rituálu nezbavila a opakujem ho každé tri mesiace. Moja pokožka na hlave si to vyslovene začne pýtať. Vlasy sa mi začnú viac mastiť, pokožka rýchlejšie svrbieť. Ak by ste chceli takúto starostlivosť vyskúšať, môžete si čisté bylinné prášky priamo zakúpiť na mojom eshope:)
    Odmenou za túto čisto prírodnú starostlivosť sú však krásne, dlhé, pevné, hebké, lesklé vlasy:) Veď posúďte sami:) 

CHCETE AJ VY VYSKÚŠAŤ HENNU?

Vstúpte do môjho obchodíku a vyberte si. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte ma TU.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka:

X