ALCHEMILKA žltozelená (Alchemilla xanthochlora)

Back to Blog

ALCHEMILKA žltozelená (Alchemilla xanthochlora)

VÝSKYT

Alchemilke sa darí na mierne vlhkých či vlhkých pôdach dobre zásobených živinami, ako sú hnojené lúky, pasienky, vlhké lúky, okraje lesov, priekopy.

ČAS ZBERU

Kvitne a zbiera sa od mája do septembra.

ČO ZBIERAŤ

Zbierajú sa celé nadzemné časti – vňate. Husté súkvetia drobných žltozelených kvetov sa objavujú na konci jari a začiatkom leta a môžu sa zbierať spolu s listami. Suší sa v prirodzeným teplom, počas sušenia je dobré ju prevracať, aby sa nezaparila.

POUŽITIE

Alchemilka je ľudovo nazývaná aj „ženský plášť“, pretože jej listy pripomínajú záhyby poskladaného plášťa či sukničky. Je výborná pomocníčka pri ženských ťažkostiach, ako napr. nepravidelnom cykle, bolestivej menštruácii, výtoku, zápale vaječníkov, a tiež pre ženy v prechode. Posilňuje maternicu a napomáha pri počatí, či pôrode. Užíva sa vnútorne vo forme čajov a tinktúry, alebo vo forme mastičky pri výtoku či svrbení. Pri mokvajúcich ekzémoch, kožných vriedkoch alebo ranách ju možno pomliaždiť v čerstvom stave a prikladať, alebo urobiť čaj a postihnuté miesto omývať. Táto vynikajúca bylinka nemá nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom použití, možno ju užívať samostatne alebo v zmesiach (napr. s rebríčkom, kapsičkou pastierskou, hluchavkou bielou).


PRODUKTY s obsahom alchemilky

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X