To, že je kokosový olej zaraďovaný medzi superpotraviny vďaka jeho blahodárnym účinkom na organizmus a že obsahuje užitočné kyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky, je dnes už známe mnohým ľuďom a s obľubou ho používajú ako náhradu oleja v studenej aj teplej kuchyni, dokonca pomaly nachádza svoje vyslúžené miesto aj v starostlivosti o pokožku. Akú má však spojitosť kokosový olej a zdravé, biele zuby aj ďasná? To si rozoberieme v dnešnom veľkom článku o kokosovom oleji ako účinnému pomocníkovi v starostlivosti o zuby a ústnu dutinu.

Účinné látky v Panenskom Kokosovom Oleji

V prvom rade, treba si ujasniť, že sa bavíme o panenskom, za studena lisovanom kokosovom oleji z organického poľnohospodárstva. Ten si môžete zakúpiť aj v našom eshope momentálne za výpredajovú cenu 4,60€ za 500ml! Šetrné spracovanie a hospodárenie bez chémie zaručuje, že si kokosový olej zachováva množstvo cenných a zdraviu prospešných látok.

KYSELINY:
Kokosový olej prirodzene neobsahuje cholesterol, za to obsahuje vzácne nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MTC), ktoré majú špecifickú schopnosť narušiť membrány mikroorganizmov v tele, a naproti ostatným kyselinám urýchľujú metabolizmus a napomáhajú odburávať tuky. Zaujímavosťou je, že žiadna iná potravina na svete neobsahuje viac kyseliny laurovej, ako kokosový olej. Tá tvorí 50% obsahu zdravých MCT mastných kyselín. Spolu s kyselinou kaprinovou tvoria vysoko účinnú substanciu proti vírusom, baktériám, hubám a plesniam.

VITAMÍNY:
Extra panenské produkty sú tiež čiastkovým zdrojom antioxidantov a vitamínov. Hoci ich neobsahujú toľko, aby nejak výrazne ovplyvňovali organizmus, uvádzame tie, ktoré kokosový olej obsahuje a ktoré sú nevyhnutné pre celkové zdravie ústnej dutiny a zubov.
Vitamín A podporuje zdravú stavbu slizníc.
Vitamín C má význam pre kostné tkanivo, ďasná a celkový imunitný systém.
Vitamín E (0,20mg v 100g) je “kožný vitamín”, ktorý podporuje zdravie ďasien
Vitamín K (0,5μg v 100g) zaručuje zrážanlivosť krvi, podporuje zdravú stavbu kostí, zabraňuje tvorbe baktérií a kyselín spôsobujúcich zubný kaz
Niacín B2 (2.02mg v 100g): pôsobí v kostnej dreni a podporuje vstrebávanie živín rozpustných v tukoch (vitamíny A, D, E a K)

MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY:
Vápnik (10mg v 100g): má pozitívny účinok pri atrofii ďasien a čeľustných kostí, posilňuje pevnosť a odolnosť zubnej skloviny.
Horčík (90mg v 100g):  stvrdzuje zubnú sklovinu, ktorá lepšie odoláva vzniku zubného kazu. Je tak neodeliteľnou súčasťou tvorby kostného tkaniva.
Fosfor (187mg v 100g):  je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrán.
Draslík (750mg v 100g): zlepšuje minerálnu hustotu kostí. Tiež pracuje s horčíkom, aby zabránili prílišnej kyslosti krvi, čo môže spôsobovať odplavovanie vápnika z kostí a zubov.

Ako používať panenský kokosový olej na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu?

Možností a receptov na zubné pasty na internete nájdete mnoho, my sa skúsime poučiť z tých tradičných, po stáročia overených medicínskych postupov a našli sme jedno riešenie v indickej ayurvéde.

Kloktanie oleja (anglicky Oil pulling), je postup v doplnkovej a alternatívnej medicíne vychádzajúci z tradičnej indickej ayurvédskej praxe, ktorý zahŕňa prevaľovanie sezamového alebo kokosového oleja v ústach, ako základ ústnej hygieny a celkového zdravia. Ako je uvedené v ayurvédskom texte Charaka Samhita, kde sa táto metóda nazýva Kavala Graha alebo Gandusha, je potvrdené, že lieči asi 30 problémov od bolesti hlavy, migrény až po diabetes a astmu. Metóda kloktania oleja sa už dlhé stáročia používa ako tradičný ľudový liek na prevenciu zubných kazov, odstránenie zápachu z úst, zastavenie krvácania ďasien, suchosti hrdla, popraskaných pier a na celkové posilnenie zubov, ďasien a čeľuste.(zdroj)

Ako na to?

Existuje niekoľko metód a postupov:

  1. Gandushe sa ústna dutina úplne naplní kvapalinou a drží sa v ústach tak dlho, kým sliny stekajú kútikmi úst a zmiešajú sa s kvapalinou. Ďalšia možnosť je zadržiavať tekutinu, až kým sa nevylieva z nosovej dutiny a horká chuť odvaru je zriedená so slinami, čo trvá zvyčajne 10 minút.
  2. V Kavale Grahe sa primerané množstvo tekutiny (napr. 1 lyžica oleja) prevaľuje asi 3 minúty v ústach a potom sa vypľuje. Toto sa opakuje 3,5 až 7 krát.

Pod tekutinou sa však nemyslí len olej. Často sa strieda s teplou vodou alebo slaným roztokom, či kloktacím prípravkom obsahujúcim odvar z blahodárne pôsobiacich bylín ako napríklad sladké drievko, rímsky kmín, chioská masticha, čierne korenie, kôra figovníka, semená kardamonu, často krát sa strieda horká chuť so sladkou…
Veľmi dôležité je všetky tekutiny vypľuť a neprehĺtať. Kokosový olej aj horké byliny totiž sťahujú toxíny z ústnej dutiny, a ničia tak zárodky zubných kazov, zastavujú krvácanie ďasien a predchádzajú zápalom. (zdroj)

Čo na to hovoria experti?

Výskum, publikovaný vo vydaní nigérijského časopisu o medicíne v marci/apríli 2015, sa zameral na 60 ľudí vo veku od 16 do 18 rokov, ktorí počas 30-dňového obdobia pridali k ústnej hygiene kloktanie z kokosového oleja. Infekcie a ochorenia ďasien boli hodnotené v dňoch 1, 7, 15 a 30. Po uplynutí siedmich dní olejovej kúry sa hladina infekcií a ochorení ďasien výrazne znížila a pokračovala v poklese celý mesiac.

Výskumníci z Kennur Dental College v Indii povedali: “Kokosový olej je ľahko dostupný jedlý olej. Je unikátny, pretože obsahuje prevažne mastné kyseliny so stredným reťazcom, z ktorých 45-50% je kyselina laurová. Kyselina laurová preukázala protizápalové a antimikrobiálne účinky.”

Deepa Apte, ayurvedický lekár a riaditeľ kúpeľov Ayurveda Pura v Londýne, hovorí, že “Gandusha doslova znamená vytiahnuť toxíny zo žalúdka a vypľuť ich.”

Americká zubná lekárka Jessica T Emeryová, zakladateľka spoločnosti Sugar Fix Dental Loft v Chicagu – oddaná tejto olejovej technike – napísala na´svojom blogu: “Väčšina mikroorganizmov v ústach pozostáva z jednej bunky. Bunky sú pokryté tukovou membránou, ktorou je koža bunky. Keď tieto bunky prídu do styku s olejom – tukom – prirodzene sa priľnú k sebe.”

Vedúci britský zubár Dr James Goolnik, zakladateľ spoločnosti Bow Lane Dental v strednom Londýne a nedávno vyhlásený za najvplyvnejšiu osobou v zubnom lekárstve v Spojenom kráľovstve, tvrdí, že “kloktanie oleja pravdepodobne zníži bakteriálnu záťaž v ústach”. (zdroj)

Domáca kokosová zubná pasta? Pozor na zloženie!

Na internete sa objavujú občas recepty na domácu zubnú pastu, ktoré obsahujú väčšinou kokosový olej, sódu bikarbónu a esenciálne oleje. Z osobnej skúsenosti nie len my, ale aj povolaní odborníci odporúčajú zaobchádzať so sódou veľmi opatrne. Pridaním do práčky môžete síce dosiahnuť bieliaci efekt, úplne inak však pôsobí na naše zuby.

“Ďakujem kolegom stomatológom za upozornenie toho, že v podstate za väčšinu metód ktoré bielia zuby (sóda bikarbóna, kypriaci prášok), veľmi rýchlo zaplatíme daň poškodenou sklovinou.” Dušan Plichta, Dobrodruh jedla, Lifestyle coach a zakladateľ konceptu Powerlogy – Inovatívnych produktov pre zdravie a výkon

Namiesto sódy bikarbóny preto odporúčame použiť himalájsku soľ – buď používať ako roztok, alebo zmiešať s kokosovým olejom. V porovnaní s klasickou kuchynskou soľou táto himalájska obsahuje 84 rôznych minerálnych látok a stopových prvkov, takže pôsobí vyživujúco, sťahujúco a protizápalovo na zuby aj ďasná. 26% vodný roztok z himalájskej soli údajne napomáha rozpúšťať zubný kameň a jednoznačne odstraňuje zápach úst a urýchľuje hojenie rán.
Zaujímavou súčasťou prírodnej bieliacej zubnej pasty môže byť i korenie – kurkuma, ktorá pravidelným používaním už po vyše týždni účinne odstraňuje žlté fľaky zo zubov.

Z esenciálnych olejov odporúčame:

  • Tea-tree, ktorý taktiež pôsobí sťahujúco a protizápalovo, zastavuje krvácanie ďasien a urýchľuje hojenie rán.
  • Eukalyptus je spolu s tea-tree jedna z najúčinnejších esencií pri všetkých dýchacích ťažkostiach počnúc dezinfekciou a osviežením ústnej dutiny.
  • Klinček má antiseptické vlastnosti a dá sa používať k lokálnemu znecitliveniu pri zápaloch v ústnej dutine, tiež blokuje rast mikroorganizmov a plesní.
  • Oregano nazývaný aj ako jedno z najsilnejších prírodných antibiotík, ktorý zbaví vaše telo plesní aj baktérií.
  • Mäta pôsobí antisepticky a pomáha tlmiť bolesť.

Kokosová voda po jedle?

Výborným pomocníkom pre udržanie zdravej ústnej dutiny je aj kokosová voda – je jemne zásaditá a pomáha tak regulovať kyslé prostredie, ktoré vzniká po konzumácii jedál, nielen v ústnej dutine, ale aj v celom tele. Jej jemne sladká chuť nedráždi zubnú sklovinu a používajú ju aj ľudia po zubných operáciách. Okrem toho dodá telu energiu a je zdrojom ďalších minerálov, elektrolytov a antioxidantov. Tiež pôsobí antibakteriálne a antivírusovo. Viac informácii o kokosovej vode nájdete tu.

“Ak by ste každý deň vypili 1 liter čerstvej vody z kokosu, prijali by ste približne polovičnú dennú dávku draslíka, mangánu, horčíka a vitamínu B2 a štvrtinu dávky železa, sodíka, selénu, B1, B6 a céčka. A to len v 190 kalóriach (kcal).” Martin Chudý, profesionálny futbalista a konzultant pre optimálne zdravie a výživu.

Na záver, pokiaľ rozumiete po anglicky, odporúčame si pre zhrnutie informácií pozrieť toto video:

Zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/kokosovy-olej-a-nasycene-mastne-kyseliny.htm
https://www.celostnimedicina.cz/pro-pevnost-nasich-kosti-a-zubu.htm
https://www.deltadentalins.com/oral_health/vitamins-and-minerals.html
http://www.magazinzdravi.cz/horcik-posiluje-zuby
https://www.mladykokos.cz/7-tipu-na-krasne-zdrave-zuby
https://www.dusanplichta.com/blog/7-najlepsich-vyuziti-kokosoveho-oleja/
http://www.livestrong.com/article/310233-vitamins-in-coconut-oil/
http://frida.fooddata.dk
http://www.dailymail.co.uk/health/article-3137807/Would-clean-teeth-coconut-oil-Study-finds-ancient-Indian-technique-really-DOES-benefit-mouth-health.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131773/
http://www.ayurindus.com/oil-pulling/
http://himalajskasol.webnode.sk/zlozenie/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.