Prírodný repelent môže nádherne voňať a fungovať zároveň

Back to Blog

Prírodný repelent môže nádherne voňať a fungovať zároveň

Nabehne Vám pri slove repelent husia koža a zatočí sa v hlave z predstavy toho zápachu, ktorý odháňa nie len hmyz ale aj ľudí okolo? Alebo radšej vydržíte zopár štípancov, ako by ste si mali aplikovať na Vašu pokožku chemický koktejl bežne dostupných prípravkov?

Rada by som Vás v tomto článku previedla prírodnými spôsobmi ochrany pokožky pred bodavým hmyzom a kliešťami, aby ste mohli na vlastnej koži zistiť, že funkčný repelent môže byť z čistých prírodných surovín a možno ho začnete používať ako Vašu obľúbenú voňavku:)

Viete, čo kupujete? Aké vedľajšie účinky majú syntetické repelenty?

Syntetické repelentné prípravky obsahujú látky DEET (dietyl-toluamid) alebo pikaridin (KBR 3023). Dlhodobé vystavenie organizmu týmto látkam, v kombinácii s inými bežne používanými chemikáliami, insekticídmi, pesticídmi, môže poškodiť pečeň, obličky, činnosť centrálneho nervového systému, spôsobiť nespavosť, zmeny nálady a ovplyvňovať kognitívne funkcie mozgu. Repelenty s obsahom DEET inhibujú aktivitu enzýmu acetylcholínesterázy (AChE). Je to enzým, ktorý sa nachádza v nervovom tkanive, svaloch, červených krvinkách a sa podieľa na ukončovaní prenosu signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami. Ak by tento enzým nefungoval, organizmus by bol v kŕči, došlo by k nervovo-svalovej paralýze, a k smrti udusením, pretože by boli v kŕči aj dýchacie svaly.

Prírodné látky s repelentným účinkom

Byliny v letných mesiacoch po svätojánskej noci dosahujú svoj vrchol. Slnko z nich vyťahuje tie najintenzívnejšie vône, čo nám dávajú pocítiť pri prechádzkach rozkvitnutou lúkou, či záhradou. Mnoho rastlín si vyvinulo repelentné látky, ktoré používajú ako ochranu pred ich prirodzenými predátormi, ktorí ich pojedajú, ale aj pred rôznym typom hmyzu, ale aj baktérií, plesní či húb.

Rozmarín, levanduľa, mäta, medovka, ale aj ligurček, palina, lastovičník, aksamietnica, rajčiny či aníz, kôpor a fenikel môžeme v záhrade vysiať medzi zeleninu na odpudenie škodcov, alebo vysadiť ako plot v miestach, kde sa zdržiavame najviac (terasa, ohnisko…) proti dotieravému lietajúcemu hmyzu. Vďaka parnej destilácii je možné túto vôňu bylín extrahovať vo forme esenciálneho oleja a ich správnou kombináciou namiešať čisto prírodný účinný repelent. Mnoho vedeckých štúdií sa zaoberá práve skúmaním a testovaním jednotlivých druhov esenciálnych olejov aj ich zmesí. Čítajte napríklad TU.

Ako si vyrobiť domáci repelent?

Do 50ml základu (základ môže tvoriť rastlinný olej alebo kvetová voda) pridáme 15 – 25 kvapiek esenciálnych olejov. Môžeme pridať jeden druh esenciálneho oleja, alebo ich kombináciu (ideálne 1-3 hlavné a 1-2 pomocné) podľa potreby aj toho, čo vám viac sedí/vonia. Pred použitím pretrepeme a pri aplikácii sa vyhneme kontaktu s očami.

Čo nevonia hmyzu

 • Kliešte – fenikel, muškátový orech, céder, patchouli, rozmarín, tea-tree
 • Komáre – citrónová tráva, mäta, bazalka, tymian, šalvia, levanduľa, škoricový olej
 • Včely, osi, sršne – eukalyptus, tymian, mäta, citrónová tráva
 • Pavúky – eukalyptus, ruža, levanduľa
 • Mravce – škorica, mäta, klinčeky
 • Vši – tea tree olej, rozmarín, eukalyptus, citrónová tráva
 • Muchy – mäta, bazalka, šalvia
 • Slimáky – palina, rozmarín
 • Vošky – nátržník husí, ruta, aníz, bazalka, fenikel, kôpor

Overené repelentné kombinácie aj pre tehotné a deti

 1. 200ml ALPA + 20ks klinčekov – nechať postáť aspoň 3 dni
 2. Silný vývar ROZMARÍN + KLINČEKY + FENIKEL 300ml + esencie z tea-tree, eukalyptu a levandule po 20kvapiek
 3. 50ml destilovanej alebo kvetovej vody z rozmarínu +10 kvapiek EO CITRÓNOVÁ TRÁVA + 10 kvapiek EO LEVANDUĽA + 10 kvapiek EO CÉDER
  Táto tretia kombinácia je vhodná aj pre tehotné ženy a deti od 3 rokov. U malých detí odporúčam každú novú aj prírodnú kozmetiku otestovať, pri ešte menších detičkách radšej aplikovať na oblečenie, kočík, povlečenie, alebo priamo do práčky, prípadne zvýšiť riedenie EO na polovicu.
 4. Mrkvový olej zmiešaný s nimbovým olejom samotné poslúžia na ochranu jemnej a citlivej pokožky od komárov aj kliešťov pre tie najmenšie detičky do 3 rokov, ktoré by sa mali vyhnúť používaniu esenciálnych olejov.
 5. skvelou náhradou esenciálnych olejov pre jemnú detskú pokožku je používanie hydrolátov. Zmiešajte Rozmarínový hydrolát s levanduľovým a naneste rozprašovačom na oblečenie aj pokožku. Túto zmes môžete použiť aj na upokojenie pokožky po slnení, či uštipnutí.

Tip z Austrálie: Z krajiny plnej pavúkov a kliešťov prichádza tip na posilnenie odpudivého účinku pred týmto hmyzom vnútorným užívaním vitamínov skupiny B.

Ako sa zbaviť dotieravého hmyzu v spálni alebo v stane?

Aromaterapia odporúča rozptýlenie repelentných esenciálnych olejov do priestoru pred spaním, pri ktorom treba nechať otvorené okná. Zvoliť môžete rôzne už z odporúčaných esenciálnych olejov, alebo ich aj zmiešať. Ako rozptýliť esenciálne oleje do vzduchu píšem TU.

Ďalšou možnosťou je použit sušené bylinné zväzky alebo drievka a dotieravý hmyz vydymiť. V tomto prípade sa mi osvedčila šalvia biela, alebo palo santo. Tiež však bude fungovať zapálenie vetvičky levandule, paliny alebo vratiča.

Prečo nepoužívam chemické repelenty?

Koža je náš najväčší orgán, ktorý nám veľmi rýchlo dá vedieť, ak nie je niečo vnútri v tele v poriadku. Je to prvá kontrola, ktorá “zabliká na červeno” na miestach priamo spojených s vnútornými orgánmi v tele, ktoré sú vychýlene z rovnováhy. Ak dokážeme na takéto upozornenia včas reagovať, môžeme sa veľmi jednoducho vďaka bylinným pomocníkom vyhnúť ťažším, chronickým aj civilizačným ochoreniam. Preto je veľmi dôležité sa o pokožku primerane starať aj ju chrániť.

Keď Vás šteklia slnečné lúče…

Ako sa zdravo a bezpečne slniť?

V letných dňoch sa nám okrem repelentov zíde chrániť a vyživovať pokožku aj kvôli prítomnosti horúcich slnečných lúčov. Prírodná starostlivosť o zdravie je v prvom rade o celistvom prístupe k životu aj svojmu telu, a preto je z môjho pohľadu veľkým nepochopením prírody, ak človek hľadá prírodný prostriedok na opaľovanie, tj. vystavovanie sa slnečnému žiareniu za účelom získania tmavej pokožky, čo nie je zdravé ani prirodzené a vedie k starnutiu pokožky a kožným problémom. Preto sa v článku Keď Vás šteklia slnečné lúče venujem popísaniu rozdielu medzi opaľovaním a slnením a tiež sa delím o tipy, ako sa zdravo slniť použitím čisto prírodných prostriedkov.

Čo s podráždenou kožou po uštipnutí hmyzom?

Tu tiež môže pomôcť aromaterapia a esenciálne oleje, ktoré môžeme aplikovať lokálne priamo na miestach vpichu a v tomto prípade výnimočne aj bez riedenia. Esenciálny olej z organickej Levandule a Čajovníka sú moji rokmi overení pomocníci. Pri malých detičkách by som v každom prípade tieto oleje najprv rozriedila v rastlinnom oleji, alebo použila vyššie spomínané hydroláty. Výborne utíši a dezinfikuje podráždenie aj Copaiba balzam, Živicová masť alebo Dračia krv, ktorá by pri sprevádzaní neposedných objaviteľov nemala chýbať vo Vašom vrecku:)

Po uštipnutí osou či sršňom zas oveľa lepšie pomáha ocot, či cibuľa. Prvou pomocou môže byť aj potretie miesta vpichu vlhkou zemou.

Ako si pomôcť pri poštipnutí prírode?

V prípade, že sme na lúke alebo záhrade a nemáme nič z toho po ruke, môže tiež pomôcť obklad zo skorocelu, lopúcha, ale aj hlúbovín, ako sú kapusta a šalát. Listy týchto rastlín treba jemne nahrýzť, aby vypustili hojivé šťavy, ktoré budú zároveň pôsobiť aj ukľudňujúco.

Ak si chcete vyrobiť repelent pod mojím vedením, sledujte udalosti na facebooku a navštívte niektorý z mojich free workshopov a prednášok na prírodných festivaloch a trhoch cez leto, alebo sa zúčastnite intenzívneho praktického kurzu v nádhernom prostredí Zaježovej:)

Teším sa na osobné stretnutia aj na Vaše spätné väzby!

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X