Tip na jarný šalát z jedlých rastlín

Back to Blog

Tip na jarný šalát z jedlých rastlín

Jarné slnko vyťahuje zo zeme život a všetko navôkol sa začína od radosti zelenať:) Rastliny oddýchnuté po zime začínajú zo všetkých síl pumpovať cez seba vodu a rozlievať energiu do všetkých častí tela. Niektoré z rastlín práve v tejto dobe obsahujú svoj najvyšší liečivý potenciál.

Pripravili sme pre Vás tip na zber jedlých bylín, ktoré môžete nájsť už koncom marca, ale aj počas apríla na našich lúkach a lesoch. Sú skvelé na prípravu jarného zdravého šalátu v čase, keď ešte v záhrade toho veľa nie je.

Suroviny

Postup

Všetky suroviny prepláchneme pod tečúcou vodou, natrháme alebo nasekáme, polejeme olivovým olejom, jablčným octom, trochu osolíme a okoreníme, môžeme pridať aj semienka slnečnice, chia, konopné, sezamové alebo rovno tahini olej. Skvele sa k tomu hodia aj naklíčené mungo fazuľky, ale aj mladé lístky žeruchy a redkvičky. Môžete pridať napríklad aj opraženú hlivu. Mňam:)

Na čo si dávať pozor

Púpavové listy sú ako divoká rukola. Zbierajte tie najmenšie, keď vyrastú, sú viac horké, nechajte ich chvíľu postáť v studenej vode. Ak vykopete nejaké aj s koreňmi v záhrade, očistite korene a naložte si ich do alkoholu. Tinktúra z púpavových koreňov je skvelá na detoxikáciu organizmu od ťažkých kovov a výborne čistí krv.

Aj žihľavové listy sa dajú jesť surové, ak ich viete správne spracovať. Prečítajte si v našom článku o žihľave tu. Ak sa aj tak obávate, namiesto šalátu ich hoďte spolu s jablkami a zázvorom do smoothie, alebo listy zalejte vodou na čaj.

Pozor na zámenu zlatovky, nesprávne zamieňanej za jedovatý zlatý dážď! Jedná sa o odlišné rastliny. Jedovatý zlatý dážď je v skutočnosti štedrec ovisnutý a vyzerá ako žltý agátový kvet.

Jedovatý Zlatý dážď (štedrec ovisnutý)

Takýto šalátik je nabitý výživnými minerálmi a vitamínmi a zároveň podporuje očistu tela od ťažkej zimnej stravy. Dodáva energiu a podporuje imunitu v období, kedy nás slnko už už vyzlieka do trička, ale chladný vietor stále uzemní aspoň do svetríka.)

Ako a kde zbierať bylinky?

Ak sa chcete dozvedieť, na čo sú spomínané bylinky dobré a ako ich ďalej použiť, čítajte náš článok O JARNEJ OČISTE tu.

Nezabudnite rastlinky zbierať v čistom prostredí mimo cesty a iného znečistenia vzduchu, vody či zeme. Zoberte so sebou aj tašku na odpadky a odvďačte sa prebúdzajúcej prírode za jej výživné dary pozbieraním pár fliaš a odpadkov po menej vnímavých návštevníkoch.

Krásne jarné dni Vám prajem, priatelia!

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X