KONOPA SIATA (Cannabis sativa)

Back to Blog

KONOPA SIATA (Cannabis sativa)

VZHĽAD

Konopa je jednoročná rastlina so vzpriamenou hranatou a tuhou vláknitou stonkou, vysokou 0,5–3,5 m. Podľa podmienok prostredia je stonka tenká až hrubá, v hornej časti chlpatá, podľa hustoty výsevu riedko až husto rozkonárená a podobne riedko až husto olistená. Listy sú dlhostopkaté, dlaňovité, lístky sú dlhé, kopijovité, pílovité alebo hrubopílovité, na konci špicaté, z vrchnej strany sú šedozelené, zo spodnej sú svetlejšie. Kvety konopy sú jednopohlavné, dvojdomé, zriedkavo jednodomé. Samčie kvety vyrastajú z pazúch listov a vrcholových kvetenstiev, samičie v redukovaných vrcholíkových kvetenstiev. Okvetné lístky samčích kvetov sú zelenkavé, samičie majú nápadne dlhé červené blizny, popisuje Ing. Štefan Tóth, PhD. (NPPC – VUA Michalovce) v Úrodě č. 4/2022.

Pomerne spoľahlivým rozlišovacím znakom medzi kultúrne pestovanou technickou konopou (vlákninovou formou) a porasty plodín zaburiňujúcou divou formou konopy je tzv. pílkovanie listov, resp. rozdielny pomer kratšej k dlhšej strane zúbkov. Pílkovanie listov vlákninovej formy konopy vystihuje pomer 1 : 1,5 – 2, pílkovanie listov divej formy je v pomere 1 : 3 – 4  (pomer kratšej k dlhšej strane zúbkov je výraznejší).

Listy konopy sa vyznačujú žliazkovitým bodkovaním, čo je tiež spájané s bohatým obsahom biologicky aktívnych látok. Existuje približne 60 terpénovitých kannabinoidov, ktoré sa izolovali len v konope, najzávažnejším z nich je delta-9-trans-tetrahydrocannabinol, tzv. THC. THC sa nachádza hlavne v trichómoch kvetných listeňov. Z hľadiska fyziologického významu táto látka pravdepodobne napomáha rozpoznávaniu konopy pre iné organizmy. Divé konope obsahuje iba 0,02 – 0,05 % THC, pri technickej konope je tento obsah menší ako 0,2 %, pričom sa vždy berie do úvahy obsah vo vzťahu k celej nadzemnej časti a v hociktorej fenofáze. Moderným šľachtením sa obsah THC v niektorých technických odrodách znížil na < 0,05 %. Naopak, čím je vláknitá odroda konopy kvalitnejšia, tým sa vyznačuje vyšším obsahom cannabidiolu, CBD je zrejme prekurzorom CBDA. Cannabidiolu je v technickej i divej konope viac.

Čítajte viac tu:
VEĽKÝ SPRIEVODCA KANABINOIDMI – CBD, THC, CBN a ďalšie, ako fungujú?

Divo rastúcou a burinovou formou konopy, ktorej v súčasnosti zvyšujúci sa výskyt je dávaný do súvislosti aj s otepľovaním, je konopa rumovisková Cannabis ruderalis Janisch s prirodzeným výskytom v niektorých oblastiach južného a východného Slovenska. Ide o monotypicko-polymorfný druh, resp. poddruh s nie práve jednoduchým botanickým zaradením. Označovaný je tiež ako Cannabissativa subsp. ruderalis či Cannabis sativa L. subsp. spontanea Serebr., prípadne aj ako Canabis sativa L. subsp. sativa var. spontanea – ktorý však už odborníci nepovažujú za druh totožný s u nás sa vyskytujúcou zdivenou formou kultúrnej konopy severského typu.

VÝSKYT

Konopa je rozšírená po celej Európe, Amerike a Ázii. Z konopnej stonky sa získava vlákno, z ktorého sa tká textil a tiež veľmi pevné námorné laná. Pestuje sa v Európe, Ázii a severnej Amerike.

ČAS ZBERU

Zbierame listy a kvety od júla do septembra pre spracovanie na odštavenie, či sušenie na čajovinu, alebo naloženie tinktúry. Neskôr možno zbierať semená na lisovanie oleja. Významná časť minerálov sa nachádza aj v koreni, ktorý zbierame v októbri alebo pred prvými mrazmi.

Výskyt rastliny

Začala sa vyskytovať už v 3. tisícročí p.n.l. a to hlavne v Ázii. Z nej bola zavlečená do Európy a následne do Ameriky.

Pestovanie rastliny

Konopa siata je jednoročná dvojdomá rastlina z čeľade konopovitých. Má dlaňovité chlpaté listy.
Dosahuje výšku 1 až 4m a to v závislosti od pestovaného poddruhu. Má silnú a vláknitú stonku.
Semená sú sivo biele až svetlo hnedé. Konopa má rada hlinitopiesočnaté až ílovité pôdy, ktoré sú humózne a hlboké. Neprospieva jej zamokrená a zasolená pôda. Nemá rada štrkovité a kamenisté pôdy. Zbiera sa 80-140  dní od sejby, ale je to aj v závislosti od teploty a vlahy. Zozbieraná by sa mala uchovávať v tme a v suchu. 

ČO ZBIERAŤ

Konopa siata pochádza zo strednej Azie a pestuje sa oddávna ako výborná textilná rastlina. Okrem vlákien konopa poskytuje plody (Fructus cannabis), ktoré sa občas používajú v lekárstve a sú aj obľúbenou potravou pre vtákov. Plody obsahujú 30 percent konopného oleja (oleum cannabis).
Na listoch a samičích kvetoch sa vylučuje zo žliazok živičnatá, veľmi páchnúca látka kanabín. Zvlášť hojne ju vylučuje odroda konopa indická (Cannabis sativa var. indica), ktorej vňať (Herba cannabis indicae) je v mnohých štátoch oficinálna.

POUŽITIE

Čítajte viac tu:
VEĽKÝ SPRIEVODCA KANABINOIDMI – CBD, THC, CBN a ďalšie, ako fungujú?


PRODUKTY s obsahom konope

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X