Zemežlč menšia (Centaurium erythraea)

Back to Blog

Zemežlč menšia (Centaurium erythraea)

Žlč zeme do každého žlčníka.

Z HISTÓRIE ZEMEŽLČE

Zemežlč patrí do rodu Erythraea a rodový názov tejto bylinky bol čerpaný z gréckeho slova “erythros” označujúceho ružovo-červenú farbu kvetov. Predtým bol rod Erythraea známy ako Chironia, odvodený od názvu Centaur Chiron, významnej osobnosti z gréckej mytológie, bájneho kentaura, ktorý bol dobre známy svojim talentom v bylinných liekoch a veril, že jeho ranu z otráveného šípu ponoreného do krvi hydry, vyliečila práve zemežlč.
Ďalšia možnosť vývoja názvu byliny poukazuje na zloženie slov centum = sto a aurum = zlato, vzhľadom k veľkej liečivosti byliny. Rimania ju nazývali Fel terrae = žlč zeme.
Zemežlč je aj prastarou magickou bylinou, jej dym vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o kúzla. Zároveň tiež jej prítomnosť naznačuje kvalitný zdroj podzemnej vody.

VÝSKYT ZEMEŽLČE

Pochádza z Európy a severnej Afriky. Rastie na suchých stanovištiach teplejších, kamenistých a trávnatých strániach, na rúbaniskách, na okraji borových lesov i na vresoviskách, od nížin po subalpínske pásmo. Napriek tomu, že ide o hojne rozšírenú rastlinu, v mnohých krajinách je chráneným druhom.

AKO SA ZBIERA ZEMEŽLČ

Zemežlč je jednoročná až dvojročná, 20 – 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a

lievikovitú červeno-ružovú korunu.

Zbiera sa dvakrát do roka, v júni až auguste mladá zelená kvitnúca vňať. Nožnicami striháme asi 5 cm nad zemou, aby prízemná ružica listov zostala neporušená a mohla druhý krát vykvitnúť. Z prvého zberu je vňať kvalitnejšia. Sušíme v tieni pri teplote do 40°C.

PESTOVANIE ZEMEŽLČE

Pri pestovaní zemežlče menšej sa treba snažiť dodržať podnebné i pôdne podmienky divo rastúcich druhov. Divo rastúca i pestovaná zemežlč vyžadujú teplé suchšie podnebie slnečných lúk južných a juhozápadných strání. Pôdu obľubuje humusovú, vápenatú, hlinitú až ílovitú, dostatočne vlhkú a prehriatu. Drobné semeno, pomiešané s detskou krupicou, sa vysieva

1. priamo na vyhovujúce lúky, na ktorých sa ďalej samovýsevom rozmnožuje.

2. priamym jesenným výsevom (sept. – okt.) n

a čistý, dobre pripravený a povalcovaný záhon. Výsev sa robí do plytkých, vopred zavlažených riadkov bez prekrytia tak, aby medzi riadkami mohol byť ako krycia rastlina vysiaty rumanček kamilkový. Na zimu sa odporúča porast zakryť slamou.

3. predpestovaním priesady v debničkách alebo v parenisku. Semeno má veľmi malú klíčivosť (asi 35 %). Pri častom polievaní klíči pri izbovej teplote o 4 až 5 dní, zásadne na svetle. Na urýchlenie klíčenia sa semená máčajú 3 dni vo vode. Potom sa klíčence prepichujú do pareniska na vzdialenosť 4×4 cm. Mladé rastlinky s prízemnou ružicou listov sa potom ponechávajú v parenisku do augusta a na jeseň sa vysadia na plantáž do sponu 20×20 cm po 3 rastlinkách. Pôda musí byť obohatená humusom so sústavným čistením od buriny. Pôda sa okopávaním prevzdušňuje a od začiatku sa udržuje mierne vlhká.

ČO OBSAHUJE ZEMEŽLČ

Rastlina obsahuje všetky typické bylinné zložky a obsahové látky. Ide napríklad o silice, triesloviny, glykozidy, horčíny, flavonoidy a rôzne druhy kyselín. Vďaka zaujímavej kombinácie týchto látok a ich koncentrácii má bylina typickú horkú chuť, čo sa prejaví najmä v čaji

Flavonoidy: Protizápalové, protivírusové a antioxidačné účinky, ktoré pomáhajú rastline aj človeku po užití sa adaptovať na nečakané životné podmienky.

Horčínové glykozidy dávajú rastline jej typickú horkastú chuť, zvyšujú tvorbu žalúdočných a žlčníkových štiav a majú aj všeobecne povzbudzujúci účinok do jedla. Pôsobia tiež na správne fungovanie srdca.

Kyselina nikotínová: V Zemežlči možno nájsť viacero druhov kyselín, kyselina nikotínová alebo vitamín B3 a ide o látku nenahraditeľnú pri premene potravy na energiu. Má zmysel aj pri podpore činnosti srdca, svalov a nervovej sústavy.

Erytricín je špecifický rastlinný alkaloid, ktorý má priaznivý účinok na tráviacu sústavu, aj proti črevným parazitom, hlístom. Pomáha tiež správnemu fungovaniu žalúdka a pri metabolických ochoreniach. Vďaka nemu má zemežlč podobné účink ako koreň zákonom chráneného horca žltého.

Triesloviny – taníny, pôsobia antioxidačne, antibakteriálne a posilňujú imunitný systém tela.

ÚČINKY A POUŽITIE ZEMEŽLČE

Močové cesty
podporuje vylučovanie moču najmä pri dlhodobejšom užívaní a vďaka flavonoidom pôsobí protizápalovo.

Žlčník a žlčovody
Zvyšuje tvorbu žlčových štiav, zabraňuje tvorbe žlčových kameňov a odporúča sa piť vo forme čaju aj pri rôznych ochoreniach týkajúcich sa žlčníka a žlčových ciest.

Podpora trávenia a vylučovania
Zlepšuje trávenie a to vďaka obsahu horčínov, upravuje stolicu a pôsobí priaznivo proti zápche. Okrem toho pomáha na prečistenie čriev od rôznych črevných parazitov narušujúcich mikroflóru a upokojuje žalúdok. Zvyšuje chuť do jedla.

Detoxikácia organizmu
Zemežlč zvyšuje obranyschopnosť organizmu, zmierňuje pálenie záhy,  detoxikuje organizmus, najmä tráviaci systém. Rastlina pomáha aj na lepšie zrážanie krvi a pri hemoroidoch. Má tiež vonkajšie využitie, využíva sa na čistenie pleti, vyrážky, akné. Zlepšenie stavu pleti býva výsledkom prečistenia tráviacich orgánov.

Znižovanie horúčky
Bylina je považovaná za diaphoretickú, čo znamená, že pomáha stimulovať potenie. To je užitočné pri ochladzovaní tela, pri znižovaní horúčky a vylučovaní toxínov z tela cez pokožku. Táto schopnosť robí zemežlč užitočnou pri liečbe horúčkovitých chorôb a vysvetľuje, prečo bola rastlina kedysi používaná na liečbu malárie.

VLASTNOSTI

Anthelmintikum, Amarum, Digestívum, Cholagogum, Tonikum, Stomachikum, Choleretikum

AKO DÁVKOVAŤ ZEMEŽLČ

  • Zápar z vňate na trávenie: 1PL nasekanej drogy zalejeme 400ml vriacej vody. Necháme vyluhovať 15 min. Precedený zápar užijeme na 3x pred jedlom.
  • Rozjasňovanie plavých vlasov: 50 g kvetnej drogy variť 5 min. v 1 litri vody a týmto odvarom opláchnuť umyté a usušené vlasy
  • Tinktúra na trávenie: čerstvú kvitnúcu vňať nastriháme na 1cm kúsky a zalejeme alkohoholom v objeme 1:2. Odložíme na tmavé a chladné miesto na 6 týždňov, občas pretrepeme. Dávkovanie upravíme podľa konkrétnej diagnózy so skúseným fytoterapeutom.

POUŽITIE V AYURVÉDE

  • Poranenia kože: Použite čerstvú šťavu alebo pomliaždenú vňať zo zemežlče na rany a vredy. Podporuje liečenie.
  • Rozmazané videnie: Vonkajšia aplikácia zemežlčovej šťavy do očí vyjasňuje videnie.
  • Starecké škvrny: Zalejte 1 polievkovú lyžičku zemežlč polovicou šálky vriacej vody a lúhujte 10-15 minút. Nechajte vychladnúť a naraz vypite. Čistí pokožku a odstraňuje starecké škvrny.
  • Hlava Vši: Pridajte 2 lyžičky zemežlče na jednu šálku vriacej vody. Lúhujte pol hodinu. Po vychladnutí na príjemnú teplotu a naneste na pokožku hlavy na 1-2 hodiny a opláchnite.

UPOZORNENIE

Pri predávkovaní alebo dlhodobom nadmernom dávkovaní môže dôjsť k nevoľnosti, hnačkám a zvracaniu. Vzhľadom na vplyv rastliny na krvný tlak sa neodporúča jej užívanie ľuďom s príliš vysokým a neliečeným krvným tlakom. Užívanie zemežlče neodporúčame súčasne s liekmi určenými na zrážanie krvi.

VYROBTE SI DOMÁCU BECHEROVKU

4 g palina pravá
4 g medovka lekárska
4 g angelika
4 g mäta pieporná
2 g zemežlč
2 g puškvorec
5 cm škorica celá
1/2 KL klinčeky
1/2 KL rasca
2 l alkohol
200 g med

Navážené sušené byliny nasypeme do 4 litrového pohára. Zalejeme 2 litrami 40-50% alkoholu (lieh, vodka, ražňovica) a necháme macerovať 3 týždne v chlade a tme. Potom byliny precedíme cez husté sito (gázu) a pridáme med. Opäť odložíme do chladu a tmy na 3 týždne, alebo zakopeme do zeme. Dávkujeme preventívne pri opakujúcich sa ťažkostiach 10kv denne, pri akútnych stavoch 20-30kvapiek každé 4 hodiny. Dávkovanie odporúčame upraviť podľa vašej diagnózy so skúseným bylinkárom/fytoterapeutom.

ZDROJ:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874113008519

http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2708639

https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=CEER5

https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=30045#null

http://davesgarden.com/guides/pf/go/56670/

http://www.hear.org/pier/species/centaurium_erythraea.htm

http://www.cabi.org/isc/datasheet/113088

http://www.floracatalana.net/centaurium-erythraea-raf-

https://www.drugs.com/npc/centaury.html

http://www.botanical.com/botanical/mgmh/c/centau46.html

http://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Centaurium+erythraea

http://www.ndhealthfacts.org/wiki/Centaurium_Erythraea

https://en.wikipedia.org/wiki/Centaurium_erythraea

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X