Včelia medicínka – vyrobte si tinktúru z propolisu

Back to Blog

Včelia medicínka – vyrobte si tinktúru z propolisu

Propolis je liečivá látka, používaná od čias egyptských faraónov. Rozpustením v silnom alkohole získame prírodný liek pôsobiaci proti parazitom, vírusom, baktériám aj mykózam. Propolis preukázateľne zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje jeho rekonvalescenciu, je preto výborným pomocníkom nie len v chrípkovom období. Pripravte sa dostatočne včas a vyrobte si tinktúru z propolisu aj včeliu medicínku z peľu, medu a propolisu.

Účinné látky v propolise

Propolis obsahuje približne 50 zložiek:

  • 50 % živice a rastlinné balzamy
  • 30 % vosky
  • 10 % esenciálne oleje
  • 5 % peľ
  • ďalej flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (najmä skupiny B) aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie).

Propolis z mierneho klimatického pásma ( čo je náš prípad) obsahuje asi 40 rozdielnych fenolových komponentov, z ktorých asi 90-95 % tvoria flavonoidy. Flavonoidy sú príčinou imunopotenciačných vlastností propolisu.

V propolise nájdeme tiež rôzne kyseliny: kyselinu škoricovú, kávovú, myristovú, benzoovú. Za spomenutie stojí tiež kyselina ferulová, ktorá je niekoľkonásobne lepší antioxidant ako vitamín E, čím dokáže veľmi dobre ochrániť našu pokožku pred slnečným žiarením.

Propolis včely používajú na ochranu svojho úľa pred baktériami, hubami a parazitmi. Často krát ním tiež zaceľujú drobné škáry v úli, alebo obalia votrelca, ktorého nevedia vytiahnuť po usmertení von.

Účinky propolisu

  • anestetické – tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov…
  • zápaly ďasien, afty, zuby
  • prírodné antibiotikum
  • podporuje imunitu
  • stimulačné – povzbudzuje imunologický systém organizmu
  • antitoxické – ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov a tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus
  • baktericídne, antivírové, antimykotické – ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
  • dematoplastické, antifilogistické – podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo

Recept na propolisovú tinktúru

S propolisom sa najčastejšie strinktúry. Tinktúra vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole a jeho následným scedením. Na dokonalé vylúhovanie propolisu je potrebný koncentrovaný alkohol (80% – 96%), preto nie sú v vhodné slabšie náhrady v ktorých sa propolis dokonale nerozpustí a tinktúra nie je dostatočne účinná.

Čo potrebujeme na výrobu propolisovej tinktúry?

  • 20 g suchého propolisu 
  • 2 dcl konzumného liehu (80 %)
  • filtračný papier
  • tmavá fľaštička na uskladnenie

Postup: Lieh zmiešajte s pripraveným nadrobno namrveným propolisom. Keď predtým propolis dáte na pár hodín do mrazničky, ľahšie ho roztlčiete na jemný prášok. Nechajte lúhovať po dobu 2-3 týždňov. Niekoľkokrát denne tento roztok dôkladne pretrepte. Fľaštičku umiestnite na tmavom mieste. Po uplynutí tejto doby roztok prefiltrujte do tmavej fľaštičky cez filtračný papier a hotovú tinktúru uskladnite na tmavom a chladnom mieste.

!!! Priemyselný alkohol, denaturovaný lieh (metylalkohol) a masážny lieh (izopropylalkohol) sú všetky veľmi jedovaté. K výrobe tinktúr ich nepoužívajte !!!

Dávkovanie a použitie propolisovej tinktúry

PROPOLIS A DÝCHACIE CESTY

Propolis výrazne pomáha pri problémoch dýchacích ciest, najmä pri chrípke, prechladnutí, zápaloch hrdla, bronchitíde, zápale pľúc, bolestiach uší (najmä zápal stredného ucha), pri bolestiach hlavy a migréne.
Profesor Stan Scheller, vedúci tímu štyroch lekárov na Inštitúte mikrobiológie lekárskej akadémie v Poľsku, zistil, že propolis je schopný stimulovať imunitný systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátok v tele, čím sa zvyšuje jeho fyzická odolnosť proti chorobám.

  • pri infekčných ochoreniach sprevádzaných horúčkou či zvýšenou teplotou sa odporúča užívať 15 kvapiek tinktúry z propolisu denne
  • ak vás trápi herpes, akné či kútiky alebo afty, naneste propolisovú tinktúru pomocou pipety priamo na postihnuté miesto trikrát denne
  • pri chrípke vypite 20 kvapiek propolisovej tinktúry zriedených 20 ml teplej vody, a to dva razy denne
  • pri angíne, bolestiach hrdla či nachladnutí: 1 kávovú lyžičku propolisu dáme do 1 dl vlažnej vody a často kloktáme. Po prvom glgu a kloktaní môžeme emulziu prehltnúť.
  • pri zápale horných dýchacích ciest a prieduškách: 3-krát denne 20 až 40 kvapiek propolisu na kocke cukru alebo s lyžičkou medu, s tekutinou alebo samostatne. Na zvýšenie účinnosti možno tinktúru inhalovať s horúcou vodou
  • pri pľúcnej TBC používame 3 krát denne 30 kvapiek tinktúry a 2 krát týždenne inhalujeme parou. Do 1l vody dáme 5 centl. tinktúry a zohrievame na bod varu.
  • Pri zápale stredného ucha: používa sa propolisová tinktúra, resp. vodný extrakt. Malý tampón vaty namočíme v propolisovej tinktúre a vložíme do boľavého ucha a prekryjeme suchým vatovým tampónom. Necháme pôsobiť asi 20 minút, dospelí až 1 hodinu, potom do ucha vložíme len suchý tampón. Bolesť ustúpi už o pár minút.
  • preventívne alebo v prípade oslabenej imunity sa odporúča užívať 30 až 40 kvapiek štyrikrát denne po dobu troch týždňov

PROPOLIS A TRÁVENIE

  • ak vás trápia nepríjemné žalúdočné vredy, užívajte propolisovú tinktúru v množstve 20 kvapiek v 100 ml mlieka, roztok vypite vždy na prázdny žalúdok
  • Proti parazitom: vypijeme 1 dl teplej vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku propolisovej tinktúry. Pijeme 2x denne na lačno.
  • v prípade zápalu pečene užívajte 20 kvapiek propolisovej tinktúry rozriedených v deci čaju alebo vlažnej vody dva razy denne, pričom rovnako postupujte aj pri zápale obličiek
  • Pri zápche: zriedime 50 kvapiek tinktúry v 1 dl vlažnej vody, užívame 2-krát denne nalačno.

PROPOLIS A POKOŽKA

Propolis je nápomocný pri liečení kožných chorôb – ekzémov, akné, zápalov, pomáha pri vypadávaní vlasov, zlepšuje kvalitu pleti, pomáha v boji proti plesniam, pri odreninách a popáleninách.

  • pri dlhotrvajúcich problémoch s akné, vyčistite pleť vatovými tampónmi namočenými v roztoku 4kv. tinktúry a 0,5 dcl vody, na ťažšie postihnuté miesta aplikujeme občasne čistú tinktúru priamo na vyrážky vatovou tyčinkou a následne pokožku natrieme nimbovým olejom
  • Voda po holení veľmi prospešná sa zhotoví tak, že do 1 dcl teplej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a s tou si natierame pleť. Táto účinná voda po holení zabraňuje rôznym nákazám pokožky, vyčisťuje a zjemňuje pleť. Podobne sa používa aj pri ženskej kozmetike.
  • ak máte problém s kurími okami, odporúča sa nakvapkavať tinktúru na vatu alebo tampón a priložiť priamo na kurie oko vždy pred spaním
  • pri plesňových ochoreniach chodidiel by ste mali postihnuté miesta natierať nezriedenou tinktúrou najmenej dva mesiace
  • na popraskané chodidlá a dlane: účinkuje priaznivo obklad s propolisovou tinktúrou alebo aj surový propolis zohriaty a prilepený na 24 hodín na postihnuté miesto. Potom treba obklad vymeniť, celkovo aspoň 3-krát.
  • staré rany a bolestivé preležaniny najskôr umyjeme repíkovým odvarom a potom natrieme tinktúrou.
  • Pri popáleninách 1. stupňa natierame postihnuté miesto tinktúrou, takže sa nevytvorí vodový pľuzgier. Popáleniny si umývajte roztokom z tinktúry niekoľkokrát denne podľa potreby

PROPOLIS A ZUBY A ĎASNÁ

ak vás trápia boľavé zuby či zápaly ďasien, použite propolisovú tinktúru zriedenú s vodou na kloktanie, alebo nakvapkajte čistú tinktúru na kúsok vaty a priložte na boľavý zub.

pri aftách v ústnej dutine: vytierame tampónom namočeným v propolisovej tinktúre alebo kloktáme propolisovou emulziou.

2-krát denne pomocou tampónu na paradentózou postihnuté miesta a zároveň sa robí masáž ďasna; v sezóne je vhodne žuť odviečkovance.

PROPOLIS A HORMONÁLNE PROBLÉMY

pri ťažkostiach spojených s obdobím prechodu je vhodné užívať počas celého roka 5 kvapiek propolisovej tinktúry denne
v prípade zápalu prostaty sa odporúča 15 kvapiek trikrát denne až do vymiznutia príznakov

SRDCE A TLAK

ak vás sužuje vysoký krvný tlak, užívajte propolisovú tinktúru v množstve 15 kvapiek denne, a to dlhodobo

ALKOHOL

na problémy po „opici“ či rýchlejšie vytriezvenie sa užíva 25 kvapiek tinktúry rozriedených v 100 ml studenej vody

RECEPT NA VČELIU MEDICÍNKU

Včely sú pre náš život veľmi prínosné a ako opeľovače viac než potrebné. Okrem propolisu si s obľubou pochutnávame na ich mede a peli a v prírodnej kozmetike využívame aj včelí vosk. O liečivých účinkoch týchto produktov by sa dalo písať veľa. Ja sa s Vami chcem podeliť o môj recept, ktorý zúžitkuje všetky tieto suroviny.

MED + PEĽ + PROPOLIS

Akisto viete, samotný včelí peľ naše telo spracuje len veľmi ťažko. Najlepšie je nechať tieto zrniečka sfermentovať v mede. Pevná škrupinka peľového zrniečka zmäkne a naše telo tak ľahšie a užitočnejšie spracuje všetky tie cenné látky. Ak do medu pridáme aj tinktúru z propolisu, vytvoríme veľmi lahodnú medicínku plne nabitú liečivou a pracovitou energiou včiel.

Presný postup: Do 2dcl medu pridáme cca 3 rovné polievkové lyžice peľu a nalejeme cca 0,5dcl propolisu. Všetko poriadne rozmiešame a necháme postáť

ĎAKUJEME, VČELY!

Nezabudnite včelám za každou lyžičkou tejto chutnej a zdravej medicínky poďakovať. Napríklad tým, že necháte vždy časť lúky rozkvitnutú pre nich, že v záhrade vyhradíte miesto aj pre medonosné rastliny, alebo pokosíte svoj trávnik o niečo neskôr, nech sa napasú aspoň na tých sedmokráskach.
Vďačne odmenia sa nám včely, ak namiesto chemických postrekov budeme viac pozorovať prírodu a učiť sa od nej, ako nastoliť aj v našom záhradnom mikrosvete rovnováhu.

Učme sa prijímať aj dávať. A celý svet sa bude s nami radovať.

Comments (2)

  • Milo Reply

    Mimovhodom alpu uz robia davno z DENATUROVANYM alkoholom, aj kolinske a vody po holeni…
    Asi kvoli zdraviu, vsetko je teraz kvoli zdraviu….hm
    2 dcl liehu (80 %) alebo aspoň alpy (60%)

    9. februára 2021 at 12:29
    • kuku Reply

      Fíha, to som nevedela, vďaka za upozornenie, danú informáciu sme upravili.

      23. augusta 2022 at 9:16

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X