BAZA ČIERNA (Sambucus nigra)

Back to Blog

BAZA ČIERNA (Sambucus nigra)

VÝSKYT

Baza čierna je jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich krov v Strednej Európe, nájdeme ju prakticky všade v listnatých a lužných lesoch na čistinkách, na okrajoch ciest, na rúbaniskách, pri domoch, na opustených miestach. Vysoké a bujné kríky zaujmú svojou krásou, bohatými bielymi súkvetiami a nezameniteľnou vôňou.

ČAS ZBERU

Od mája do júla sa zbierajú kvety, a čierne dozreté plody sa zberajú od augusta do septembra.

ČO ZBIERAŤ

Na začiatku leta zbierame omamne voňajúce smotanovo-biele súkvetia bez hrubšej stopky, na jeseň zas dozreté čierne plody, ktoré však neužívame v surovom stave, ale použijeme ich na sušenie či iné spracovanie, pri ktorom strácajú silný laxatívny účinok.

POUŽITIE

Už od pradávna má baza čierna hojné využitie nielen na terapeutické účely, ale aj v kuchyni. Kvety bazy vyvolávajú potenie, ničia chorobné baktérie a čistia priedušky od hlienov, čiže sú neoceniteľné pri chorobách z prechladnutia či chrípkach. Použité v mastiach (krém na popraskané ruky) pôsobia lokálne protizápalovo. Z čerstvých kvetov možno pripraviť osviežujúce sirupy, malinovky či dezerty, zo sušených zas výborný čajík, ktorý možno popíjať celý rok samostatne, alebo v zmesiach (výborne sa dopĺňa s echinaceou). Dobre dozreté plody bazy môžeme na jeseň spracovať do džemov, kompótov, alebo ich len usušiť do chutných čajových zmesí.


PRODUKTY s obsahom bazy

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X