Ako chrániť detskú pokožku pred slnečným žiarením

Back to Blog

Ako chrániť detskú pokožku pred slnečným žiarením


Pokožku celkovo, ale najmä tú detskú, treba chrániť už od prvého slnka, teda približne od apríla.
Slnečné dni nás vytiahnu von na dvory, ihriská, lúky a lesné čistinky. Ešte predchádzajúca generácia mamičiek nezvykla chrániť detskú pokožku pred UV žiarením. Jednou z hlavných príčin bolo najmä to, že neboli dostupné informácie a ozónová vrstva bola ešte v dobrej kondícii.

Dnes už vieme, že aj bežný pobyt vonku môže na citlivej detskej pokožke zanechať stopy vo forme spálenia, čo môže mať ďalej siahajúce následky.

Na druhú stranu, nie je riešením natrieť svoje dieťa s ochranným prípravkom pre albínov s SPF100 a potom úzkostne striehnuť, aby si neoblízalo náhodou ruku a nedegustovalo tento chemický kokteil.

Ochráňte pokožku svojich detí prírodnou cestou bez chémie

Naším cieľom je inšpirovať a usmerniť tých rodičov, starých rodičov a opatrovníkov, ktorí chcú vychovávať deti v plynutí rytmov prírody a zároveň vnímajú a integrujú do starostlivosti najnovšie vedecké poznatky.


Prvých desať rokov života zabráňte spáleniu vašich detí za každú cenu. Ľudská pokožka si totiž všetko pamätá. Až 80% celoživotného UV žiarenia obdrží človek do 18 roku života. (zdroj)
Situáciu zhoršuje ešte aj skutočnosť, že ochranná úloha atmosféry pred UV žiarením sa v dôsledku poškodzovania ozónovej vrstvy oslabuje.

Je to veľmi nekomfortná informácia, no veľa prípadov rakoviny kože má svoje počiatky už v neprimerane dlhom pobyte na Slnku počas detstva. U detí a mladistvých, ktorí mali jeden alebo viac pľuzgierov spálených od slnka, sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti
To platí aj pre tých, ktorí trávia neprimerane veľa času na Slnku bez adekvátnej ochrany. (zdroj)


Môžu sa deti opaľovať?


V prípade starších detí (v čase povinnej školskej dochádzky) dbajte o zdravý a prirodzený spôsob vystavenia sa UV žiareniu aj pre seba, čím ich vštepíte svojim ratolestiam a naučia sa chrániť sami.

Jedná sa o holistický prístup, ktorý rešpektuje potreby pokožky nielen tesne pred slnením a bezprostredne po ňom (hoci sú to fázy dôležité), ale aj z dlhodobého hľadiska prospieva jej vitalite a mladistvému vzhľadu.

Pre veľkáčov sú, tak ako aj pre vás, v prípade prirodzeného slnenia vhodné prírodné produkty, pre ktoré je typické skôr nižšie SPF(cca 8 – 20):

Slnečný repelentný olej vaše deti zároveň chráni aj pred dotieravým hmyzom. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, ako odohnať kliešte a komáre prírodnou cestou, kliknite sem.

ZRAVÉ OPAĽOVANIE = SLNENIE


Zlatou dvojicou základných pravidiel, ktoré by mali byť samozrejmosťou bez výnimiek, je:

  1. vyhnúť sa Slnku v čase poludnia, tj. 11:00 – 15:00
  2. na priamom Slnku pobudnúť maximálne 1 hodinu denne


Vy sami ste si udržiavateľom zdravia a vaše deti majú ako príklad vás.

Nezabúdajte na to, že koža si zapamätá každé jedno vaše poľavenie a v budúcnosti ho môže opätovať aj s úrokmi. Zároveň v prípade celostného a prirodzeného prístupu sa zásady nedelia na povinné a dobrovoľné, všetky majú svoj význam a fungujú jedine spolu ako celok.

Ďalšie nemenej podstatné princípy pre zdravé a prirodzené slnenie:


AKO CHRÁNIŤ PRED SLNKOM MALÉ DETI


Deti mladšie ako 1 rok vôbec nevystavujte slnku. Ich pokožka je ešte veľmi jemná, vo vývine a má málo pigmentu. Voči slnečným lúčom úplne bezbranná.
Až od druhého roku života začína hrubnúť vrchná vrstva a pokožka sa naučí hnednúť.

Pre deti od 1 roka do cca ukončenia predškolskej dochádzky platia špecifickejšie zásady slnenia. Hoci princíp zostáva rovnaký, predsa je tu pár extra pravidiel, ktoré jemná detská pokožka potrebuje.

Tu je ešte dôležitejší postupný a plynulý nábeh na slnenie, ale ani v závere nie viac ako ½ hodinu denne. Začínajte iba pár minút, na začiatku 3 až 5, neskôr pobyt predlžujte. So slnením začnite do 10. hodiny predpoludním alebo po 16 hodine (deti do troch rokov po 17).

A teda starostlivosť o detskú kožu delíme nielen na ochranu z vonka a z vnútra, ale aj na tú pred pobytu na Slnku a po ňom.

OCHRANA ZVONKA


Počas celého pobytu chráňte deti od 1 roka do predškolského veku tričkom, minimálne s krátkym rukávom. Určite nie je vhodné to bez rukávov, pretože plecia sú mimoriadne náchylné na spálenie, slnečnými okuliarmi a UV faktorom aplikovanom na koži.
Nezabúdajte na klobúk, ktorý vám spraví omnoho lepšiu službu ako šiltovka, keďže chráni aj z boku a zozadu. Klobúky nielenže tienia, ale aj vyzerajú skvelo!

Môžete sa inšpirovať u púštnych obyvateľov, ktorí na ochranu pred UV žiarením už tisíce rokov nosia tenký dlhý rukáv aj noháv. Mimoriadne vhodný materiál aj pre deti je práve egyptská bavlna, ale poslúži aj vzdušná a poctivo tkaná ľanová či konopná košieľka od našich slovenských slow fashion tvorcov ❤️

Pigment, ktorý sa nachádza na detskom oblečení, dokáže pohltiť slnečné lúče.
Platí, že tmavšie a sýtejšie farby ako červená, modrá, tmavozelená , poskytujú vyššiu UV ochranu. ako svetlé farby. Biela prepúšťa cca 20% UV žiarenia (niektoré zdroje tvrdia, že žltá poskytuje rovnakú ochranu ako čierna). Mokré tričko prepúšťa 2x viac žiarenia ako suché.
UV ochrana nepriesvitného tmavého trička alebo slnečníka je 50+.


ČO NATRIEŤ NA KOŽU PRED POBYTOM NA SLNKU?


Zo zdrojov, ktoré uvádzajú mnohí predajcovia opaľovacích produktov, sme sa dozvedeli, že deti možno natierať opaľovacím prípravkom už od 6. mesiaca.
My však s týmto primárne predajným postojom nesúznieme.

Na druhú stranu sami tiež vieme, že leto nás neraz zvábi von aj s malými deťmi von aj v čase okolo poludnia. Alebo na dovolenke poľavíme z niektorej zo zdravých zásad slnenia a vytasíme sa celá rodina sťa kuriace stehná do slnečnej rúry. Ale len na pár chvíľ.

Ochrana detksej pokožky na slnku:

Vždy sa prípravíme odevmi s dlhými rukávmi, ktoré chránia telíčka našich detí a produktami na pokožku s obsahom minerálnych filtrov.

Titanium dioxide chráni pred UVB a UVA2 žiarením a zinc oxide účinne filtruje UVB, UVA1 a UVA2, vďaka čomu je ideálnym ochranným UV filtrom.

Krém s obsahom týchto minerálnych filtrov odráža slnečné žiarenie z povrchu pokožky ako zrkadlo. Vytvára jemný biely povlak na pokožke, ktorý sa nevstrebáva.

V súčasnosti sa tieto látky vyrábajú aj vo forme nanočastíc. Tie už schopnosť cez kožu prejsť majú, pre istotu si teda skontrolujte zloženie vášho krému. Ak obsahuje jeden z týchto minerálov a nezanecháva bielu stopu, zrejme sa jedná o rozptýlenie v podobe nanočastíc. Ak si nie ste istí, či prostriedok obsahuje nanočastice, dbajte, aby sa taký ochranný prostriedok nedostal do úst dieťaťa (nenatierajte pery, dlane pri jedení). Nanočastice poškodzujú bunky vnútri tela.

Použiť treba dostatočné množstvo opaľovacieho prípravku, čo znamená približne dva miligramy na centimeter štvorcový kože. Pokiaľ to nedodržíte, znížite aj výšku slnečnej ochrany – ak napríklad svojho drobca natriete opaľovákom s SPF 50, ale dáte ho málo, reálne bude jeho ochrana mať hodnotu SPF30, ba dokonca len 12. (zdroj)

Chránme pokožku pred slnkom a prírodu pred znečistením


Niektoré zdroje naznačujú, že používanie tejto formy ochrany nie je EKO riešenie. Ukazuje sa, že aj tieto oxidy, hoci sú schválené minerálne blokátory UV žiarenia pre kozmetiku, sú látky s vysokým stupňom akútnej i chronickej toxicity pre vodné živočíchy.

Zrejme príroda nemá jednoznačné riešenia pre naše nezdravé zvyky vystavovať sa na Slnko vtedy, keď tam nemáme byť. Myslime na to zakaždým, keď budeme dopredu plánovať svoj letný program.

Preto ich počas SLNENIA aplikujeme čo najmenej len tie nevyhnutné časti tela (tvár, dekolt, nôžky zvrchu). Na zvyšné časti ako vysokú SPF ochranu používame kombináciu odevov a vyživujúcich prírodných olejov s prirodzeným SPF (ktoré sa skrz svoje vlastnosti používajú aj pre slnením aj po ňom):

STAROSTLIVOSŤ O DETSKÚ POKOŽKU
PO OPAĽOVANÍ


…alebo v našom prípade slnení 😉

Po tom, ako sa vrátite domov, prichádza ďalšia podstatná fáza starostlivosti. S láskou si môžete z tejto časti spraviť voňavý a zábavný rituál, na ktorý budú vaše deti spomínať aj v dospelosti.
Rozpálenej pokožke doprajte ochladenie, hydratáciu a potrebnú výživu. Aby ste aj sebe, aj deťom spríjemnili aplikáciu, začnite sebou a deti sa so záujmom skôr pridajú.

Deti do 3 rokov


Na pokožku naneste najprv ochladzujúce a zvláčňujúce produkty na báze vody. Úplne ideálne sú bio hydroláty – kvetové vody z levandule, či rumančeka:

Následne jemne naneste vyživujúce oleje. Zámerne nepíšeme produkty, pretože pre deti sú úplne najlepšie čisté oleje, ktoré sú pre ich pokožku po slnení ako slepačia polievka pre bruško.

Top oleje pre vašich drobcov sú tieto:

Deti 3+

Môžete do starostlivosti pridať tieto hydroláty a oleje:

Opaľovanie v tehotenstve


Dlhé vystavovanie sa slnku nemožno odporučiť.
Podobne ako je citlivá detská pokožka, tak je citlivá aj pokožka nastávajúcich mamičiek. V tehotenstve je koža oveľa náchylnejšia na poškodenie slnečnými lúčmi.

Okrem kozmetických zmien v podobe lokálne zvýšenej pigmentácie, kedy sa vytvorí tzv. chloazma, je opaľovanie v tehotenstve na priamom slnku riskantné nielen pre tehotnú ženu, ale aj pre jej nenarodené dieťa. (zdroj) Vysoké teploty môžu byť príčinou zlého vývoja plodu. Naproti tomu “ľahké” slnenie nie je na závadu, naopak. Zlepšuje náladu a prispieva k celkovému uvoľneniu.

Nezabudnite sa tiež po slnení pohýčkať, ako sme uviedli pri deťoch 😌

OCHRANA ZVNÚTRA – správna výživa pre detskú pokožku v lete


Predovšetkým vitamín E a vitamín C, ako tzv. antioxidanty, zmierňujú nepriaznivý vplyv ultrafialového žiarenia na kožu a okrem iného pomáhajú chrániť systém väziva. (zdroj)
Pred dovolenkou minimálne 2 týždne je dobré zvýšiť dávky BETA-KAROTÉNU celej rodine.

Betakarotén je provitamín, ktorý sa v pečeni premieňa na vitamín A len v takom množstve, aké organizmus potrebuje. Preto sa ním nedá predávkovať. Vyšší príjem betakaroténu podporuje tvorbu kožného pigmentu melanínu a potláča negatívny vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke pod vplyvom UV žiarenia.

Do určitej miery bráni aj chorobným zmenám v bunkách pokožky, teda rakovine kože a zvyšuje obranyschopnosť buniek a pomáha predísť spáleniu.
Nemusíte siahať hneď po tabletách, stačí, ak denne dieťa vypije cca 2 dcl mrkvovej šťavy (staršie deti a dospelí cca 3dl). V ideálnom prípade čerstvo “vyžmýkanej”.

Skvelý betakarotén nájdete ešte v týchto potravinách, neváhajte ich pred sezónou slnenia zaradiť do jedálnička každému členovi domácnosti:


Koľko vody majú deti vypiť?


Súčasťou ochrany zvnútra je aj dostatočný príjem čistej vody.
V prípade bežných teplôt prikladáme tabuľku, ktorá vám pomôže sa zorientovať v tom, koľko ml čistej vody treba doplniť podľa váhy dieťaťa. Táto tabuľka berie do úvahy bežné teploty, tj. od jesene do jari a vychádza z toho, že vaše dieťa má dostatočný príjem zeleniny, ktorá je pre telo nemalým zdrojom tekutín. (zdroj)

Potreba denného príjmu vody v ml na kg telesnej váhy podľa veku
v bežných podmienkach:

Zároveň platí aj to, že ak teploty vystúpia vysoko, čo je v lete bežnou praxou, organizmus za účelom ochladenia sa vylúči takmer až o polovicu viac vody, ako bežne. Preto je potrebné mu aj dodať o necelú polovicu viac tekutín späť.


Vaša pokožka sa vám za zdravé slnenie odvďačí!

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka:

X