Bylinky na imunitu a zdravé dýchacie cesty. Vyznáte sa v nich?

Back to Blog

Bylinky na imunitu a zdravé dýchacie cesty. Vyznáte sa v nich?


Ofúkol Vás studený vietor, alebo ste vymrzli na zastávke? Viete, ktoré bylinky sú vhodné na posilnenie imunity v chladnom počasí? Vybrala som zopár najčastejších problémov, s ktorými bojujú naše dýchacie cesty a k nim priradila konkrétne byliny aj koreniny, ako aj najlepší spôsob ich prípravy:

Pľúcnik lekársky, Jedľove kostoľany, Marec 2018

Byliny prvej pomoci

Na upchaté dýchacie cesty či vlhký kašeľ sú voľbou č. 1 bylinky, ktoré uvoľňujú svalové napätie a tým aj dýchanie, otvárajú pľúca a vďaka antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom vedia zabojovať aj s množstvom hlienov a rozvíjajúcim sa zápalom sliznice.

TYMIÁN, DÚŠKA MATERINA, PAMAJORÁN, ROZMARÍN, LEVANDUĽA, PĽÚCNIK, YZOP, SKOROCEL, MÄTA

Spôsob prípravy: pitie výluhu z bylín, masáž priedušiek, spánkov a slizníc nosa tymiánovou masťou, kúpele vo vode s vývarom z bylín spolu s himalájskou/morskou/epsom soľou alebo sódou bikarbónou, inhalácia nad parou z nálevu obohateného o soli či kvapku kvalitného esenciálneho oleja  rozmiešaného v mlieku alebo soli, bylinné sirupy a tinktúry.

Skorocel Kopijovitý, Piešťany, Prúdy, Máj 2018

Bylinky na nádchu

Tečie Vám z nosa ako z vodovodného kohútika, hlieny sú sprvoti priesvitné a riedke. Zrejme ste podcenili schopnosť tela udržať dostatočné teplo a prechladli ste na studenom vzduchu. Začínate kýchať. To sú tie najjasnejšie symptómy nádchy. Najlepšou voľbou bude vždy cibuľa. Ak sa hlieny zahusťujú, skúste si natrieť na chlieb čerstvý postrúhaný chren, ktorý Vám dutiny prerazí lepšie ako akýkoľvek sprej a zároveň ma veľa vitamínu C.

CIBUĽA, CHREN, LOTOSOVÝ KOREŇ

Spôsob použitia: DOMÁCI CIBUĽOVÝ SIRUP alebo VÝVAR – RECEPT: Studenú vodu dám variť s klinčekami, anízom a feniklom. Keď voda vrie, pridám najemno nasekanú cibuľu a chvíľu počkám, kým sa cibuľa spení. Potom vývar odstavím a pridám podrvený tymián a rozmarín. Precedím, nechám vychladnúť na 40°C a podávam s medom a jablčným octom.

Repík lekársky, Kráľova, Zaježová, Jún 2018

Bylinky na bolesti hrdla

Škriabanie v hrdle a únava tela môžu byť prvé príznaky chrípky ale aj rozvíjajúceho sa zápalu sliznice hrtana. Jeden zo spôsobov, ako zastaviť rozširovanie zápalu do hrtana, je pravidelne dezinfikovať ústnu dutinu kloktaním bylinných vývarov striedavo so slaným roztokom, prípadne olejom (oil-pulling) Ak sú bolesti výrazné, môžeme použiť tinktúru z klinčekov či propolisu, ktoré majú analgetické účinky.

ŠALVIA, REPÍK, RUMANČEK, KLINČEKY, PROPOLIS

Spôsob prípravy: vývar z bylín na kloktanie, výplach soľným roztokom alebo rozriedenou propolisovou tinktúrou vo vode

Baza Čierna, Piešťany, Máj 2018

Bylinky na zahriatie a vypotenie

Počas leta vstrebáva množstvo bylín cez svoje kvety hrejivé slnečné lúče, a práve baza s lipou vedia toto teplo odovzdať naspäť telu a podporiť ho tak v očistnom procese. Zvýšená teplota a prehriatie môže napomôcť telu úspešne sa zbaviť infekcie nabudením bielych krviniek, ktoré v rozohriatom tele môžu lepšie vykonávať svoju prácu.

BAZA, LIPA, ZÁZVOR, ŠKORICA, KLINČEKY, ČIERNE KORENIE

Spôsob prípravy: vyvariť koreniny, pridať byliny, vyluhovať, osladiť medom a piť po dúškoch

Fialka Vonná, Piešťany, Ahoj, Marec 2018

Bylinky na podráždenú sliznicu

Podráždená sliznica sa prejavuje škriabaním v hrdle a na začiatku ochorenia suchým kašľom. Môžeme ju upokojiť pitím studených macerátov z bylín, ktoré obsahuju veľa slizovitých látok. Takýto nápoj pôsobí ozdravne na celú sliznicu končiac trávením a je vhodný aj na jej rekonvalescenciu po prekonaní  zápalu

PĽÚCNIK, PODBEĽ, PRVOSIENKA, SLEZ, IBIŠ, DIVOZEL, SKOROCEL, YZOP, FIALKA, SLADKÉ DRIEVKO

Spôsob použitia: byliny zalejeme studenou vodou a necháme macerovať aspoň 4 hodiny, môžeme aj celú noc, pred podávaním zahrejeme na letnú teplotu do 40°C príjemnú na pitie

Smrek obyčajný, Častá, Červený Kameň, Máj 2018

Bylinky na posilnenie imunity

Príroda obdarila niektoré rastliny účinnými látkami, vďaka ktorým sa pri správnom podávaní a včasnej reakcii môžeme vyhnúť aj antibiotikám z lekárne. Prípravky z týchto rastlín sú mojimi skvelými sprievodcami v chladnom počasí, či chrípkovom období, pretože výrazne posilňujú odolnosť organizmu. Zároveň sú veľmi cennými pomocníkmi, ktorých môžeme použiť aj po prepuknutí vážnejšieho ochorenia vo zvýšenom dávkovaní. Vždy mávam aspoň jedného zástupcu vo svojej vreckovej lekárničke po ruke.

ECHINACEA, KAPUCÍNKA, BAZALKA, JABLČNÍK, TYMIÁN, PROPOLIS, LAPACHO, OLEJ Z GREPOVÝCH JADIEROK, KOLOIDNÉ STRIEBRO, DRAČIA KRV, REISHI

Spôsob použitia: pitie výluhu z bylín, vývar z kôry lapacha, tinktúra z bylín či propolisu, dračia krv nakvapkať do vody

Ruža šípková, Jedľové Kostoľany, Marec 2018

Prírodný Vitamín C

Sladké a chutné šípky majú množstvo aktívneho prírodného vitamínu C tak, ako ich príroda stvorila. Čerstvé, priamo odtrhnuté z kríka v množstve 100g obsiahnu 1250 až 2000mg, čo je viac ako má rakytník (695-1550mg) alebo citrón (46mg). Citrusy okrem toho pôsobia na naše telo ochladzujúco, čo nemusí byť úplne žiadaným efektom pri ochoreniach z chladu. Odporúčam sa preto na konci leta venovať zberu drubných červených a čiernych jedlých plodov, veľa sušiť a mraziť a hlavne si priebežne dopĺňať vitamíny na prelome ročných období.

(Viac o prírodnom vitamínu c, jeho zdrojoch a skladovaní rozpoviem v samostatnom článku.)

ŠÍPKY, ARÓNIA, ČIERNE RÍBEZLE, RAKYTNÍK,
JABLČNÝ OCOT, HLIVA, CHREN, PETRŽLEN

Prvosienka jarná, Výtoky, Marec 2018

Bylinky pri tráviacich ťažkostiach a pre najmenších

Ak nerovnováha na slizniciach dýchacích ciest pretrváva, častokrát “zlezie” až do častí tráviacej sústavy. Môže sa prejaviť sa nechutenstvom, zastaveným trávením, plynnatosťou, ale aj bolesťou. Väčšina spomínaných bylín na dýchanie je zároveň výrazne nápomocná aj pri podpore trávenia. Avšak tieto koreniny sú na takéto problémy ako stvorené. Sú jemné a zároveň bezpečné aj pre tých najmenších.

FENIKEL, ANÍZ, SLADKÉ DRIEVKO, LEVANDUĽA, RUMANČEK

Spôsob prípravy:  koreniny a drevité časti povaríme, z bylín pripravíme výluh a popíjame teplé

Dúška materina, Piešťany, Lido, Máj 2018

Bylinky na čistenie vzduchu a inhaláciu

Keď už raz domov so sebou prinesieme infekciu, na tento krok by sme nemali zabúdať. Okrem vyvetrania miestností aspoň pred spaním aj po zobudení, môžeme použiť aj aromaterapeuticky prínosné čisté esenciálne oleje, ktoré aplikujeme do elektrického difúzera alebo aromalampy s veľkou nádobkou na vodu.  Vyberáme svieže vône s vysokými tónmi, ktoré kominujeme s tónmi kvetrinovými a ukľudňujúcimi.

TYMIÁN, ROZMARÍN, EUKALYPTUS, LEVANDUĽA, BOROVICA, JEDĽA, OREGANO, CITRÓN…

Viac odborných informácií k čisteniu vzduchu prostredníctvom esenciálnych olejov nájdete v tomto článku:
Štúdia: Čistenie vzduchu esenciálnymi olejmi v čase chrípky

Ak sa chcete dozvedieť viac o používaní bylín na ceste za zdravím tela aj duše, sledujte udalosti na facebooku, alebo napíšte na email [email protected]ak chcete max 1x za mesiac dostať emailovú pozvánku na pripravované podujatia, prednášky, workshopy, festivaly, alebo inšpirácie zo sveta bylín. Teším sa na naše voňavé stratnutia:) 

Comments (3)

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to Blog
X